O CEBREIRO DO SANTIAGO

SZLAK FRANCUSKI

10 DNI / 150 KM

Madryt
O Cebreiro
Triacastela
Sarria
Portomarin
Monte do Gozo
Santiago de Compostela
OPIS OFERTY

MAPA

Dzień 1. TRANSPORT Z LOTNISKA I NOCLEG W MADRYCIE

Witamy w Hiszpanii! Tu rozpoczyna się wasza przygoda z Camino. Odbierzemy Was z lotniska i zawieziemy do hotelu.

Dzień 2. O CEBREIRO

Dziś zwiedzamy galicyjską wioske – O’Cebreiro, w której warto zobaczyć tak zwane “pallozas”, czyli datowane na I-wiek celtyckie budynki ze słomianymi dachami.

Dzień 3. ETAP 1 (21,1 KM)

Dzisiejszy dzień będzie obfitował w przepiękne, górzyste widoki. Schodząc z góry zygzakowym szlakiem napotkamy mnóstwo małych, uroczych wiosek, które wydają się być ukryte przed całym światem. Pobliskie lasy i przyroda dosłownie zapierają dech w piersiach pielgrzymów. Trasa w ogromnej mierze omija asfaltowe odcinki, jednak przebiega równoległe wdróż chodników i dróg, co daje wybór osobom chcącym ominąć błoto lub też śnieg w trakcie mniej dogodnych warunków atmosferycznych.

Dzień 4. ETAP 2 (18,3 KM)

Dziś Szlak Św. Jakuba biegnie wzdłuż łańcucha małych miasteczek z bogatą tradycją Camino. Możemy tam napawać się cudownymi widokami miejscowych lasów. Wariant Samos odchodzi na południe od rzeki Sarria, oferując piękne krajobrazy i liczne przykłady popularnej galicyjskiej architektury. Przed Sarrią istneje VI- wiecznym klasztor Samos który jest odwiecznym schronieniem dla pielgrzymów.

Dzień 5. ETAP 3 (26,4 KM)

Interesujący etap i stosunkowo prosty do pokonania. Droga prowadzi przez piękny odcinek Galicji, prowadzi on nas między łąkami i bujnymi lasami dębów i kasztanów, pozostawiając nam nieskończoną liczbę małych wiosek lub ciekawych miejsc. Nasz dzień rozpoczniemy od wczesnego śniadania następnie wyruszymy w drogę. W XII-wiecznym kościele Igrexa de San Salvador będziecie mogli Państwo podbić Wasz Paszport Pielgrzyma. Przejdziecie przez XII-wieczny most wzniesiony nad niewielkim strumykiem. Nosi on nazwę Ponte de Aspera i w całości jest stworzony z kamienia. Miniemy również niewielkie miasto Barbadelo, a kilka kilometrów dalej ujrzymy sławny znak, który wskazuje, że do Santiago de Compostela pozostało jedynie 100 kilometrów. Dalsza droga prowadzi nad zbiornikiem, który został utworzony w 1960 roku w celu zasilania całego regionu w energię elektryczną. Jest ona pozyskiwana z wód najdłuższej rzeki w całej Galicji – rzeki Miño. Dzień zakończymy w mieście, gdzie będziemy mogli podziwiać m.in. kościół Igrexa de San Nicolas, który pełnił niegdyś rolę fortecy. Średniowieczne miasto Portomarín zniknęło w 1963 roku pod wodami zbiornika Belesar. Budynki o najwyższej, historycznej wartości zostały przeniesione do nowego miasta.

Dzień 6. ETAP 4 (22 KM)

Kolejny nasz dzień to nieco dłuższa wędrówka – cały trud w pełni wynagrodzą nam jednak wspaniałe dęby i eukaliptusy spotkane na szlaku. W którymś momencie naszym oczom ukaże się Castro de Castromaior – osada pochodząca z epoki żelaza. Ważnym punktem na trasie okaże się również krzyż Cruceiro de Lameiros z 1670 roku. Ma on duże znaczenie symboliczne – poszczególne części krzyża ukazują młot, gwoździe, kolce i czaszkę i symbolizują śmierć Jezusa Chrystusa. Następnie dotrzemy do miasteczka Palas de Rei w którym spędzimy kolejną noc.

Dzień 7. ETAP 5 (28 KM)

Dziś opuścimy prowincję Lugo i wkroczymy do prowincji La Coruña. Wiele miejsc na trasie tego dnia wygląda jak żywo wyciągnięte z epoki średniowiecza. Za przykład może uchodzić np. kościół Igrexa de Santa Maria de Leboreiro oraz XII-wieczny most Ponte Velhe Furelos. W którymś momencie okolica zmieni się w nieco bardziej nowoczesną. W lokalnych restauracjach przygotowywane są najlepsze ośmiornice w całej Galicji, dlatego warto na chwilę się zatrzymać i spróbować tych wspaniałych dań. Miasto docelowe znajduje się zaledwie 50 km od Santiago de Compostela, a to oznacza, że za nami już połowa naszego Camino!

Dzień 8. ETAP 6 (20 KM)

Przedostatni dzień obejmuje łatwiejsze do pokonania szlaki, dzięki czemu zachowamy energię na finał w katedrze Santiago de Compostela. Przez cały czas będziemy mogli podziwiać wspaniałe krajobrazy pełne pól i łąk, na których rosną wspomniane dęby i eukaliptusy. Szczególnie polecane do zwiedzenia są: niewielki kościół Św. Ireny oraz święta fontanna, która została wybudowana na cześć Świętej Ireny, portugalskiej męczennicy zabitej w tym miejscu.

Dzień 9. ETAP 7 (20 KM)

Dzień dziewiąty to wędrówka przez łagodne i malownicze tereny. Będziemy mogli udać się na punkt widokowy El Monte de Gozo, skąd po raz pierwszy możemy ujrzeć cel naszej podróży – katedrę Santiago de Compostela. Stamtąd jedynie chwile będą dzieliły Nas od Plaza del Obradoiro, gdzie mieści się katedra. Po dotarciu na miejsce zostaniecie poproszeni o pokazanie swojego Paszportu Pielgrzyma i zdradzenie celu wyprawy (np. duchowy bądź kulturowy). Następnie otrzymacie specjalny certyfikat poświadczający, że ukończyliście pielgrzymkę. Wraz z tłumem innych pielgrzymów, będziemy mogli zwiedzić okolice katedry i ujrzeć kadzidło Botafumeiro.

Dzień 10. POWRÓT DO POLSKI

Przedłuż twój pobyt aby pozwiedzać inne regiony jak nie to transport na lotnisko. Prezlot do Polski.Pełni niezapomnianych przeżyć, dziś możecie spokojnie wrócić do domu.

Dodatkowe Informacje

Wspolna sala (schronisko)
Sale sypialne, które mogą pomieścić od 4 do 30 osób z pościelą jednorazowego użytku bez ręczników. Wspólne łazienki.

Pokoje prywatne
Kategoria pensjonaty. Czyste pokoje z łazienką, komfortowo i funkcjonalnie urządzone. W każdym pokoju jest pościel,mydło i ręczniki.

Płatnośći
Podróż będzie potwierdzona po wpłaceniu zaliczki 250 € za osobę. Pozostała kwota do zapłacenia 35 dni przed podróżą

Ubezpieczenie
Warunki ubezpieczenia KL, NNW i bagaż

Bagaż
Jeden bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20cm wraz z uchwytami i kołami, oraz 1 mała torebkę o maksymalnych wymiarach 35 x 20 x 20 cm Do bagażu podręcznego można zabrać płyny w pojemnikach do 100 ml. Dotyczy to m.in. szamponu, płynu do płukania ust, płynnych balsamów do ciała, napojów, alkoholu. Jeśli chcesz zabrać na pokład coś do picia, najlepiej kup napój już po odprawie. W bagażu podręcznym nie mogą również znaleźć się przedmioty z ostrymi krawędziami, kolcami, czyli takie, które moga być użyte jako broń. Dodaj bagaż rejestrowany za około 40 EUR zależnie od linii lotniczych

Uwagi
Przelot samolotem tanimi liniami lotniczymi. Linia lotnicza i godziny przelotów mogą ulec zmianie.
Spotkanie z pilotem (wyjazdy razem) nastąpi po przylocie.
Transfery są realizowane busem/autokarem lub komunikacją miejską i/lub podmiejską w zależności od wielkości grupy.
Ceny są za osobe i uzależnione od dostępności „*” sygnalizuje opcjonalne dodatki płatne
Śniadanie kontynentalne, Obiadokolacje: 2 danie na ciepło z dodatkami, desert i 1 napój alkoholowe/niealkoholowe wliczone

ZAPISZ SIĘ!

13 + 2 =