LEON DO SANTIAGO
SZLAK FRANCUSKI
15 DNI / 322 KM
LEON DO SANTIAGO
- Przelot w dwie strony z Polski
- Transport bagażu
- 14 noclegów w schroniskach lub w pokojach dwuosobowych (z prywatną łazienką)*
- 14 śniadań
- Pomoc telefoniczna przez 24 godz.
- Paszport pielgrzyma i wskazania.
- Możliwość uczestnictwa w codziennej mszy świętej
- ubezpieczenie KL, NNW i bagaż
OPIS OFERTY
MAPA
LEON DO SANTIAGO
Dzień 1. TRANSPORT Z LOTNISKA I NOCLEG W MADRYCIE
Witamy w Hiszpanii! Z hali przylotów przewieziemy Państwa do hotelu, gdzie będziecie mogli odpocząć. nocleg.
Dzień 2. MADRYT – LEON
Transfer do Léon 337km. Nocleg.
Dzień 3. ETAP 1 (26 KM)
- Zobacz klasztor,i więzienieConvento de San Marcos, obecnie luksusowy hotel
- Ciesz się architekturą Gaudiego Dom Botines
- Zobacz wnętrze Panteón Real, który ma sanktuarium i zmumifikowanym palcem San Isidoro, obok Bazyliki de San Isidoro
Dzień 4. ETAP 2 (24 KM)
Zwiedzisz bardzo urokliwe miasto, które z pewnością spodoba się większości z Was! Poznajcie najważniejsze atrakcje turystyczne tego miasta. Mury Rzymskie w Astordze pochodzą jeszcze z czasów rzymskich, nazywana była wtedy Asturica Augusta. Pozostałością po tym okresie są mury miejskie, zachowane aż do dziś. Dodają one miastu wiele uroku i charakterystycznego stylu. Z czasów rzymskich zachowały się również ruiny, a dokładniej mówiąc pozostałości domu arystokraty z III wieku. Nieopodal znajduje się muzeum, które dokładniej przybliży Wam historię tamtejszych czasów.
- Katedra i muzeum diecezjalne w Astordze
- Pałac Biskupi w Astordze
Katedra i muzeum diecezjalne w Astordze
Budynek ten znacznie góruje nad całym miastem, jej powstanie datuje się na XV wiek. Fasadę katedry zdobią trzy platereskowe portale z reliefami, które przedstawiają życie Jezusa. Największą uwagę zwraca sam ołtarz i jego stelle. Na turystach ogromne wrażenie robi tamtejsze muzeum diecezjalne. Można tam podziwiać liczne rzeźby przedstawiające Matkę Boską, które pochodzą jeszcze z XII i XIII wieku. W muzeum znajdują się również stare, średniowieczne ornaty, pokryta pozłacanym srebrem szkatuła, która została ufundowana przez króla Alfonsa III Wielkiego, relikwiarz ze znajdującą się w środku drzazgą z Krzyża Świętego oraz kielich z okresu XI wieku.
Niesamowity pałac Biskupi w Astordze
Jest to jedno z imponujących dzieł Gaudiego, które zostało ukończone dopiero przez jego następcę. Znajduje się on tuż przy Katedrze i nie wiedzieć czemu do niej pasuje. W pałacu tym nigdy nie mieszkał żaden biskup, znajduje się tu Muzeum Pielgrzymek z uwagi na fakt, że Astorga leży na trasie Szlaku św. Jakuba. Już w średniowieczu zatrzymywali się w niej liczni pielgrzymi. Dziś także można ich napotkać wszędzie w mieście. W Astordze znajdują się specjalne sklepy pielgrzymkowe, a nawet menu w restauracjach. Sam pałac natomiast charakteryzuje się wyjątkowym talentem i niebywałą wyobraźnią Gaudiego. Wnętrza mają niesamowite kształty i trudno powiedzieć czy są one adekwatne do przeznaczonych im funkcji. Jak zawsze w stylu Gaudiego, ogromną rolę odgrywa światło, które jest nieodłączną częścią wystroju wnętrza. Ten pałac to obowiązkowy punkt na liście zwiedzania!
Dzień 5. ETAP 3 (26 KM)
Najpierw docieramy do uroczej wioski, która została przekazana pielgrzymom. Następnie rozpoczyna się podejscie do Montes de León przez region Maragatería. Wspinaczka jest całkiem przyjemna, aż do Rabanala. Wspinaczka staje się nieco wymagająca, jednak cel jest wart wysiłku. Obie strony próbują wpłynąć na pielgrzymów pewnymi “sugestiami”, na co proszę uważać. Jedną z najciekawszych restauracji na trasie jest La Taberna de Gaia w Foncebadón. Serwuje się tam średniowieczne potrawy!
Dzień 6. ETAP 4 (27 KM)
Jest to przepiękny etap w którym przekraczamy Montes de León, naturalną barierę między regionami Maragatería i El Bierzo. Wędrówkę rozpoczynamy od stromego podejścia do Cruz de Ferro. Warto wiedzieć, że samo Cruz de Ferro jest kamieniem milowym z największym symbolicznym ładunkiem na Szlaku Św. Jakuba. Przybyjamy do Ponferrady, miasto, w którym znajduje się wspaniały zamek Templariuszy, który w swoim czasie chronił pielgrzymów, którzy odwiedzali Apostoła.
Dzień 7. ETAP 5 (24 KM)
Ten etap przechodzi w całości przez region Bierzo, można go opisać jako dużą dziurę otoczoną górami i łagodniejszym mikroklimatem. Bez znaczących różnic, przechodzimy przez wygodne asfalty i drogi gruntowe. Większość trasy przebiega w pełnym słońcu, a latem temperatura wzrasta. Ilość żółtych strzałek przy wejściu Villafranca del Bierzo, które wskazują we wszystkich kierunkach może was zaskoczyć. Ten etap jest pełen winnic gdzie można cieszyć się degustacją wina.
Dzień 8. ETAP 6 (26 KM)
Ten etap jest dość trudny, ponieważ wchodzimy na górę w O Cebreiro gdzie należy odwiedzić kościół, zbudowany przez mnichów benedyktyńskich na początku IX wieku. Znajduje się tam Święty Graal, to tam dokonał się cud eucharystyczny, o którym można przeczytać tutaj. 1,4 kilometra przed O Cebreiro znajduje się gigantyczny kopiec informuje nas, że weszliśmy do Galicji, w prowincji Lugo. Jest to najbardziej fotografowany kopiec na szlaku.
Dzień 9. ETAP 7 (38 KM)
Pierwszy etap w pełni galicyjski, w wysokich górach, otoczeni imponującymi krajobrazami. Zimą możemy natrafić na obfite opady śniegu jednak widoki są równie urzekające. Przejdziemy przez dolinę San Xil, gdzie napotkamy jedne z najpiękniejszych widoków na całej trasie. W końcu dotrzemy do Sarrii, gdzie spędzimy noc.
—- TEN ETAP MOŻEMY ZROBIĆ W DWÓCH, JEŚLI NIE, STAJE SIĘ DOŚĆ WYMAGAJĄCYM
Dzień 10. ETAP 8 (26 KM)
Interesujący etap i stosunkowo prosty do pokonania. Droga prowadzi przez piękny odcinek Galicji, prowadzi on nas między łąkami i bujnymi lasami dębów i kasztanów, pozostawiając nam nieskończoną liczbę małych wiosek lub ciekawych miejsc. Średniowieczne miasto Portomarín zniknęło w 1963 roku pod wodami zbiornika Belesar. Budynki o najwyższej, historycznej wartości zostały przeniesione do nowego miasta.
Dzień 11. ETAP 9 (24,5KM)
Kolejny nasz dzień to nieco dłuższa wędrówka – cały trud w pełni wynagrodzą nam jednak wspaniałe dęby i eukaliptusy spotkane na szlaku. W którymś momencie naszym oczom ukaże się Castro de Castromaior – osada pochodząca z epoki żelaza. Ważnym punktem na trasie okaże się również krzyż Cruceiro de Lameiros z 1670 roku. Ma on duże znaczenie symboliczne – poszczególne części krzyża ukazują młot, gwoździe, kolce i czaszkę i symbolizują śmierć Jezusa Chrystusa. Następnie dotrzemy do Palas de Rei miasteczka w którym spędzimy kolejną noc. Będziecie mieć Państwo możliwość zobaczenia Zamku Pambre (1735r)*.
- Castro de Castromaior
- Krzyż Cruceiro de Lameiros
- Zamek Pambre
Dzień 12. ETAP 10 (30km)
Po wyjściu z Palas de Rei opuścimy prowincję Lugo i wkroczymy do prowincji La Coruña. Wiele miejsc na trasie tego dnia wygląda jak żywo wyciągnięte z epoki średniowiecza. Za przykład może uchodzić np. kościół Igrexa de Santa Maria de Leboreiro oraz XII-wieczny most Ponte Velhe Furelos. Gdy dojdziemy do miasteczka, okolica zmieni się w nieco bardziej nowoczesną. W lokalnych restauracjach przygotowywane są najlepsze ośmiornice w całej Galicji, dlatego warto na chwilę się zatrzymać i spróbować tych wspaniałych dań. Miasto znajduje się zaledwie 50 km od Santiago de Compostela, kontynuujemy po naszym przystanku do Arzúa, gdzie spędzimy noc.
Dzień 13. ETAP 11 (19 KM)
Przedostatni dzień obejmuje łatwiejsze do pokonania szlaki, dzięki czemu zachowamy energię na finał w katedrze Santiago de Compostela. Przez cały czas będziemy mogli podziwiać wspaniałe krajobrazy pełne pól i łąk, na których rosną wspomniane dęby i eukaliptusy. Szczególnie polecane do zwiedzenia są: niewielki kościół Św. Ireny oraz święta fontanna, która została wybudowana na cześć Świętej Ireny, portugalskiej męczennicy zabitej w tym miejscu. Następnego dnia dotrzemy na Mszę Pielgrzyma, która codziennie odprawiana jest o godz. 12.00 i 19ej w katedrze w Santiago.
Dzień 14. ETAP 12 (20 KM)
Dzisiejszy krajobraz jest bardzo miejski – lotnisko, obszary mieszkalne, autostrady, fabryki. Wzniesienie do Monte do Gozo ma umiarkowane nachylenie. Podekscytowanie, po tak wielu kilometrach i trudnościach, jest intensywne i nic nie może zepsuć naszego triumfalnego wejścia na Plaza del Obradoiro; rytuał po schodach katedry z pewnością dostarczy niezapomniane wrażenia. Warto wspomnieć, że historyczne centrum Santiago de Compostela jest jednym z najlepiej zachowanych w Europie. Katedra, która chroni grobowiec św. Jakuba, jest monumentalna, a jej uwieńczeniem jest Portico de la Gloria, arcydzieło architektury romańskiej.
Dzień 15. SANTIAGO
Transfer na Lotnisko w Santiago i przelot do polski.
Dodatkowe Informacje
Wspolna sala (schronisko)
Sale sypialne, które mogą pomieścić od 4 do 30 osób z pościelą jednorazowego użytku bez ręczników. Wspólne łazienki.
Pokoje prywatne
Kategoria pensjonaty. Czyste pokoje z łazienką, komfortowo i funkcjonalnie urządzone. W każdym pokoju jest pościel,mydło i ręczniki.
Płatnośći
Podróż będzie potwierdzona po wpłaceniu zaliczki 250 € za osobę. Pozostała kwota do zapłacenia 35 dni przed podróżą
Ubezpieczenie
Warunki ubezpieczenia KL, NNW i bagaż
Bagaż
Jeden bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20cm wraz z uchwytami i kołami, oraz 1 mała torebkę o maksymalnych wymiarach 35 x 20 x 20 cm Do bagażu podręcznego można zabrać płyny w pojemnikach do 100 ml. Dotyczy to m.in. szamponu, płynu do płukania ust, płynnych balsamów do ciała, napojów, alkoholu. Jeśli chcesz zabrać na pokład coś do picia, najlepiej kup napój już po odprawie. W bagażu podręcznym nie mogą również znaleźć się przedmioty z ostrymi krawędziami, kolcami, czyli takie, które moga być użyte jako broń. Dodaj bagaż rejestrowany za około 40 EUR zależnie od linii lotniczych
Uwagi
Przelot samolotem tanimi liniami lotniczymi. Linia lotnicza i godziny przelotów mogą ulec zmianie.
Spotkanie z pilotem (wyjazdy razem) nastąpi po przylocie.
Transfery są realizowane busem/autokarem lub komunikacją miejską i/lub podmiejską w zależności od wielkości grupy.
Ceny są za osobe i uzależnione od dostępności „*” sygnalizuje opcjonalne dodatki płatne
Śniadanie kontynentalne, Obiadokolacje: 2 danie na ciepło z dodatkami, desert i 1 napój alkoholowe/niealkoholowe wliczone