• Wliczone
 • Terminy i Ceny
 • Opis Oferty
 • Uwagi
 • Często Zadawane Pytania
 • Przelot w dwie strony z Warszawy
 • Transport z/do lotniska w Hiszpanii lub Portugalii
 • Własne tempo podczas wędrówki
 • Opiekun polsko/hiszpański
 • Transport bagażu pomiędzy etapami
 • 7 noclegów w schroniskach
 • 7 śniadań i 2 obiadokolacje
 • Paszport pielgrzyma i porady
 • Maksymalnie 32 uczestników
 • Możliwość uczestnictwa w codziennej mszy świętej
 • ubezpieczenie KL, NNW i bagaż
Nazwa Wycena Początek Koniec Grupa (Min-Max) Os. Cena
 • Niski sezon
  sobota
  28 marca 2020
  8 dni
  sobota
  4 kwietnia 2020
  1 - 32 Os.

  WYPRZEDANE, skontaktuj się z nami, aby sprawdzić dostępność

 • Niski sezon
  sobota
  2 maja 2020
  8 dni
  sobota
  9 maja 2020
  1 - 32 Os.
 • Niski sezon
  sobota
  23 maja 2020
  8 dni
  sobota
  30 maja 2020
  1 - 32 Os.

  WYPRZEDANE, skontaktuj się z nami, aby sprawdzić dostępność

 • Niski sezon
  sobota
  13 czerwca 2020
  8 dni
  sobota
  20 czerwca 2020
  1 - 32 Os.
 • Wysoki sezon
  sobota
  4 lipca 2020
  8 dni
  sobota
  11 lipca 2020
  1 - 32 Os.
 • Wysoki sezon
  sobota
  29 sierpnia 2020
  8 dni
  sobota
  5 września 2020
  1 - 32 Os.

  WYPRZEDANE, skontaktuj się z nami, aby sprawdzić dostępność

 • Niski sezon
  sobota
  10 października 2020
  8 dni
  sobota
  17 października 2020
  1 - 32 Os.

VALENCA DO SANTIAGO

ZORGANIZOWANE CAMINO W GRUPIE

Trasa

Dzień 1

PORTO

Witajcie w Portugalii! Zapewniamy Wam tego dnia przelot z Polski, wygodny transport prosto z lotniska do hotelu, gdzie czeka Was odpoczynek po podróży. Naładujcie siły, ponieważ to dopiero początek Waszej podróży.

Dzień 2

BARCELOS, BRAGA, PONTE DE LIMA, VALENCA

Rano zapewnimy Wam wolny czas na zwiedzenie Porto. Jest to miasto licznych zabytków i ciekawych atrakcji, a jedną z najbardziej znanych jest dzielnica Ribeira widniejąca na liście UNESCO. Dumą Porto jest pyszne wino, produkowane w tym mieście od wieków. Porto to niezwykle malownicze miasto, rozłożone na skalistych wzgórzach. Z pewnością zakochacie się w niezwykłej atmosferze tego miasta. Po obiedzie ruszymy do Tui, jednak po drodze zwiedzimy trzy wyjątkowe miasta – Barcelos, Braga i Ponte de Lima. Barcelos znajduje się jedynie 60 km na północ od Porto, charakterystyczne dla tego miasta są olbrzymie posągi słynnego koguta Barcelosa, które sprawiają, że jest ono tak kolorowe. Braga to kolejne piękne miasto na północy Portugalii tutaj zwiedzamy świątynie Bom Jesus. Ponte de Lima to jedno z najstarszych portugalskich miast, założone przez Rzymian jako jedna z ich osad. Można podziwiać tam m.in. Ponte Romana, czyli rzymskie mosty wykonane z kamienia. Po zwiedzeniu urokliwego centrum tego miasta udamy się do Valença, gdzie czeka Was kolacja i nocleg.

Dzień 3

ETAP 1 (25 KM) - Valença do Mos

To pierwszy i najdłuższy etap Waszej wędrówki, po przejściu przez most na rzece Miño, która jest granicą między Hiszpanią a Portugalią, szlak poprowadzi Was przez stare miasto i cytadelę na szczycie Tuy. Pielgrzymi często zwiedzają przy okazji tamtejszą katedrę, ratusz i klasztor skąd brukowane uliczki poprowadzą Was do Sanktuarium Matki Boskiej. Kolejne miasto na trasie to Porriño o industrialnym charakterze. Przed dotarciem do Redondela przejdziesz także przez Mos, wioskę liczącą około 1000 mieszkańców.

Dzień 4

ETAP 2 (27 KM) - Mos do Pontevedra

To raczej etap Camino Portugues o nieco bardziej miejskim charakterze, dlatego też cała trasa z pewnością przebiegnie stosunkowo wygodnie. Samo Redondela jest miastem liczącym 7 000 mieszkańców i słynie ze swoich wiaduktów. Tu spotykają się dwa wiadukty pochodzące z XIX wieku. Na starówce znajduje się słynny Iglesia de Santiago de Redondela, kościół, który koniecznie trzeba odwiedzić. W Rondela będzie czekać na Was bagaż wraz z noclegiem. Największe atrakcje można napotkać w Cesantes i Arcade. Zaraz za arkadami Miniecie wspaniały most rzymski, który zaprowadzi Was do Pontesampaio. To tutaj odbyła się decydująca bitwa o niepodległość Hiszpanii przeciwko wojskom napoleońskim w 1809 roku, które zakończyły pięciomiesięczną okupację francuską. Pontevedra jest ostatecznym celem tego etapu i warto zwiedzić to ważne galicyjskie miasto. Capela da Virxe Peregrina jest zaokrąglonym kościołem, który jest ważnym miejsce odwiedzin dla pielgrzymów. Znajduje się on w Praza de Peregrina (Plac Pielgrzymów) na Camino. Chociaż wygląda na okrągły, jego plan jest w kształcie muszli. Basílica de Santa María la Mayor to kolejny kościół z XVI wieku, który warto odwiedzić. Na miejscu czeka na Was bagaż i nocleg.

Dzień 5

ETAP 3 (23 KM) - Pontevedra do Caldas de Rei

Ten etap Camino Portugues jest dosyć łatwy do przejścia i niezbyt długi, można go pokonać nawet w pięć godzin. Z uwagi na małą ilość sklepów i barów po drodze, należy zadbać o odpowiednie zaopatrzenie. Warto zaplanować sobie mały objazd pomiędzy Portela i Briallos, aby odwiedzić wodospady w Parque Natural Ría Barosa. Po drodze zobaczycie takie wioski jak Alba, A Portela i Briallos. W Alba znajduje się piękny kościół Santa Maria de Alba, w A Portela można zwiedzić kościół San Mamede. Caldas de Reis to prawdopodobnie najciekawsze miejsce na tej trasie. To miasto jest przede wszystkim znane z gorących źródeł, znajduje się ono u zbiegu rzek Bermaña i Umia. Warto również zajrzeć do tawerny O Muiño otwarta od 1947 roku. Po zwiedzeniu miasta możecie udać się na zasłużony odpoczynek, gdzie czekają na was wasze bagaże.

Dzień 6

ETAP 4 (18.5 KM) - Caldas de Rei do Padrón

To kolejny krótki i łatwy etap, który można zakończyć w mniej niż pięć godzin. Na tej trasie znajduje się mnóstwo obiektów, które napotyka się co chwile. Pierwszy z nich można znaleźć w O Cruceiro. Na tym etapie opuścicie prowincję Pontevedra i wejdziecie do prowincji A Coruna, przechodząc przez most nad rzeką Ulla w Pontecesures. Najciekawszym przystankiem będzie Padrón. To miasto liczące ponad 8000 mieszkańców jest miejscem, z którego wywodzą się słynne papryki Padrón. Nawet dzisiaj papryki te są uprawiane na tym obszarze w dość sporej ilości, rocznie produkuje się tu ich nawet 15 ton. Kościół Santiago de Padron jest również bardzo ważnym przystankiem dla pielgrzymów. Wewnątrz kościoła, pod ołtarzem, znajduje się Pedrón, granitowy blok, który był przywiązany do łodzi, która nosiła apostoła św. Jakuba. Na miejscu nocleg i transport bagażu.

Dzień 7

Etap 5 (25 KM) - Padrón do Santiago

Na tym etapie wiele razy będziecie chodzić po asfalcie i na obszarach miejskich. Pierwszą ciekawą wioską na tej trasie jest Iria Flavia. Była to ważna celtycka osada, a później Rzymianie nadali jej miejski status, gdyż wybudowano tam drogę. Kolegiata w Iria Flavia została wybudowana między XII, a XVII wiekiem i była to pierwsza katedra w Galicji. Tuż obok Ponte Vella nad rzeką Sar są dwie możliwości wejścia do Santiago – prosto drogą asfaltową, lub też polną drogą po prawej. Ta ostatnia opcja przechodzi przez klasztor Santa Maria de Conxo i jest dłuższa o 1,4 km, ale jednocześnie jest ona spokojniejsza i bardziej interesująca. Po przybyciu do katedry w Santiago pielgrzymka jest już praktycznie zakończona. Na miejscu czeka nocleg i bagaż.

Dzień 8

SANTIAGO

To koniec Waszej przygody, tego dnia zawieziemy was na lotnisko, gdzie czeka Was lot powrotny do Polski. Wierzymy, że będziecie wtedy bardzo szczęśliwi i dumni ze zrealizowanej pielgrzymki. Te wspomnienia pozostaną z wami już na zawsze.
 • Przelot z innego miasta jest dodatkowo płatny
Jak wyglądają pokoje prywatne?
Kategoria pensjonaty. Czyste pokoje z łazienką, komfortowo i funkcjonalnie urządzone. W każdym pokoju jest pościel,mydło i ręczniki.

Jak wyglądają schroniska i sala z łóżkami?
Sale sypialne, które mogą pomieścić od 4 do 30 osób z pościelą jednorazowego użytku bez ręczników. Wspólne łazienki.

Dodatkowe Pytania

 

Przed Wyjazdem

Dlaczego warto podróżować z nami?
Ideą naszego Biura jest umożliwienie Ci przeżycia podróży przez Szlak Świętego Jakuba w sposób, który pozwoli odkryć piękno Hiszpanii i poznać jej kulturę. Chcemy aby wyprawa  dla każdego uczestnika stała się  niezapomnianym doświadczeniem. Zrobimy wszystko abyś czerpał wiele radości z pielgrzymki oraz abyś czuł się bezpiecznie i nie musiał o nic innego martwić 🙂
Gwarantujemy Ci każdego dnia zakwaterowanie, co wiąże się z tym że, nie ma pośpiechu w poszukiwaniu wolnego miejsca w schronisku czy pensjonacie. Nie musisz wstawać o 6 rano 🙂 Jedyne co powinno zaprzątać Twoje myśli to w jaki sposób najlepiej wykorzystać Drogę oraz jak czerpać radość z każdego postawionego kroku. Zakwaterowania które gwarantujemy są czyste oraz wygodne.
Zapewniamy transfer bagażu dzięki czemu w trakcie wędrówki wystarczy Ci mały plecak, cała reszta będzie przewożona od jednego miejsca noclegowego do drugiego.
Jesteśmy ciągle dostępni dla Ciebie w trakcie pielgrzymki, w razie gdybyś Nas potrzebował. Jeżeli co kolwiek nieoczekiwanego stało by się w trakcie wyprawy, jesteśmy na miejscu aby Ci pomóc oraz abyś czuł się bezpiecznie i cieszył wędrówką aż do samego końca Drogi.
Wiemy także, jak ważne jest pożywne śniadanie przed wysiłkiem który czeka na każdego Pielgrzyma. Zapewnimy Ci wystarczająco dużo dobrego jedzenia. Wszystko po to abyś miał ogromną ilość energii na pokonanie wyznaczonej trasy 🙂 . Podczas kolacji możesz spędzić niesamowity czas z innymi podróżnikami ciesząc się oraz poznając Hiszpańską kuchnię. Niezapomniane momenty oraz wymiana doświadczenia z innymi Pielgrzymami, przy jednym stole to zapewne unikatowe chwile które z pewnością długo zostaną w Twojej pamięci.
Oferujemy wycieczki w towarzystwie przewodnika mówiącego po polsku i hiszpańsku, dzięki czemu znajomość języków obcych nie jest wymagana. Przewodnicy doskonale znają szlak, dlatego służą pomocną dłonią w razie pytań i wątpliwości. Możesz także liczyć na poznanie wielu hiszpańskich zwrotów. Wędrowanie z nami stwarza możliwość poznania ludzi z Hiszpanii, a także z innych krajów, podróżujących tymi trasami.
Jaki jest idealny wiek, aby przejść Camino?
W przypadku szlaku Camino ciężko mówić o „idealnym wieku” na jego pokonanie. Po szlaku podróżują zarówno starsi, jak i młodsi. Na drodze spotkamy również całe rodziny z małymi dziećmi. Jedynym warunkiem jest kondycja fizyczna i stan zdrowotny. Dobrze jest więc kilka miesięcy przed wyruszeniem w trasę zadbać o odpowiednie przygotowanie fizyczne, tak aby nasze ciało było przygotowane na pokonanie 20-25 kilometrów dziennie przez 5 dni (Camino Pieszo) lub 50-60 kilometrów dziennie rowerem (Camino Rowerem).
Czy droga, wzdłuż której poprowadzony jest Szlak Camino jest bezpieczna?
Bezwzględnie tak. Trasę każdego roku pokonują tysiące ludzi. Rzadkie (wręcz marginalne) są przypadki kradzieży. Jedynie, na co należy uważać, to jadące samochody – chodzi o te etapy, kiedy szlak prowadzi wzdłuż szosy.
Wyjazd zorganizowany vs samodzielny
Podstawowym atutem wycieczek organizowanych przez naszą firmę jest opieka polskojęzycznego przewodnika oraz samochód wsparcia na całej trasie.
Przewodnik pozwala lepiej zrozumieć lokalną kulturę i zwyczaje. Samochód wsparcia może zostać natomiast wykorzystany do przechowania wszystkich rzeczy potrzebnych na trasie, a także w sytuacji, gdy z różnych względów nie będziesz mógł ukończyć etapu.
Jaka jest liczebność grupy?
Nasze grupy są kameralne i liczą od 4 do 32 osób. Dzięki temu możesz skupić się na zwiedzaniu, unikając tłumów!
Czy konieczne jest zwiedzanie z grupą?
Nie, każdy może podróżować we własnym tempie. Wycieczka została opracowana w taki sposób, aby zostawić Ci dużo czasu na samodzielne zwiedzanie i pokonanie dystansu bez pośpiechu. Odłączając się od grupy, na pewno nie zbłądzisz – szlak jest bardzo dobrze oznaczony. To, czy będziesz zwiedzał w grupie czy na własną rękę, zależy wyłącznie od Ciebie.

W czasie podróży

Czy przewodnik uczestniczy w marszu lub podróży rowerem?
Nie, przewodnik będzie obecny w poszczególnych punktach kontrolnych rozmieszczonych na trasie, by sprawdzić, czy czegoś nam nie potrzeba. Zadba także o to, aby wszystko było gotowe na Twoje przybycie do “albergue” (schroniska).
Czy mój bagaż zostanie przewieziony pomiędzy etapami wycieczki?
Tak, zapewniamy przewóz 1 walizki do 20 kilogramów. Bagaż musi zostać przygotowany do transportu do godziny 08:00
Czy na Camino można zabłądzić?
Na Camino trudno się zgubić. Wszystkie drogi (zarówno Szlak Północny, jak i Szlak Francuski i Szlak Portugalski) są specjalnie oznakowane. Trasę na Santiago de Compostela wyznaczają specjalne żółte strzałki (malowane często obok muszli – znaku Camino) wymalowane na kamieniach, tabliczkach, słupkach. Znaki te są umieszczane zwłaszcza w pobliżu skrzyżowań, gdzie istnieje największe ryzyko pomylenia trasy.
Co powinienem zrobić, gdy nie będę mógł ukończyć etapu?
Po pierwsze, nie martw się. W przypadku wyjazdów zorganizowanych, zapewniamy pojazd wsparcia, który przewiezie Cię do końca etapu. Jeżeli podróżujesz samodzielnie, otrzymasz od nas numer kontaktowy do lokalnej firmy taksówkowej.
Jakich dodatkowych kosztów powinienem się spodziewać?
Jedynym kosztem dodatkowym w trakcie wycieczki są posiłki w restauracjach rozlokowanych na trasie.
Czy obiad na trasie wycieczki jest wliczony w cenę wyjazdu?
Na szlaku nie przewidujemy dodatkowego posiłku. Każdy podróżuje swoim tempem, więc jeżeli chcesz, możesz skorzystać z oferty restauracji (koszt 12 euro) rozlokowanych na trasie lub zakupić kanapkę (koszt 5 euro), którą zjesz w trakcie marszu lub w czasie przerwy.
Jakie dania wchodzą w skład śniadania i obiadokolacji?
Pierwszym posiłkiem dnia jest śniadanie kontynentalne, wraz z chlebem, kawą lub herbatą, masłem i dżemem.
W ramach obiadokolacji, będziesz mógł wybrać jedno z dań lokalnej kuchni. Całość składa się z ciepłego posiłku (danie główne), deseru i napoju bezalkoholowego lub alkoholowego.
Jeśli jesteś wegetarianinem, weganem lub Twoja dieta nie może zawierać glutenu, poinformuj nas o tym przed wyjazdem, a dostosujemy posiłki do Twoich potrzeb.

Rowery

Jakie rowery znajdują się w ofercie?
Zapewniamy wynajem w pełni wyposażonych i sprawnych rowerów. Dostępne są one w wielu różnych rozmiarach, także dla dzieci, dlatego nie będziesz miał problemu, aby wybrać model najbardziej dostosowany do Twoich potrzeb i preferencji.
Wszystkie rowery posiadają hamulce tarczowe (zarówno w wersji hydraulicznej, jak i mechanicznej), amortyzatory oraz przerzutki wyposażone w 24 lub 27 przełożeń.
Czy mogę zabrać ze sobą swój rower?
Z uwagi na możliwość wystąpienia usterki, zalecamy skorzystanie z rowerów zapewnianych przez nas – zawsze będziemy bowiem w stanie pomóc w ewentualnych naprawach lub wymienić rower na nowy. Pamiętaj także o tym, że podczas transportu Twój rower może zostać uszkodzony, za co nie ponosimy odpowiedzialności.
Jeśli jednak nadal chcesz podróżować własnym rowerem, zadzwoń do nas, by sprawdzić, czy jest taka możliwość. Zazwyczaj w ramach wycieczek nie jesteśmy w stanie zapewnić Ci żadnych zniżek związanych z transportem roweru, ponieważ jego koszt jest wysoki.
Jakie wygląda wyposażenie rowerów?
Zapewniamy zestaw narzędziowy, litrowy bidon, kask i blokadę rowerową.

Inne

Co to jest paszport pielgrzyma?
Paszport Pielgrzyma to nic innego, jak specjalny zeszycik, do którego będziemy w trakcie naszego Camino zbierać pieczątki, stempelki z punktów naszej trasy (pieczątki dostaniemy m.in. w schroniskach, w restauracjach, gdzie będziemy się stołować, czy też w kościołach, do których zajrzymy, aby się pomodlić). Pieczątki te mają stanowić swego rodzaju świadectwo, dowód na to, że przeszliśmy określony odcinek Camino. Na podstawie tak wypełnionego paszportu, otrzymamy w Santiago de Compostela specjalne Świadectwo Ukończenia Camino (tzw. Certyfikat CAMINO).
Czym jest Świadectwo Ukończenia Camino (tzw. Certyfikat CAMINO)?
Inaczej znany jako „Compostelana”. Specjalny dokument wystawiany w języku łacińskim poświadczający, że jego właściciel przeszedł Camino.
Ile kilometrów należy przejść/przejechać, aby uzyskać Świadectwo Ukończenia Camino (tzw. Certyfikat CAMINO)?
Warunkiem otrzymania Świadectwa Ukończenia Camino (tzw. Certyfikatu CAMINO) jest przejście minimum 100 kilometrów bądź przejechanie 200 kilometrów rowerem.
Czy mogę zamówić prywatny wyjazd z przewodnikiem dla mojej rodziny lub przyjaciół?
Oczywiście, jest taka możliwość. Prosimy tylko o informacje na temat czasu trwania wycieczki, dystansu, jaki planujecie pokonać, a także z jakich usług chcecie skorzystać. My zajmiemy się resztą i dobierzemy dla Was optymalną ofertę.
Jakiej pogody mogę się spodziewać?
W Galicji zawsze jest odrobinę chłodniej, aniżeli na południu Hiszpanii. W marcu, kwietniu i październiku temperatury sięgają tam około 15 stopni Celsjusza, natomiast od maja do czerwca i we wrześniu można spodziewać się temperatury sięgającej do 20 stopni Celsjusza.
Lipiec i sierpień to najcieplejszy okres, w trakcie którego temperatury sięgają nawet do 30 stopni Celsjusza.
Jaki okres jest najlepszy na przyjazd?
Każda pora jest na swój sposób atrakcyjna – na przykład do kwietnia, podróżując przez o Cebreiro, będziesz mógł ujrzeć krajobraz pokryty śniegiem.
Maj, czerwiec i wrzesień to według nas najlepsze miesiące na podróż, ponieważ zaczyna robić się wtedy cieplej, a na szlakach nie ma tłumów.
Okres od lipca do sierpnia jest zdecydowanie najcieplejszy, ale również najczęściej wybierany przez Hiszpanów, dlatego możesz spodziewać się większej liczby osób na szlaku.
Kiedy dostanę dokumenty niezbędne do podróży?
Tuż po tym, gdy otrzymamy od Ciebie ostatnią wpłatę, prześlemy Ci drogą mailową najważniejsze informacje, które są potrzebne przed przyjazdem. Gdy dotrzesz już do hotelu w Madrycie, uzyskasz także wszelkie instrukcje na papierze. Znajdą się w nich informacje na temat poszczególnych etapów podróży i bazy hotelowej, a także niewielka mapa.
Czy na lotnisku w Hiszpanii/Portugalii ktoś będzie na mnie czekał?
W każdej naszych podróż jest wliczony transfer z/do lotniska z/do noclegu. Kierowca czekał z napisem SzlakJakuba.com
Czy mogę zostać w Hiszpanii na dłużej?
Na Twoją prośbę, możemy przebukować lot powrotny, tak abyś mógł spędzić więcej czasu na plaży lub odwiedzić inne regiony Hiszpanii.

Loty

Z usług jakich przewoźników korzystacie?
Zwykle korzystamy z tanich linii lotniczych, takich jak Ryanair oraz Iberia Express. Ograniczenia dotyczące przewozu bagażu są zgodne z zasadami wybranej linii lotniczej.
Kiedy otrzymam informacje o terminie odlotu?
Po zapłacie depozytu, nasz konsultant prześle Ci wszelkie informacje na temat planowanego lotu. Jeżeli będziesz chciał zmienić termin odlotu, musisz powiadomić nas o tym w ciągu 48 godzin. Wszelkie zmiany mogą być związane z dodatkowymi opłatami.
Czy mogę przyjechać przed rozpoczęciem wycieczki?
Jeżeli zechcesz spędzisz trochę czasu samemu jeszcze przed planowanym rozpoczęciem wycieczki, pomożemy Ci to zorganizować. Skonsultuj się z nami w celu dopracowania Twojego planu przyjazdu jeszcze przed zapłatą depozytu.