Mogłoby się wydawać, że Boże Narodzenie jako chrześcijańskie święto jest obchodzone podobnie w całej Europie, jednak jest to błędne myślenie. Każdy kraj ma swoje własne tradycje, w tym Hiszpania.

Boże Narodzenie w Hiszpanii tak jak w Polsce czerpie głównie z religii katolickiej. Biorąc pod uwagę zbliżone położenie geograficzne (Europa) oraz ten sam krąg kulturowy, można by się spodziewać, że nic szczególnego nas nie zaskoczy. Okazuje się natomiast, że pod wieloma względami Boże Narodzenie w Hiszpanii jest przeżywane zupełnie inaczej niż w Polsce. Oto 8 zasadniczych różnic pomiędzy świętami Bożego Narodzenia w Polsce i Hiszpanii.

Hiszpańska loteria świąteczna El Gordo

22 grudnia w Hiszpanii odbywa się loteria świąteczna zwana El Gordo. Jest to tym samym największa tego typu loteria na świecie, w której do wygrania są nawet miliardy euro! Dla Hiszpanów El Gordo jest nie tylko ogromną szansą na bajeczną wygraną, ale również wydarzeniem, które otwiera okres świąteczny w całym kraju.

Potrawy wigilijne w Hiszpanii

Zarówno Polacy, jak i Hiszpanie uwielbiają dobrze zjeść w Święta Bożego Narodzenia, a stoły dosłownie uginają się od wykwintnych potraw. Niemniej Wigilia w Hiszpanii nie jest wcale postna – tego dnia najczęściej spożywa się różnego rodzaju pieczenie i nawet kilka rodzajów mięs (w tym również jamón ibérico). Niektóre świąteczne potrawy wigilijne mogą wydawać nam się bardziej egzotyczne, a tymczasem homar czy krewetki nie są niczym nadzwyczajnym w hiszpańskich domach w trakcie wigilii.

Turrón zamiast opłatka

Polska Wigilia nie może odbyć się bez dzielenia się opłatkiem z najbliższymi. W Hiszpanii natomiast funkcję opłatka pełni turrón, czyli odmiana nugatu, składająca się między innymi z miodu, orzechów oraz migdałów. Co ciekawe, jego popularność jest tak spora, że również poza okresem świątecznym, można go kupić w wielu hiszpańskich sklepach czy też straganach.

Świąteczne prezenty, wręcza się w Trzech Króli

Hiszpańskie dzieci, niestety muszą wykazać się większą cierpliwością i czekać trochę dłużej na prezenty. Okazuje się, że dostają je dopiero 6 stycznia, w dniu Święta Trzech Króli. Podarunków nie przynosi im Święty Mikołaj – funkcję tę pełnią Kacper, Melchior i Baltazar. W zależności od regionu Hiszpanii (podobnie jak w Polsce), prezenty mogą być wręczane także przez innych bohaterów. Przykładowo – w Kraju Basków jest to górnik El Olentzero, w Katalonii – Caga Tió, a na terenie Galicji – El Apalpador.

Szopka bożonarodzeniowa w Hiszpanii

Dla Hiszpanów szopka bożonarodzeniowa (tzw. belén) jest praktycznie równie ważna, jak dla Polaków choinka. Szopki można podziwiać dosłownie we wszystkich miastach. Znajdują się one niemal w każdym hiszpańskim domu. Hiszpanie uwielbiają dokupować do nich kolejne figurki, a współcześnie tworzone szopki potrafią wyglądać niezwykle oryginalnie i znacząco odbiegać od tych dotychczas nam znanych.

Dzień Świętych Niewiniątek

W trakcie trwania świąt w Hiszpanii przypada tak zwany Dzień Świętych Niewiniątek (El Día de los Santos Inocentes), który jest odpowiednikiem polskiego Prima Aprilis. W tym czasie wszyscy płatają sobie małe żarty, a media często podają fałszywe informacje. Zachowaj tego dnia czujność! 🙂

Sylwester w Hiszpanii i powitanie Nowego Roku

Obchody La Nochevieja (Starej Nocy) w Hiszpanii są obchodzone podobnie jak w Polsce. Ludzie bawią się ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi, piją szampana i oglądają pokazy fajerwerk. Niemniej świętowaniu towarzyszą zupełnie inne tradycje i obrzędy: najważniejszą z nich jest zjedzenie 12 winogron z każdym kolejnym wybiciem zegara o północy. Cały kraj ogląda wtedy transmisję nadawaną z Puerta del Sol w Madrycie.