Ta starożytna trasa wywodzi się z tradycji średniowiecznych pielgrzymów, którzy zbaczali ze Szlaku św. Jakuba, aby odwiedzić katedrę San Salvador w Oviedo. Taką możliwość zyskujemy podążając Szlakiem Francuskim lub też Szlakiem Północnym.

W czasach, gdy znaczna część Półwyspu Iberyjskiego była kontrolowana przez muzułmanów, Oviedo stało się ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym dla chrześcijan z całej Europy. Dowiedz się więcej o tej historycznej trasie!

Pięć wymagających etapów Camino de San Salvador

Camino de San Salvador składa się z pięciu wymagających etapów, których łączna długość wynosi około 130 km. Choć jest to trasa, którą dzisiaj pielgrzymi podróżują bardzo rzadko, jest to z pewnością jedna z najbardziej wyjątkowych dróg, ze względu na swoją symbolikę i imponujące krajobrazy.

Mimo, że nie jest w stanie konkurować popularnością z pozostałymi trasami prowadzącymi do Santiago, Camino del Salvador jest dobrze oznakowane i posiada świetną infrastrukturę. Znacząca część trasy przebiega przez góry, więc musisz dobrze się przygotować, a najlepiej jeśli posiadasz doświadczenie na tego typu trasach.

Po ukończeniu Camino de San Salvador uzyskamy specjalny certyfikat, czyli tzw. Salvadoranę. Można go otrzymać w katedrze w Oviedo, a poświadczenie można uzyskać w schroniskach w León.

Etapy Camino de San Salvador (od León do Oviedo):

   León – La Robla (27 km)

   La Robla – Buiza (15 km)

   Buiza – Pajares (27 km)

   Pajares – Pola de Lena (27,5 km)

   Pola de Lena – Oviedo (32 km)