Katedra w Santiago de Compostela to główny cel i punkt zwiedzania pielgrzymów zmierzających do Santiago de Compostela. Jest to miejsce spoczynku św. Jakuba Starszego, którego ciało zostało tam sprowadzone jeszcze w czasach średniowiecza.

Legenda głosi, że szczątki Jakuba zostały odnalezione dopiero w 813 roku na wskutek cudownego zjawiska. Na niebie rozbłysnęło światło, a na ziemie spadł deszcze gwiazd, który wskazał miejsce pochówku apostoła. Dlatego właśnie miejsce to nazwano Campus Stelle czyli pole gwiazd i stąd właśnie pochodzi nazwa miasta – Santiago de Compostela.

Historia katedry w Santiago de Compostela

Według legendy apostoł Jakub Starszy prowadził działalność na terenie Hiszpanii, następnie w 44 roku zginął śmiercią męczeńską w Jerozolimie. Jego ciało zostało wkrótce po tym przeniesione do Galicji. Z powodu prześladowań chrześcijan, w III w. grób wraz ze szczątkami Św. Jakuba został porzucony. W 813 szczątki apostoła zostały odnalezione za sprawą eremita Pelayo, który podczas swoich poszukiwań w nocy miał widzieć deszcz gwiazd spadających na znajdujące się tam wzgórze. Szybko poinformował o tym miejsscowego biskupa Teodomira z Iria, który zlecił zbadanie sprawy, a nastepn ie odkrył kamienny grobowiec zawierający szczątki męczennika.

Wybudowano w tym miejscu kościół, a nazwa Compostela, co znaczy “pole gwiazd”. Budynek przypomina cudowne wydarzenie związane z tym miejscem. Biskup Theodemir uznał to wydarzenie za prawdziwy cud i powiadomił o zdarzeniu króla Asturii Alfonsa II. Król postanowił wznieść kaplicę na miejscu cudownego odnalezienia. Następnie świątynię powiększano do 899 w stylu wczesnoromańskim. Patronat nad ostatnią rozbudową objął sam król Leónu Alfons III Wielki.

W 997 r. w trakcie ekspansji Arabów na półwyspie Iberyjskim Mohammed ibn-Abi Amir, dowódca wojsk Kalifatu Kordowy, nakazał zniszczyć kościół. Ozdobne wrota oraz dzwony przeniesiono następnie do Wielkiego Meczetu w Kordowie. Kiedy Kordowę zdobyły 300 lat póxniej król Ferdynand III Kastylijski, te same zdobycze przeniesiono do katedry w Toledo.

Budowa dzisiejszej katedry w Santiago de Compostela rozpoczęła się w 1075 za panowania Alfonsa VI Kastylijskiego i rządów biskupa Diego Peláeza. Budowla powstawała w kilku fazach i jak mówi Księga Św. Jakuba, ostatni kamień został położony w 1122 roku. Uroczysta konsekracja katedry odbyła się w 1211 roku. Wśród świadków poświęcenia był m.in. król Leónu Alfons IX.

Ze względu na znaczenie tego miejsca pielgrzymkowego już w trakcie budowy katedry w Santiago zmieniał się jej status. Status kościoła katedralnego kościół otrzymał w 1075, natomiast w 1100 papież Urban II polecił założyć przy katedrze siedzibę arcybiskupa. W 1495 przy archikatedrze powstał uniwersytet.

Architektura katedry w Santiago de Compostela

Dziś jest to jeden z najważniejszych zabytków architektury romańskiej i od 1985 roku katedra w Santiago de Compostela wpisana jest na listę UNESCO. Jej budowę rozpoczęto w 1075 roku, jednak jej rozbudowa i upiększanie trwały wiele kolejnych stuleci. Najbardziej charakterystyczną częścią tej budowy jest późnobarokowa fasada, zaprojektowana przez Fernando Casas y Nóvoa.

Katedra w Santiago de Compostela charakteryzuje się bogactwem zdobień i rzeźb. Na wiele sposobów przedstawiono w niej wizerunek św. Jakuba oraz jego historię. Można tam znaleźć duże, strzeliste okna, wieże ustawione na planie kwadratu i dwa rzędy schodów wykonanych przez samego Ginésa Martíneza.

Za wrotami fasady znajduje się przedsionek, który jest częścią wcześniejszej, romańskiej fasady. Charakteryzuje się on słynnym Pórtico de la Gloria, czyli Portalem Chwały. Został on wykonany w XII wieku na zlecenie króla Ferdynanda II. W jego architekturze doskonale jest widoczna ówczesna transformacja stylu z romańskiego na gotycki. Składa się on z trzech łuków, które prowadzą do oddzielnych naw. Samo wnętrze katedry, ułożone na planie krzyża zwieńczone jest sklepieniem kolebkowym. Nawa główna liczy około 100 m. Portal Chwały przeszedł niedawno renowację i odzykuje on powoli swój dawny majestat. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj

Kaplice w katedrze św. Jakuba

W miejscu pierwotnej kaplicy głównej z czasów romańskich znajduje się obecnie ta wykonana w baroku przez Domingo Antonio de Andrade. Jest ona przykryta baldachimem, który podtrzymywany jest przez rzeźby aniołów i znajduje się ona bezpośrednio nad kryptą z grobowcem św. Jakuba. Z powodu burzliwej historii Hiszpanii lokalizacja szczątków św. Jakuba na terenie katedry w Santiago de Compostela często się zmieniała. Przyjmuje się, że obecnie znajdują się one w krypcie z alabastrowym grobowcem i srebrną urną.

Kolejnym powodem dlaczego Katedra św. Jakuba jest tak zachwycająca jest ilość znajdujących się w niej kaplic. Capilla de Mondragón z XVI wiecznym ołtarzem z terakoty, Capilla del Salvador z polichromowanym ołtarzem, neogotycka Capilla de Nuestra Señora la Blanca, Capilla de las Reliquias gdzie znajduje się wiele cennych relikwii oraz Capilla del Cristo de Burgos z imponującą rzeźbą ukrzyżowanego Chrystusa.

Wewnątrz Katedry w Santiago de Compostela mieści się późnogotycki dziedziniec, otoczony licznymi, barokowymi krużgankami. Cała katedra to imponujące dzieło architektoniczne, które będziesz miał okazję podziwiać, jeżeli uda Ci się przemierzyć osławiony Szlak św. Jakuba. 😊