Santiago de Compostela to jedno z najbardziej charakterystycznych i najpiękniejszych miast w północnej części Hiszpanii, gdzie mogą się z nim równać jedynie Salamanca i Leon. Od średniowiecza Santiago de Compostela to ważny cel pielgrzymek i święte miejsce dla chrześcijan i wszystkich katolików. To piękne miasto, warte jest conajmniej kilku dni zwiedzania i odkrywania.

Santiago de Compostela to stolica Galicji, a samo miasto leży w północno-zachodniej części Hiszpanii. To niezwykle zielona część Hiszpanii z silnymi wpływami kultury celtyckiej, bardzo klimatyczna i inna od pozostałych części Hiszpanii. Ziemia, sławna ze swoich owoców morza, wspaniałej kuchni, odrębności językowej, a przede wszystkim istotny cel pielgrzymek.

Historia Santiago de Compostela

Obszar Santiago de Compostela był niegdyś rzymskim cmentarzem aż do IV wieku naszej ery. Miasto było wcześniej okupowane przez Swebów do początków IV wieku naszej ery, czyli  w początkowej fazie upadku Cesarstwa Rzymskiego, kiedy Swebowie osiedlili się w Galicji oraz Portugalii. Obszar ten później został wchłonięty przez biskupstwo Iria Flavia w VI wieku.

Historia miasta Santiago de Compostela jest ściśle powiązana z grobem świętego Jakuba Starszego. Miasto powstało i rozwijało się wokół obecnego tam sanktuarium, zbudowanego przez Alfonsa II, króla Asturii, w miejscu odkrycia grobu tego apostoła. Kroniki miejskie Santiago de Compostela podają, że w 813 roku na terenie Galicji nijaki Paio odkrył grób świętego Jakuba Starszego, który według przekazów chrześcijan, głosił naukę Chrystusa na północy Półwyspu Iberyjskiego oraz w samej Hiszpanii.

Legenda mówi, że pomimo iż Święty Jakub zginął męczeńską śmiercią w Jerozolimie w roku 42 lub też 44, to dwaj jego uczniowie po kryjomu wykradli ciało i wypłynęli z nim w morze. Łódź, kierowana świętą siłą, podobno sama dobiła do brzegów Galicji i płynąc w górę rzeki Ulla, dotarła do miasta Padrón. Tam ciało apostoła Jakuba pochowano w grobie na wzgórzu Libredón. Jednak z czasem o nim całkowicie zapomniano.

Według hiszpańskiej legendy, do tego właśnie miejsca poprowadził pustelnika deszcz gwiazd (z łaciny Campus Stellae czyli pole gwiazd) spadających na okoliczne pola. Pustelnik podzielił się tym co widział z miejscowym biskupem, który zleciwszy zbadanie sprawy, odkrył kamienny grobowiec zawierający szczątki samego apostoła Jakuba.

Na miejscu odnalezienia grobu wybudowano świątynię, a nazwa Compostela (Campus Stellae), ma za zadanie przypominać cudowne wydarzenie związane z tym ważnym miejscem. Odkrycie pustelnika spowodowało, że tabuny pielgrzymów uczyniły to miejsce niezwykle sławnym w całej średniowiecznej Europie. Dziś nad grobem Świętego z Santiago de Compostela wznosi się imponująca katedra, a kamień, do którego podobno przycumowała łódź w Padrón, znajduje się pod samym ołtarzem w miejscowym kościele w Santiago de Compostela.

Zwiedzanie Santiago de Compostela

Miasto jest naprawdę świetnie zachowane, na każdym kroku znajdziemy ciekawe zabytki i dzieła architektury, nie tylko sakralnej. Urząd miasta dba o ogólny stan zarówno zabytków jak i konserwacje zabytków w Santiago de Compostela, jest to widoczne niemal na każdym kroku w mieście. Miasto jest niezwykle zadbane i czyste.

Oczywiście najważniejszym punktem zwiedzania jest sama Katedra w Santiago de Compostela, która kryje w sobie ciekawą historię jak i architekturę. Dokładny opis katedry znajdziecie tutaj. Zachęcamy również do przeczytania artykułu o słynnym botafumeiro tutaj oraz tego o Portalu Chwały tutaj.

Inne zabytki i atrakcje turystyczne Santiago de Compostela

+ Klasztor S. Martín Pinario pochodzący z XVII wieku z kościołem o renesansowej fasadzie

+ Kościół S. María do Sar z XII wieku z pozostałościami klasztoru romańskiego

+ Kaplica Capilla das Angustias de Abaixo pochodząca z XVIII wieku

+ Szpital Hospital Real z 1489 roku

+ Kolegium S. Xerónimo (z XVI, XVII wieku), Fonseca (z XVI, XVII wieku) i S. Clemente (z XVII wieku)

+ Plac Praza de España, który jest jednym z najpiękniejszych w Hiszpanii, otoczony wspaniałymi starymi budynkami

+ Place wokół katedry: Praza do Obradoiro, Praza das Praterías, Praza da Quintana, Praza da Inmaculada