“Idź samotnie” to powszechna rada od tych, którzy wcześniej chodzili po Camino, nawet dla kobiet, które stanowią prawie połowę osób kończących Camino. Przestępstwa i napaści wymierzone w pielgrzymów są niezwykle rzadkie, a z naszym wsparciem zyskujesz dodatkową ochronę. Mimo wszystko należy zachować rozsądek. Oto nasze porady, które zapewnią Ci bezpieczeństwo.

Zazwyczaj wysyłamy naszych pielgrzymów na te odcinki Camino, które są popularne wśród innych pielgrzymów i prawdopodobieństwo, że kobieta zostanie tam osamotniona jest naprawdę bardzo nikłe. W nagłych przypadkach prawdopodobne jest, że inni pielgrzymi będą przechodzić obok w ciągu minuty lub dwóch, aby Ci pomóc. Przestępcy naturalnie omijają dobrze przemierzane ścieżki. Camino zapewnia doskonały zasięg telefonu komórkowego, aby wezwać pomoc w każdej chwili.

Na Camino panuje głęboki duch koleżeństwa. Pielgrzymi pozdrawiają się „Buen Camino”, gdy przechodzą obok siebie. Zatrzymają się za każdym razem, gdy ktoś wydaje się potrzebować jakiejkolwiek pomocy, od zrobienia zdjęcia po wyciągnięcie ręki, gdy ktoś przechodzi przez strumień. To jest coś, czego nie możesz doświadczyć na co dzień.

Miejscowa ludność jest dumna z tego, że zapewnia pielgrzymom bezpieczeństwo i wsparcie. Ta tradycja wspierania trwa już od 1000 lat. Z czysto komercyjnego punktu widzenia turystyka Camino jest głównym źródłem dochodów w miastach znajdujących się na szlaku, co jest dodatkową motywacją do ochrony pielgrzymów.

Jest mało prawdopodobne, że będziesz szła samotnie przez większość czasu, chyba że zdecydujesz się to zrobić. Naturalne jest spotykanie innych pielgrzymów podczas śniadania lub kolacji i tworzenie tzw. „rodziny Camino”. Nawet jeśli wolisz chodzić solo, będziesz budować przyjaźnie przy posiłkach i odpoczynku.

Środki ostrożności dotyczące samotnych pielgrzymów

  • Noś naładowany telefon komórkowy
  • Trzymaj się innych pielgrzymów i wyrusz ze stadem. Zwróć uwagę o jakiej porze większośc pielgrzymów wyrusza w drogę.
  • Zapytaj innych pielgrzymów, czy możesz do nich dołączyć, jeśli w jakimkolwiek momencie czujesz się nieswojo lub niebezpiecznie. Możesz poczekać w barze, kawiarni na szlaku, aby dołączyć do innych.
  • Bądź świadoma tego, co dzieje się wokół ciebie.
  • Zgłoś wszelkie przestępstwa, podejrzane osoby lub incydenty policji. Policja musi wiedzieć o tych incydentach, aby je powstrzymać.
  • Trenuj konsekwentnie przed Camino, dzięki czemu możesz bez przeszkód chodzić po wzgórzach i długich dystansach. Może to zapobiec upadkowi i zmniejszyć ryzyko obrażeń.

Wybierzemy dla Ciebie trasę na samodzielną pielgrzymkę

Jeśli wyruszasz na szlak poza sezonem (późna jesień do wczesna wiosna), będzie mniej chodzących pielgrzymów i możesz chodzić, gdy trasa jest bardziej zaludniona. Na trasach innych niż Szlak Francuski jest zawsze mniej pielgrzymów. Sprawdź miesięczne statystyki, aby zobaczyć, jaka oczekiwana objętość pielgrzymów będzie wyruszać z różnych punktów początkowych. Jeśli martwisz się o bezpieczeństwo w trakcie samotnej wędrówki, zwerbuj towarzysza lub dołącz do grupy idącej przez Camino.

Nie pozwól, aby strach Cię powstrzymał

Tak naprawdę wszędzie może dopaść Cię krzywda, nie pozwól na to, aby strach zniszczył twoje marzenie o przejściu Camino. Zorganizujemy dla Ciebie wyprawę, dobierzemy odpowiednia trasę, zarezerwujemy bezpieczne noclegi. Nasi pielgrzymi mogą liczyć na całodobową pomoc, przez co czują się naprawdę bezpiecznie. Jeśli nadal nie czujesz się przekonana… cóż, organizujemy też pielgrzymki grupowe. 🙂 Sprawdź tutaj: www.szlakjakuba.com, możesz wybierać spośród różnych opcji wyjazdowych.