Podróżowanie na Camino de Santiago na dwóch kołach jest bardzo interesującą alternatywą, do której należy wcześniej odpowiednio się przygotować. Im więcej informacji zdobędziesz, tym twoja jazda będzie lżejsza.

Pedałowanie do Plaza del Obradoiro po ukończeniu wszystkich etapów na dwóch kołach jest czymś coraz częstszym wśród pielgrzymów. Ale uwaga, to wcale nie oznacza, że fizyczne przygotowanie do Camino rowerem jest takie samo jak na Camino pieszo. Przebycie pielgrzymki na rowerze wymaga nie tylko przygotowania fizyczne, ale także wybór właściwego sprzętu, który powinien być dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Przed wyprawą należy starannie zaplanować liczbę poszczególnych etapów, rodzaj bagażu, który będziemy chcieli przewozić w sakwach, należy również zastanowić się nad rodzajem roweru.

Kilka lat temu konieczne było zainwestowanie znacznie więcej czasu w informacje, porównywanie i testowanie rowerów, na szczęście w dzisiejszych czasach możecie skorzystać z naszej pomocy. Pomożemy wam dobrać odpowiedni rower, a nawet możemy wypożyczyć nasz sprawdzony sprzęt. Nie pozostaniesz z tym problemem osamotniony, zależy nam na twoim bezpieczeństwie i wygodzie. Zapewniamy naszym pielgrzymom rowery z wyższej półki, które są warte około 900 euro. Zbyt tani i prosty rower najprawdopodobniej nie dojedzie bez problemu do celu. Nic nie szkodzi na przeszkodzie abyś zabrał swój własny rower do Hiszpanii, jednak musisz się liczyć z dopłatą 150 euro do biletu lotniczego, faktem że będziesz miał problemy z załadowaniem go do autokaru lub pociągu, nie możemy również zapomnieć o ryzyku uszkodzenia lub też kradzieży roweru.

Na jaki więc rower powinieneś postawić?

Rower górski czy trekkingowy?

Rower trekkingowy

Czytając o wyprawach rowerowych najprawdopodobniej co chwile będziemy natrafiać na słowo “trekking”. Rowery trekkingowe charakteryzują się swoim wyjątkowym wyposażeniem. Nieodłącznym elementem tego typu rowerów są bagażniki i sakwy rowerowe. Przyzwoity bagażnik rowerowy powinien być odpowiednio lekki, a także wytrzymały oraz posiadać możliwość montażu sakw rowerowych. Wytrzymałość bagażnika to równie ważna kwestia. Zazwyczaj rower trekingowy może unieść na bagażniku do 25 kg wagi. Zapewniamy transport bagażu i nie musisz przewozić tak wielkich ciężarów, jednak zapewne nadal będziesz transportować jakiś ekwipunek. Bagażnik jest nieustannie narażony na wstrząsy w wyniku których może zwyczajnie pęknąć warto więc się ubezpieczyć.

Poza bagażnikiem w wyposażeniu rowerów trekkingowych zauważymy również błotniki, stopkę i oświetlenie rowerowe. Geometria takiego roweru pozwala na przyjęcie komfortowej i wyprostowanej pozycji. Na ogół takie rowery posiadają kierownicę w kształcie motyla. Umożliwia to zmianę chwytu w trakcie jazdy, ma to ogromne znaczenie w trakcie pokonywaniu dużych odległości kiedy to ręce mogą nam zdrętwieć, a możliwość zmiany chwytu zapewnia odprężenie. Rowery trekkingowe zazwyczaj mają fabrycznie montowane siodełka, które są szerokie. Sama rama jest idealna, jeśli wykonano ją z aluminium. Kupując rower na Camino, należy mieć na uwadze niespodziewane awarie. Generalnie im prostsza konstrukcja roweru, tym lepiej.

Rower górski

Co jeśli posiadamy rower górski i to nim chcielibyśmy wybrać się na Camino? Pierwszą i najważniejszą rzeczą powinno być sprawdzenie, czy rama wyposażona jest w specjalne inserty umożliwiające obrócenie bagażnika. Kolejną rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest siodełko. Rowery górskie na ogół posiadają wąskie i twarde siodełka, przystosowane do intensywnej jazdy w niedługim czasie. Siodełko w rowerze na Camino musi być szerokie i miękkie. Kupując siodełko mimo wszystko powinno się zachować zdrowy umiar, bowiem zbyt szerokie i miękkie siodełka również nie są odpowiednim wyborem, stawiajmy na coś pomiędzy.

Warto również rozważyć rogi na kierownicy do zmiany chwytu. Dobrze będzie jeśli góral będzie wyposażony w koła 27,5 calowe lub 29 calowe, ponieważ taki rozmiar zdecydowanie ułatwia pokonywanie długich dystansów. Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę to oczywiście opony. Jest to kwestia indywidualna i jest ona uzależniona od terenu po którym będziemy się poruszać. Droga na Camino jest bardzo zróżnicowana, dlatego najlepszym wyborem będą semi-slicki o szerokości 2.0 i poniżej tego nie powinno się schodzić. Cienkie opony są przystosowane do utwardzonej drogi, a na Camino rożnie to bywa.