GRUPOWE Z VALENÇA
SZLAK PORTUGALSKI
8 DNI / 120 km

Porto
Barcelos
Tui
Pontevedra
Padrón
Santiago
OPIS OFERTY

MAPA

Szlak portugalski ostatnie 100km

 

Dzień 1. TRANSPORT Z LOTNISKA DO PORTO

Witajcie w Portugalii! Zapewniamy wam tego dnia przelot z polski, wygodny transport prosto z lotniska do hotelu, gdzie czeka Was odpoczynek po podróży. Naładujcie siły, ponieważ to dopiero początek waszej podróży.

Dzień 2. TUI

Rano zapewnimy Wam wolny czas na zwiedzenie Porto. Jest to miasto licznych zabytków i ciekawych atrakcji, a jedną z najbardziej znanych jest dzielnica Ribeira widniejąca na liście UNESCO. Dumą porto jest pyszne wino, produkowane w tym mieście od wieków. Porto to niezwykle malownicze miasto, rozłożone na skalistych wzgórzach. Z pewnością zakochacie się w niezwykłej atmosferze tego miasta.

Po obiedzie ruszymy do Tui, jednak po drodze zwiedzimy trzy wyjątkowe miasta – Barcelos, Braga i Ponte de Lima.

Barcelos znajduje się jedynie 60 km na północ od Porto, charakterystyczne dla tego miasta są olbrzymie posągi słynnego koguta Barcelosa, które sprawiają, że jest ono tak kolorowe. W historycznym centrum Barcelos najbardziej wyróżnia się most gotycki pochodzący z XIV wieku, Muzeum Archeologiczne oraz kościół Senhor Bom Jesus da Cruz.

Braga to kolejne piękne miasto na północy Portugalii z uroczą starówką, gdzie spotkać można dziesiątki kościołów, parki, ciekawą architekturę, a nawet rzymskie ruiny. Życie w Bradze kręci się wokół Plaza de la República i jej ogromnej fontanny.

Ponte de Lima to jedno z najstarszych portugalskich miast, założone przez Rzymian jako jedna z ich osad. Można podziwiać tam m.in. Ponte Romana, czyli rzymskie mosty wykonane z kamienia. Po zwiedzeniu urokliwego centrum tego miasta udamy się do Tui, gdzie czeka was kolacja i nocleg.

Dzień 3. ETAP 1 (25 KM)

To pierwszy i najdłuższy etap Waszej wędrówki, po przejściu przez most na rzece Miño, która jest granicą między Hiszpanią a Portugalią, szlak poprowadzi was przez stare miasto i cytadelę na szczycie Tuy. Pielgrzymi często zwiedzają przy okazji tamtejszą katedrę, ratusz i klasztor skąd brukowane uliczki poprowadzą was do Sanktuarium Matki Boskiej.

Kolejne miasto na trasie to Porriño o industrialnym charakterze. Przed dotarciem do Redondela przejdziesz także przez Mos, wioskę liczącą około 1000 mieszkańców. Zatrzymamy się na dzisiejszy etap tutaj i jutro rano rozpoczniemy z tego punktu

Dzień 4. ETAP 2 (26 KM)

To raczej etap Camino Portugues o nieco bardziej miejskim charakterze, dlatego też cała trasa z pewnością przebiegnie stosunkowo wygodnie. Samo Redondela jest miastem liczącym 7 000 mieszkańców i słynie ze swoich wiaduktów. Tu spotykają się dwa wiadukty pochodzące z XIX wieku. Na starówce znajduje się słynny Iglesia de Santiago de Redondela, kościół, który koniecznie trzeba odwiedzić. W Rondela będzie czekać na Was bagaż wraz z noclegiem. Największe atrakcje można napotkać w Cesantes i Arcade. Zaraz za arkadami Miniecie wspaniały most rzymski, który zaprowadzi Was do Pontesampaio. To tutaj odbyła się decydująca bitwa o niepodległość Hiszpanii przeciwko wojskom napoleońskim w 1809 roku, które zakończyły pięciomiesięczną okupację francuską.

Pontevedra jest ostatecznym celem tego etapu i warto zwiedzić to ważne galicyjskie miasto. Capela da Virxe Peregrina jest zaokrąglonym kościołem, który jest ważnym miejsce odwiedzin dla pielgrzymów. Znajduje się on w Praza de Peregrina (Plac Pielgrzymów) na Camino. Chociaż wygląda na okrągły, jego plan jest w kształcie muszli. Basílica de Santa María la Mayor to kolejny kościół z XVI wieku, który warto odwiedzić. Na miejscu czeka na Was bagaż i nocleg.

Dzień 5. ETAP 3 (23 KM)

Ten etap Camino Portugues jest dosyć łatwy do przejścia i niezbyt długi, można go pokonać nawet w pięć godzin. Z uwagi na małą ilość sklepów i barów po drodze, należy zadbać o odpowiednie zaopatrzenie. Warto zaplanować sobie mały objazd pomiędzy Portela i Briallos, aby odwiedzić wodospady w Parque Natural Ría Barosa. Po drodze zobaczycie takie wioski jak Alba, A Portela i Briallos. W Alba znajduje się piękny kościół Santa Maria de Alba, w A Portela można zwiedzić kościół San Mamede.

Caldas de Reis to prawdopodobnie najciekawsze miejsce na tej trasie. To miasto jest przede wszystkim znane z gorących źródeł, znajduje się ono u zbiegu rzek Bermaña i Umia. Warto również zajrzeć do tawerny O Muiño otwartej od 1947 roku. Po zwiedzeniu miasta możecie udać się na zasłużony odpoczynek, gdzie czekają na was wasze bagaże.

Dzień 6. ETAP 4 (18.5 KM)

To kolejny krótki i łatwy etap, który można zakończyć w mniej niż pięć godzin. Na tej trasie znajduje się mnóstwo obiektów, które napotyka się co chwile. Pierwszy z nich można znaleźć w O Cruceiro. Na tym etapie opuścicie prowincję Pontevedra i wejdziecie do prowincji A Coruna, przechodząc przez most nad rzeką Ulla w Pontecesures.

Najciekawszym przystankiem będzie Padrón. To miasto liczące ponad 8000 mieszkańców jest miejscem, z którego wywodzą się słynne papryki Padrón. Nawet dzisiaj papryki te są uprawiane na tym obszarze w dość sporej ilości, rocznie produkuje się tu ich nawet 15 ton. Kościół Santiago de Padron jest również bardzo ważnym przystankiem dla pielgrzymów. Wewnątrz kościoła, pod ołtarzem, znajduje się Pedrón, granitowy blok, który był przywiązany do łodzi, która nosiła apostoła św. Jakuba. Na miejscu nocleg i transport bagażu.

Dzień 7. Etap 5 (25 KM)

Na tym etapie wiele razy będziecie chodzić po asfalcie i na obszarach miejskich. Pierwszą ciekawą wioską na tej trasie jest Iria Flavia. Była to ważna celtycka osada, a później Rzymianie nadali jej miejski status, gdyż wybudowano tam drogę. Kolegiata w Iria Flavia została wybudowana między XII, a XVII wiekiem i była to pierwsza katedra w Galicji.

Tuż obok Ponte Vella nad rzeką Sar są dwie możliwości wejścia do Santiago – prosto drogą asfaltową, lub też polną drogą po prawej. Ta ostatnia opcja przechodzi przez klasztor Santa Maria de Conxo i jest dłuższa o 1,4 km, ale jednocześnie jest ona spokojniejsza i bardziej interesująca. Po przybyciu do katedry w Santiago pielgrzymka jest już praktycznie zakończona. Na miejscu czeka nocleg i bagaż.

Dzień 8. SANTIAGO

To koniec Waszej przygody, tego dnia zawieziemy was na lotnisko, gdzie czeka Was lot powrotny do Polski. Wierzymy, że będziecie wtedy bardzo szczęśliwi i dumni ze zrealizowanej pielgrzymki. te wspomnienia pozostaną z wami już na zawsze.

Dodatkowe Informacje

Wspolna sala (schronisko)
Sale sypialne, które mogą pomieścić od 4 do 30 osób z pościelą jednorazowego użytku bez ręczników. Wspólne łazienki.

Pokoje prywatne
Kategoria pensjonaty. Czyste pokoje z łazienką, komfortowo i funkcjonalnie urządzone. W każdym pokoju jest pościel,mydło i ręczniki.

Płatnośći
Podróż będzie potwierdzona po wpłaceniu zaliczki 250 € za osobę. Pozostała kwota do zapłacenia 35 dni przed podróżą

Ubezpieczenie
Warunki ubezpieczenia KL, NNW i bagaż

Bagaż
Jeden bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20cm wraz z uchwytami i kołami, oraz 1 mała torebkę o maksymalnych wymiarach 35 x 20 x 20 cm Do bagażu podręcznego można zabrać płyny w pojemnikach do 100 ml. Dotyczy to m.in. szamponu, płynu do płukania ust, płynnych balsamów do ciała, napojów, alkoholu. Jeśli chcesz zabrać na pokład coś do picia, najlepiej kup napój już po odprawie. W bagażu podręcznym nie mogą również znaleźć się przedmioty z ostrymi krawędziami, kolcami, czyli takie, które moga być użyte jako broń. Dodaj bagaż rejestrowany za około 40 EUR zależnie od linii lotniczych

Uwagi
Przelot samolotem tanimi liniami lotniczymi. Linia lotnicza i godziny przelotów mogą ulec zmianie.
Spotkanie z pilotem (wyjazdy razem) nastąpi po przylocie.
Transfery są realizowane busem/autokarem lub komunikacją miejską i/lub podmiejską w zależności od wielkości grupy.
Ceny są za osobe i uzależnione od dostępności „*” sygnalizuje opcjonalne dodatki płatne
Śniadanie kontynentalne, Obiadokolacje: 2 danie na ciepło z dodatkami, desert i 1 napój alkoholowe/niealkoholowe wliczone

ZAPISZ SIĘ!