Camino de Santiago, czy to na koniu, pieszo czy na rowerze, jest wspaniałą okazją do odkrycia ciekawych zakątków w Hiszpanii, miejsc, które nie zostały by normalnie odwiedzone. Szlak Francuski jest najpopularniejszy wśród pielgrzymów. Swój początek ma w miejscowości Saint-Jean-Pied-de-Port i ciągnie się aż do Santiago de Compostela przez Północną Hiszpanię, przechodząc przez wspólnoty autonomiczne, takie jak Navarra, Aragonia, La Rioja, Kastylia y León lub Galicja. Szlak Francuski był ważnym elementem handlu, wymiany, kultury i religii na przestrzeni wieków, pozostawiając swoje dziedzictwo w wielu wioskach, przez które przechodzi. Niektóre z nich, także te, które opisujemy w tym artykule, wyróżniają się niesamowitym wdziękiem. To bezcenne doświadczenie zobaczyć te miejsca na żywo! 😊

Nájera (La Rioja)

Jest to niewątpliwie jeden z najbardziej newralgicznych punktów na Camino de Santiago. Wioska znajduje się obok Santo Domingo de la Calzada, po obu stronach rzeki Najerilla i jest dobrze znanym miejscem w okolicy, z którego można podziwiać różnorodne winnice. Na szczególną uwagę zasługuje klasztor Santa Maria the Real lub też zamek La Mota muzułmańskiego pochodzenia, który po dziś dzień zachował swoją fossę.

Puente la Reina (Navarra)

Puente la Reina wioska Nawarry ze świetnie zachowaną tradycją Camino, Łączy ona dwie główne drogi prowadzące od Pirenejow do Santiago de Compostela: Droga Francuska (Roncesvalles) i Droga Aragońska (Somport ). Puente la Reina to brukowane miasteczko liczące 2500 mieszkańców, gdzie nieustannie przybywają nowi pielgrzymi. Romański most z XI wieku jest jednym z najtrwalszych symboli Camino de Santiago. Na głównej ulicy znajduje się przepiękny kościół – Iglesia del Crucifijo.

Carrión de los Condes (Palencia)

W regionie Palencia w Tierra de Campos znajduje się Carrión de los Condes, miasteczko liczące mniej niż 2500 mieszkańców, o wielkim znaczeniu religijnym, kulturalnym i handlowym już w średniowieczu, właśnie za sprawą  Camino de Santiago. W Carrión de los Condes koniecznie trzeba odwiedzić klasztor Santa Clara z XIII wieku i kościół Santa María del Camino. Miasto słynie z doskonałej gastronomii!

Astorga (León)

Astorga, zamieszkana przez 11 000 mieszkańców, jest jednym z najbardziej charakterystycznych i najczęściej odwiedzanych miejsc w prowincji León ze względu na imponujące dziedzictwo historyczne i artystyczne. Wyróżnia się wciąż zachowanym murem i jednym z najważniejszych dzieł architekta Antonio Gaudiego, pałacem biskupim. Warto wyróżnić również katedrę Santa Maria de Astorga, ratusz i kościół San Bartolomé. Miasto zachowało wiele pozostałości po czasach rzymskich.

Sahagún (León)

Sahagún to tradycyjna wioska Szlaku Francuskiego. Sahagún położone jest pomiędzy rzeką Cea i Valderaduey,  historycznie rozwinęło się wokół klasztoru San Benito el Real, który do dziś zachował łuk, kaplicę i wieżę zegarową.

O Cebreiro (Lugo)

Położony na wysokości 1300 metrów n.p.m. O Cebreiro jest jednym z najbardziej charakterystycznych miast Camino de Santiago. Powodów jest kilka: ze względu na swoją unikalną architekturę, historię oraz położenie. W O Cebreiro znajduje się kościół Santa Maria la Real, gdzie dokonał się cud Eucharystyczny (sprawdź tutaj), jest tam przechowywany Święty Gral.

Santo Domingo de la Calzada (La Rioja)

Nie można zrozumieć Camino de Santiago i jego dziedzictwa bez Santo Domingo de la Calzada. Znajduje się tam stary szpital pielgrzymów, wokół którego rozwinęło się miasto. Jest tam też średniowieczny mur z XIII wieku oraz katedra Santo Domingo de la Calzada.

Estella (Navarra)

Estella to monumentalne miasto architektonicznego piękna, pełne mostów nad rzeką Ega, klasztorów, kościołów i budynków, z których można podziwiać widok. Jego romańskie dziedzictwo architektoniczne podnosi go do rangi klejnotu Camino de Santiago.

To tylko niektóre z najbardziej urokliwych miasteczek i wiosek, które znajdziesz na Camino de Santiago, ale jest ich o wiele więcej. Jakie są twoje ulubione? Które dodasz do listy?