Lipiec w Hiszpanii zarezerwowany jest na imieniny Jakuba! Właśnie tak kojarzy się wszystkim sympatykom Camino de Santiago ten miesiąc.

Wizyta 25 lipca w Santiago de Compostela już od wielu lat jest prawdziwą celebracją imienin Jakuba. Pielgrzymi, turyści oraz mieszkańcy aktywnie uczestniczą w różnego rodzaju atrakcjach kulturalnych, turystycznych i religijnych. Tego dnia m.in. można poznać gwiazdy galicyjskiej muzyki, zobaczyć pokazy lokalnych grup tanecznych, uczestniczyć w degustacji regionalnych potraw. Tak naprawdę, każdy znajdzie idealną rozrywkę dla siebie!

FUEGOS DE APOSTOL – ognie w imieniny Jakuba

Hiszpania słynie z tego, że lubi hucznie obchodzić święta. Lipiec jest więc miesiącem szczególnym. Przede wszystkim dla osób związanych z Camino. Przez cały miesiąc pielgrzymi, turyści oraz mieszkańcy uczestniczą z różnego rodzaju atrakcji jakie zostały przygotowane w związku ze świętem Jakuba, które obchodzimy dziś, 25.07

Są to atrakcje zarówno religijne oraz kulturalne. Spotkać będzie można gwiazdy galicyjskiej muzyki. Zobaczyć pokazy lokalnych grup tanecznych. Uczestniczyć w degustacji regionalnych potraw a także wiele, wiele innych atrakcji czeka na przybysza w Santiago de Compostela.

Jest to największa atrakcja obchodów imienin Jakuba, która rozpoczyna się na pół godziny przed północą 24 lipca na Praza de Obradorio. Rozpoczyna się wtedy widowisko, które przenosi uczestników do czasów średniowiecza, kiedy zbudowano Katedrę w santiago. Jeżeli w tym okresie będziesz w Santago KONIECZNIE musisz zobaczyć to widowisko. Widzowie zbierają się na placu już od godziny 19:00 aby zająć najlepsze miejsca! Niektórzy nawet są uzbrojeni w karimaty, śpiwory i prowiant! Teraz chyba rozumiesz jak świetne jest to widowisko!

Dla pielgrzymów 25 lipca około godziny 10:00 odbywa się msza z procesją figury świętego Jakuba. Ciekawostką jest fakt, że w przeszłości, każdego roku w mszy uczestniczył sam król. Wygłaszał on nawet krótkie orędzie. Jednak w ostatnich latach zamiast króla pojawia się prezydent Galicji.

Można powiedzieć, że na swój sposób cała Hiszpania świętuje imieniny Jakuba, który jest z resztą patronem tego kraju. W cukierniach w różnych miejscowościach Hiszpanii można znaleźć na witrynie informację o święcie świętego Jakuba i oczywiście hiszpański przysmak, czyli tartę de Santiago!