Już od dawnych czasów Kantabria związana jest ze Szlakiem św. Jakuba i daje dodatkowo pielgrzymom dążącym do Grobu Apostoła, możliwość zwiedzenia klasztoru Monasterio de Santo Toribio de Liébana w drodze do Santiago. Stąd wywodzi się właśnie idea Camino Lebaniego (Camino Cruce) prowadzącego z San Vicente de Barquera do niezwyciężonego bastionu chrześcijaństwa, leżącego u samego podnóża gór Picos de Europa. W klasztorze Monasterio de Santo Toribio de Liébana przechowywana jest od setek lat najcenniejsza relikwia chrześcijaństwa, czyli największy fragment Świetego Krzyża, na którym zmarł sam Chrystus. Na początku V w. św. Toribio przywiózł go z Ziemi Świętej do Leon, następnie fragment krzyża był przenoszony w różne miejsca w obawie przed jego zniszczeniem przez muzułmanów podczas ich ekspansji na Półwyspie Iberyjskim. W końcu znalazł się w owym klasztorze, gdzie przechowywany jest do dziś.

Potes

Camino Lebaniego

Pielgrzymi wędrując do Santiago Szlakiem Północnym mogą zboczyć z drogi i oddalić się na parę dni od wybrzeża Morza Kantabryjskiego w stronę wyniosłych gór, aby w samym sercu doliny Liébana pokłonić się tej słynnej relikwii. W 1512 roku papież Julian II swoją bulą uznał klasztor za miejsce święte, prawdziwie godne pielgrzymowania podobnie jak Jerozolima, Rzym i Santiago de Compostela. Wtedy to ustalono, że za Rok Święty uznawane będą te lata, w których 16 kwietnia wypada w niedzielę. Od tamtej pory, pielgrzymka w Roku Świętym pozwala uzyskać odpust zupełny. Ostatni rok święty miał miejsce w 2017 roku.

Gdzie znajduje się ten klasztor?

Dolina Liébana mieści się w zachodniej Kantabrii, blisko granicy z Asturią, u samych stóp Parku Narodowego Picos de Europa. Miejsce to jest jednym najbardziej swoistych i symbolicznych w Kantabrii, do którego to można się dostać przez Przesmyk La Hermida, wąwóz o pionowych skałach o długości 19 km i głębokości 600 m, w którym płynie rzeka Deva. Dolina jest istnym rajem dla wielu sportów ekstremalnych. Szlak oznaczony jest czerwonymi strzałkami, a także płytkami z kantabryjskim krzyżem.

Liebana

Dolina została podzielona na 7 regionów: Cabenzón de Liébana, Camaleño, Cillorigo de Liébana, Pesaguero, Potes, Tresviso y Vega de Liébana. Potes ze swoją starówką, starymi mostami oraz Wieżą Infantado jest miejscowością najbardziej znaczącą dla całego regionu. Liébana otoczona górami cechuje się pięknymi widokami i posiada bardzo przyjazny mikroklimat. Region o dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej. Można również wjechać kolejką linową na sam szczyt Fuente Dé, skąd roztaczają się wspaniałe widoki. Z Potes kursuje autobus do dolnej stacji kolejki. Na górę można wejść również szlakiem i delektować się pięknymi widokami.