Jak wiadomo wszystkie Szlaki św. Jakuba są bogate w liczne zabytki, które warto zwiedzić. Tych obiektów jest tak wiele, że musimy podzielić je na poszczególne trasy. Dziś skupimy się na Szlaku Francuskim i przedstawimy 10 naszym zdaniem najciekawszych zabytków na tej trasie. Zaczynamy!
Kolegiata Królewska w Roncesvalles
Czas budowy: XII-XIII wiek
Trasa: Saint-Jean-Pied-de-Port – Roncesvalles (Szlak Francuski)
Dlaczego warto?
Kolegiata Królewska w Roncesvalles została zbudowana we stylu gotyckim, naśladując katedrę Notre Dame w Paryżu. Król Sancho VII zbudował ten kościół w XIII wieku jako część szpitala w Roncesvalles. Jego celem było udzielenie pomocy pielgrzymom na Szlaku św. Jakuba po przekroczeniu Pirenejów. Najważniejsze elementy tego kompleksu to klasztor, kaplica św. Augustyna, kaplica św. Jakuba i krypta, składająca się z prostego odcinka sklepienia kolebkowego i pięciokątnej apsydy. Ściany i sklepienia pokryte są freskami z XIII wieku. Skarby sztuki królewskiej kolegiaty znajdują się w muzeum w jednej z sal kościoła i zawierają szczególnie interesującą kolekcję cennych wyrobów metalowych, eksponowaną w sześciu gablotach. Godny uwagi jest także zestaw szachowy należący do cesarza Karola Wielkiego, renesansowa srebrna skrzynia i posrebrzany, drewniany posąg matki z dzieckiem.
Romański most Puente de la Reina
Czas budowy: XI wiek
Trasa: Pamplona – Puente la Reina (Szlak Francuski)
Dlaczego warto?
Most został zbudowany z polecenia królowej Dony Mayor w XI wieku, na terenie dzisiejszej Puenta la Reina, jest to charakterystyczny most z siedmioma łukami. Jeden z nich jest umiejscowiony pod ziemią, natomiast naszym oczom ukazuje się sześć łuków o różnych wielkościach. Wszystkie łuki mają dodawać lekkości całej konstrukcji, ale ich najważniejszym zadaniem jest przepuszczanie wody w okolicznych rzekach, ponieważ jest jej za dużo. Most mierzy około 110 m długości i został wybudowany nad rzeką Rio Arga, aby ułatwić pielgrzymom wędrówkę do Santiago de Compostela. Most jest majestatycznym i pięknym przykładem stylu romańskiego. W momencie, gdy został wybudowany znajdowały się na nim trzy wieże obronne, które miały zapewnić bezpieczeństwo całemu miastu. Na jednej z nich widniała podobizna Czarnej Madonny. Według legendy, mały ptak przylatywał do posągu każdego dnia. Oczyszczał go z pajęczyn i mył wodą zebraną z rzeki Arga.
Klasztor Santo Domingo de Silos
Czas budowy: VII wiek
Trasa: Camino de la Lana (łączy Alicante z Burgos, gdzie dociera do Szlaku Francuskiego)
Dlaczego warto?
Najsłynniejszym zabytkiem w Santo Domingo de Silos jest klasztor, uniwersalny klejnot romański, który stał się centrum duchowej i artystycznej pielgrzymki. Klasztor o wizygockim pochodzeniu został zrównany z ziemią przez Arabów i odbudowany przez św. Dominika, którego pozostałości leżą w sarkofagu wyrzeźbionym na skale. Jego rewelacyjne romańskie krużganki, pochodzą z XI i XII wieku i mają piękne kapitele, z różnorodnymi rzeźbami przedstawiającymi wiele scen, spoczywają na podwójnych kolumnach. Na rogach możemy zobaczyć osiem niezwykłych płaskorzeźb, które przedstawiają sceny z życia Jezusa Chrystusa. Klasztor, zarządzany przez mnichów benedyktyńskich, którzy obchodzą msze gregoriańskie, ma bogatą bibliotekę i aptekę z XVIII wieku, w której znajduje się zbiór słojów Talavery oraz wiele antycznych instrumentów muzycznych.
Katedra w Burgos
Czas budowy: XIII wiek
Trasa: Agés – Burgos (Szlak Francuski)
Dlaczego warto?
Katedra Burgos to jedna z najbardziej imponujących budowli wzniesionych w mieście i prawdziwa perła architektoniczna Półwyspu Iberyjskiego. Świątynia została wzniesiona w XIII wieku w stylu charakterystycznym dla francuskiej odmiany gotyku, jednak na przestrzeni wieków była poddawana kilku znaczącym przebudowom. Pierwsza poważna rozbudowa miała miejsce jeszcze na przełomie XV I XVI wieku, kiedy to wzniesiono iglicę wraz z główną fasadą reprezentacyjnej Kaplicy Constable. Ostatnie ważniejsze prace były wykonane w XVIII wieku, kiedy powstała kaplica świętej Tekli. W tym samym czasie miała również miejsce budowa gotyckich portali znajdujących się w głównej części tego kompleksu. Cała świątynia została wykonana z kamienia wapiennego, wydobywanego w miejscowości Hontoria de la Cantera. Odbywające się na przestrzeni wieków przebudowy były wykonywane z użyciem dokładnie tego samego materiału.
Katedra w Leon
Czas budowy: XII wiek
Trasa: El Burgo Ranero – León (Szlak Francuski)
Dlaczego warto?
Przez stulecia katedra Leona przeszła kolejne renowacje, w których uczestniczyło wielu znanych architektów. Ordoño II zbudował świątynię na miejscu swojego królewskiego pałacu jako wyraz wdzięczności za pokonanie Maurów w bitwie pod San Esteban de Gormaz. Jego szczątki zostały tam pochowane. Alfonso V został koronowany w tej katedrze w 999 roku. Infanta Doña Urraca, córka Fernando I, wspierała budowie tego obiektu. Witraże w katedrze pochodzą z XIII do XX wieku i zajmują powierzchnię 1765 metrów kwadratowych. Całość prezentuje się monumentalnie, naprawdę warto!
Pałac episkopalny Astorga
Czas budowy: XIX-XX wiek
Trasa: San Martín del Camino – Astorga (Szlak Francuski)
Dlaczego warto?
Ten modernistyczny budynek w stylu neogotyckim składa się z zamku, kościoła i okazałej rezydencji i jest siedzibą Muzeum Los Caminos. Pomnik ten został zaprojektowany przez samego Gaudiego w 1887 roku, choć ostatecznie został ukończony przez architekta Luisa de Querejeta. Popatrzcie tylko na zdjęcie, czy nie wygląda tajemniczo?
Zamek w Ponferrada
Czas budowy: XII wiek
Trasa: Foncebadón – Ponferrada (Szlak Francuski)
Dlaczego warto?
Zamek templariuszy z Ponferrady to wspaniały budynek. Mieści się w nim Biblioteka Templariuszy oraz Centrum Badawczo-Studyjne Ponferrada, które mieści prawie 1400 książek, w tym faksymile z wydań Leonarda da Vinci. Pierwotnie był fortecą, a później rzymską cytadelą. Na początku XII wieku rycerze templariuszy zajęli twierdzę, wzmocnili ją i rozbudowali ją, aby wykorzystać ją jako niezamieszkały pałac i ochronę, na trasie pielgrzymów w drodze do Santiago de Compostela. Budynek ma nieregularny, kwadratowy plan, a w jego najbardziej charakterystyczne cechy to przede wszystkim wejście, które obejmuje przejście przez fosę na most zwodzony, a dalej dwie duże wieże z zlepkami połączone łukiem. Dwanaście oryginalnych wież odtwarza kształty konstelacji.
Kościół San Martín de Frómista
Czas budowy: XI wiek
Trasa: Hontanás – Frómista (Szlak Francuski)
Dlaczego warto?
To jeden z najlepszych przykładów stylu romańskiego w Hiszpanii. Został zbudowany przez Doña Mayor, wdowę po burmistrzu Sancho, króla Nawarry i był miejscem spoczynku pielgrzymów na drodze do Santiago. W budynku znajdują się trzy nawy, wszystkie ze sklepieniami kolebkowymi i łukami żebrowymi. W sanktuarium znajdują się trzy okrągłe apsydy, a transept ma wielokątną kopułę. Głowice kolumn są wyjątkowo urocze i bogato zdobione motywami roślinnymi i ikonograficznymi. Dwie okrągłe wieże, otaczające drzwi wejściowe na fasadzie, są nowym dziełem nawiązującym do stylu niemieckiego. Zdecydowanie trzeba zobaczyć na żywo.
Klasztor San Julián de Samos
Czas budowy: VI wiek
Trasa: Triacastela – Sarria (autor: Samos) (Szlak Francuski)
Dlaczego warto?
To opactwo benedyktynów zostało wybudowane w szóstym wieku na Samos, w pobliżu miasta Lugo. W XIX wieku klasztor został przekształcony w szpital wojenny, a następnie porzucony i zniszczony przez pożar. Wewnątrz możemy podziwiać prawdziwą mieszaninę stylów architektonicznych, jednak dominuje barok. Obiekt posiada piękny, barokowy kościół i dwa krużganki, które przywołują spokój i piękno. Duży klasztor znany jest jako Padre Feijoo i jest jednym z największych w Hiszpanii. Warto również zobaczyć tamtejszą bibliotekę. Obecnie Klasztor San Julián de Samos to obowiązkowy przystanek dla pielgrzymów na Camino de Santiago.
Katedra w Santiago de Compostela
Czas budowy: XI-XIII
Trasa: Pedrouzo – Santiago de Compostela (Szlak Ferancuski)
Dlaczego warto?
Ta pozycja chyba nie wymaga wyjaśnień, to największy skarb Camino de Santiago, ostateczny cel dla pielgrzymów i jeden z największych ośrodków pielgrzymkowych na świecie. 😉