Trasa tego szlaku rozpoczyna się w Lizbonie, ciągnie się przez północną część Portugalii, a w Tui przechodzi do Hiszpanii. Większość pielgrzymów decyduje się jednak rozpocząć wędrówkę w Porto lub też w miejscowości Tui. Szlak Portugalski zaraz po Szlaku Francuskim jest najchętniej wybierany przez pielgrzymów, co jest prawdopodobnie jego najlepszą rekomendacją. Po hiszpańskiej stronie Miño – najbardziej popularnych punktów w każdym sezonie. Oto lista ciekawych punktów na szlaku, o których również warto pamiętać.

Forteca Valença do Minho

Jeżeli Twoja pielgrzymka rozpoczyna się w Tui, warto spędzić dzień nie tylko na zwiedzaniu miasta Pontevedra, ale również ciekawego miejsca jakim jest Valenca do Minho. Tamtejsza forteca wybudowany na początku XIII wieku, dziś liczy 5 km murów obronnych z dwiema wieżami. Przy ulicy prowadzącej do twierdzy mijamy pięknie uformowane drzewa. Gotycka brama, potężne mury porośnięte roślinami i uliczki ze sklepikami, z twierdzy widać most, którego konstrukcja inspirowana była Wieżą Eiffela z 1879 r. Cisza, spokój i piękne widoki.

Katedra Santa María de Tui

W najwyższym punkcie starej dzielnicy wznosi się katedra pod wezwaniem Św. Marii. Wzniesiono ją w XII wieku w stylu romańskim, a w późniejszym okresie przeszła kilka modyfikacji, które nawiązywały do stylu gotyckiego. Charakterystyczne dla tej budowli są elementy obronne takie jak wieże oraz blankowania. Polecamy zwiedzanie wnętrz katedry w Tui, posiada ona bogato dekorowaną kruchtę, cysterski krużganek otaczający wewnętrzny dziedziniec, pięknie zdobione stalle, a także romańskie kapitele. Z obronnych wież katedry rozpościera się niesamowity widok na miasto oraz rzekę. Będąc na starówce w Tui warto zasmakować miejscowej kuchni.

Uroki miasta Pontevedra

Pontevedra jest jednym z najpiękniejszych miejsc w całej Galicji. Zwiedzanie najstarszej części Pontevedry najlepiej zacząć od placu, a właściwie niewielkiego parku Alameda, przy którym znajdują się ciekaw ruiny XV-wiecznego klasztoru Santo Domingo. Przechodząc przez Plaza de España, finalnie dochodzi się do bazyliki Santa María A Maior. Na jej imponującej fasadzie jest widoczne popiersie Krzysztofa Kolumba oraz konkwistadora Hermana Corteza. Pozostałe ważne zabytki Pontevedra to m.in. Krzyż Poległych, gotycki kościół św. Franciszka z przylegającą do niego XVII wieczną siedzibą ministerstwa skarbu oraz wzniesiona w 1778 roku barokowa kaplica Virxe Peregrina.

Poznaj Caldas i jego uzdrowiska

Caldas de Reis jest bardzo interesującym miastem, znanym z dobroczynnych wód termalnych już od czasów rzymskich. Poza znanymi ośrodkami spa, miasto posiada również swoje walory kulturalne, architektoniczne, historyczne i religijne. Polecamy przespacerować się wzdłuż brzegów rzeki Umia, warto również odwiedzić wodospad Segade.

Padron i jego tajemnice

Padrón, ostatni przystanek przed celem pielgrzymki, czyli Santiago de Compostela oferuje nie tylko przepyszne i znane na całym świecie jedzenie (papryczki Padron). Miasto Padrón jest ściśle związana z Camilo José Cela i Rosalia de Castro, wybitnymi przedstawicielami literatury hiszpańskiej. Warto zwiedzić kościół Santiago de Padrón, którego główny ołtarz pochodzi jeszcze z czasów rzymskich, gdzie dotarli uczniowie św. Jakuba, transportując jego szczątki.

Ciesz się urokami Santiago de Compostela

Warto tam spędzić nawet kilka dni, aby odpocząć i nacieszyć się atrakcjami tego miasta. Bądź cierpliwy, jeśli przybędziesz do miasta w lipcu lub sierpniu z powodu ilości turystów oraz pielgrzymów. Popularność Camino de Santiago rośnie w zadziwiającym tempie, jednak pozostali turyści z pewnością nie będą dla Ciebie problemem. 🙂