Jak odpowiednio nawadniać organizm w trakcie Camino de Santiago

W trakcie planowania poszczególnych etapów Szlaku Św. Jakuba koniecznie należy uwzględnić ilość potrzebnej wody oraz miejsca jej pozyskania. Będzie to niezwykle istotne zwłaszcza w trakcie upalnych, letnich dni. Nawet jeżeli twoje fizyczne przygotowanie do Camino de Santiago jest wręcz doskonałe, powinieneś zadbać o regularne picie wody oraz przyjmowanie odpowiedniej ilości kalorii. Najlepiej przed rozpoczęciem każdego etapu zababrać ze sobą odpowiednią ilość wody, a następnie ją uzupełniać, tak aby na pewno jej nie zabrakło. Radzimy zaopatrzyć się w dwa pojemniki – jeden na zwykłą wodę, a drugi na napój izotoniczny. Napoje należy przyjmować w regularnych odstępach czasu, nie tylko wtedy gdy jest się spragnionym.

Źródła wody na Camino de Santiago

Czy można znaleźć źródła wody pitnej na Szlaku Św. Jakuba? Oczywiście na szlaku znajduje się wiele miejsc, gdzie można uzupełnić wodę, ale absolutnie nie powinieneś zdawać się na przypadek i uznawać ich występowanie za pewnik.  Powinieneś być przygotowany również na brak dostępu do wody przez długi czas. Tak wiec, jeżeli widzisz fontannę z wodą pitną, to uzupełnij chociażby najmniejszy brak swoich zapasów, tak aby mieć pewność, że wody Ci nie zabraknie. Kolejną sztuczką, szczególnie jeśli podróżujesz po Camino de Santiago latem, jest ochrona twojego ciała przed ciepłem i światłem słonecznym, co zmniejsza szybkość, z jaką tracisz płyny podczas chodzenia. Jest to bardzo ważne, aby nosić czapkę, a także odzież wykonaną z lekkich i przewiewnych tkanin. Obuwie również  powinno  być dopasowane do pory roku.

Co jeść na Camino de Santiago

W trakcie trwania przygotowań do Camino de Santiago powinieneś trenować zarówno ciało jak i żołądek. Zabieraj ze sobą dobrze dobrane przekąski i nigdy nie zapominaj o lekkostrawnym, zapewniającym dużo energii śniadaniu.  I nie ważne, czy normalnie jesz  śniadanie, czy też nie. Jest to rodzaj paliwa dla twojego organizmu, które pozwoli ci przejść nawet 30 km jednego dnia.  Zabieraj małe porcje jedzenia, ponieważ nie wolno przy takim wysiłku fizycznym nie jeść przez 5 albo 6 godzin. Powinniśmy skorzystać z krótkich przerw na odpoczynek, aby naładować akumulatory, więc nie zapomnij włożyć do plecaka przekąsek, takich jak orzechy (orzechy włoskie, orzeszki ziemne, migdały), batony energetyczne, banany lub jabłka, ponieważ można je zjeść szybko i wygodnie. Dobrym pomysłem jest zabieranie ze sobą pokarmów zawierających dużą ilość cukrów, takich jak słodycze, w sytuacjach kryzysowych są one wręcz zbawienne.

Pamiętaj, że nasze doświadczenie i znajomość Szlaku Św. Jakuba pozwoli nam fachowo doradzić w wielu kwestiach, także jedzenia i picia na pielgrzymce. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami! Razem zaplanujemy bezpieczną i wygoda pielgrzymkę. 😉