Czy wiedzieliście, że język hiszpański to trzeci najpowszechniej używany język na Ziemi?

W 2006 roku oceniano, że posługuje się nim jako językiem ojczystym około 400 milionów ludzi na siedmiu kontynentach, szczególnie w Ameryce Południowej i Ameryce Północnej. Dalsze 100 milionów używa go jako drugiego języka, natomiast całkowita liczba ludzi na świecie mówiących tym językiem to ponad 0,5 miliarda!

Język hiszpański

Język hiszpański jest jednym z oficjalnych języków takich organizacji jak m.in. ONZ, Unia Afrykańska czy Unia Europejska. Poza tym jest językiem urzędowym w takich krajach jak: Argentyna, Boliwia, Chile, Dominikana, Ekwador, Gwatemala, Gwinea Równikowa, Hiszpania, Honduras, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Salwador, Urugwaj, Wenezuela.

Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii.

Języki regionalne Hiszpanii – języki, które zostały prawnie uznane w poszczególnych wspólnotach, a należą do nich:
– baskijski (Baskonia, Nawarra)
– galicyjski (Galicja)
– hiszpański (zwany również castellano)
– kataloński (Katalonia, Baleary, Walencja)

W czasach reżimu Franco posługiwanie się tymi językami, nawet prywatnie, było surowo karane. Język kataloński był oficjalnie uważany za dialekt hiszpańskiego, a jego użycie w miejscach publicznych było zabronione. Natomiast język baskijski był tak różny od języków romańskich, że nie traktowano go jako dialektu, ale pogardzano nim i mówiono o nim “język wiejski” (też “język ograniczony”), który nie nadaje się do nowoczesnej rozmowy.

Nazwiska Hiszpanów nie należą do najkrótszych. Słynny malarz Pablo Picasso tak naprawdę nazywał się Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Maria de los Remedios Cipriano de la Santisma Trinidad Ruiz Picasso! Nie zdziw się , kiedy zaraz po kichnięciu usłyszysz Jesús. Jest to hiszpański odpowiednik naszego na zdrowie.