CZYM JEST BOTAFUMEIRO?

Botafumeiro to wielkie kadzidło, inaczej nazywane trybularzem, który jest największy na świcie i znajduje się właśnie w katedrze w Santiago de Compostela. Nawet pierwszy przewodnik po Camino de Santiago, czyli Kodeks Kalikstysński  opisuje botafumeiro nazywając je “magno turibulo argenteum”. Pusta kadzielnica waży około 53 kg, a po zapełnieniu jej waga sięga aż 63 kg. Jej wysokość wnosi 150 cm. Do jej rozbujania potrzebnych jest około ośmioro ludzi, którzy nazywani są tiraboleiros. Całość konstrukcji porusza się z prędkością 68 km/h, wzdłuż bocznych naw Katedry Św. Jakuba. Przed rozbujaniem botafumeiro  jest odpowiednio napełniane węgielkami i kadzidłem, a w ruchu rozrzuca wonny dym po całej bazylice. W dzisiejszych czasach ma znaczenie wyłącznie rytualne i jest po prostu atrakcją dla pielgrzymów, turystów oraz uczestników nabożeństw. Jednak w średniowieczu spełniało również dodatkową, okazuje się bardzo ważną funkcję, mianowicie zabijało przykry zapach przynoszony przez pielgrzymów do katedry. Miało ono również pomagać w przeganianiu złych duchów, zapach kadzideł pełnił funkcję uzdrawiającą.

 

KIEDY MOŻNA ZOBACZYĆ BOTAFUMEIRO?

Co roku ogłaszane są dni, w których pielgrzymi będą mogli zobaczyć botafumeiro w pełnej okazałości. Daty bywają różne i są odpowiednio dostosowane do kalendarza liturgicznego kościoła rzymsko-katolickiego.  Od lutego 2018 roku Botafumeiro było nieczynne z powodu remontu katedry, jednak jego użytkowanie zostało wznowione. Oto dni, w które będzie ono używane:

  • Święto Św. Jakuba – 25 lipca
  • Wniebowzięcie – 15 sierpnia
  • Wszystkich Świętych – 1 listopada
  • Chrystus Król – 25 listopada
  • Niepokalane Poczcie – 8 grudnia
  • Boże Narodzenie – 25 grudnia
  • Przybycie szczątków apostoła – 30 grudnia

Równocześnie istnieje możliwość zamówienia pokazu botafumeiro w trakcie danej mszy świętej. Zamówienia należy kierować do Biura Pielgrzyma w Santiago de Compostela, do którego adres został podany niżej. Cena za pokaz sięga 400 EUR. Mimo ceny, często pozwalają sobie na taki pokaz zorganizowane grupy pielgrzymów.

Oficina de Acogida de pielgrzymów (Pielgrzym Office)
Rua do Vilar, 1
15705 Santiago de Compostela
Tel: (+34) 981 568 846

www.peregrinossantiago.es
[email protected]