Szlak św. Jakuba to cudowne przeżycie, jednak prawda jest taka, że ​​większość specjalistów zradzi zrezygnować z pielgrzymki w okresie zimowym. Zwłaszcza grudzień nie jest najlepszym miesiącem na pielgrzymkę dowolną trasą Camino, a przeciwwskazań jest wile. Co jednak kiedy ktoś się uprze, że chce przejść Camino w Grudniu? Oto kilka naszych wskazówek.

Oczywistym jest, że wędrówka po Camino de Santiago w grudniu jest bardziej skomplikowanym i trudnym doświadczeniem niż wybranie bardziej dogodnego miesiąca, takiego jak czerwiec lub sierpień. Warunki w grudniu są trudne, ale być może jest to znacznie ciekawsze dla tych odważniejszych i bardziej zaawansowanych piechurów. Jeśli w przeszłości przeszedłeś już kilka tras Camino i chcesz nieco urozmaicić swoje wrażenia, zwłaszcza jeśli nie narzekasz na swoją kondycję fizyczną, to Camino w grudniu wcale nie jest takim głupim pomysłem.

Twoja decyzja może mieć przyczyny religijne. Jak wiadomo grudzień to miesiąc naznaczony tradycjami religijnymi, a Boże Narodzenie jest szczególnie ważnym wydarzeniem dla chrześcijan. Wielu może chcieć połączyć pielgrzymkę ze świętami Bożego Narodzenia, a przynajmniej zrobić to w bliskich terminach, więc nie będzie innego wyboru, jak wybrać właśnie grudzień i stawić czoło wszystkim trudnościom, które Camino de Santiago oferuje w tym czasie.

Camino w grudniu – idealny czas dla chrześcijan

W grudniu Camino de Santiago oferuje niewiele praktycznych zalet, ponieważ z technicznego punktu widzenia jest znacznie zimniej, występuje więcej opadów i dlatego drogi i ścieżki nie są łatwe do pokonania. Jednak prawdą jest, że zawsze znajdujemy jakieś korzyści i motywację. 25 grudnia świętujemy Boże Narodzenie i obchodzimy narodziny Jezusa Chrystusa, więc dla wielu osób jest to bardzo szczególny i sentymentalny czas. Pielgrzymka w grudniu byłaby więc pięknym poświęceniem.

Mniej zatłoczone trasy

Prawdą jest również to, że grudzień nie jest miesiącem wybranym przez większość pielgrzymów lub tych, którzy przeżywają to doświadczenie po raz pierwszy. Nie jest to miesiąc, który przyciąga turystów. Dlatego tez przeludnienie dwóch najpopularniejszych tras, czyli Szlaku Francuskiego i Szlaku Portugalskiego w grudniu nie istnieje. Nie zobaczymy etapów pełnych pielgrzymów i w pewnym sensie będzie to bardziej osobista i przemyślana podróż. Jeśli lubisz chodzić samotnie, bez zbyt wielu ludzi i ze spokojem, można powiedzieć, że grudzień jest doskonały. 

cZimne i ciągłe opady deszczu

Jeśli mówimy o miesiącu takim jak grudzień i myślimy o zajęciach na świeżym powietrzu, takich jak spacer po Camino de Santiago, widzimy więcej wad niż zalet. W tym przypadku grudzień jest już wyjątkowo chłodnym miesiącem, więc trasy takie jak Szlak Francuski mogą stać się bardzo trudne. Specjalistyczny sprzęt będzie niezbędny, aby wytrzymać opady śniegu i bardzo niskie temperatury. Tereny takie jak Logroño, Burgos, León lub wejście do Galicji mogą być trudnym wyzwaniem na Szlaku Francuskim.

Oczywiste jest, że w grę wchodzi nie tylko zimno. Ważny jest również czynnik opadów. Woda utrudnia techniczne warunki szlaku. W tym czasie nie tylko napotkasz błotniste i skomplikowane odcinki, ale także trasy przecinane przez tworzące się rzeki. W takim przypadku należałoby zaimprowizować i poszukać alternatywnej drogi. Ponadto, ponieważ jest to czas z większą ilością opadów i burz, musisz bardzo uważnie sprawdzać prognozy pogody.

Krótkie dni i długie noce

W grudniu będziesz mieć znacznie mniej czasu na przejście etapu w ciągu dnia. No jest długa, zimna, a w większości miejsc szlak nie jest w żaden sposób oświetlony. Musimy wziąć to pod uwagę, planując czas wyjścia na szlak, odpoczynek w trakcie i moment dotarcia na miejsce.

Jeśli chodzi o dostępne usługi na Camino, prawda jest taka, że ​​zdecydowana większość jest stacjonarna i działa tylko wtedy, gdy napływ pielgrzymów jest większy, to znaczy wiosną i latem. Dlatego na alternatywnych trasach otwarte schroniska będą znacznie mniejsze, chociaż będzie w nich mniej pielgrzymów i więcej miejsca. Która z dróg zapewnia minimum usług? Ponieważ Droga Francuska jest najbardziej oblegana przez cały rok, jest również najlepiej przygotowana i to tam najwięcej usług będzie dostępnych w grudniu.