Co roku, 25 lipca obchodzone jest Święto Galicji wraz z Dniem Św. Jakuba, które celebruje się zarówno w Hiszpanii jak i na całym świecie. Warto wiedzieć, że po zakończaniu dyktatury w Hiszpanii, Dzień Św. Jakuba nie jest już świętowany w całym kraju, a tylko w społecznościach autonomicznych, które decydują o tym co roku, gdy ustanawiają kalendarz świąteczny. Wyjątkiem jest oczywiście Galicja, która obchodzi to święto każdego roku.

Jakub Apostoł jest jedną z najważniejszych postaci w chrześcijaństwie do którego grobu udają się pielgrzymki już od tysiąca lat. Po rzekomym odkryciu grobu Jakuba, od 813 roku wierni rozpoczęli masowe pielgrzymowanie, które trwa po dziś dzień. Zwyczaj ten stał się tradycją, rozszerzając fenomen Drogi św. Jakuba na całą Europę, więc święte miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych chrześcijaństwa, wraz z Rzymem i Jerozolimą.

Znaczenie szlaku pielgrzymkowego, Apostoła Jakuba i miasta Santiago stało się tak istotne, że w 1122 roku, papież Calixto II ustanowił Święty Rok Jakuba, obchodzony za każdym razem gdy 25 lipca wypada w niedzielę. Na każdy wiek przypada aż 14 Roków Świętych Jakuba.

Obchody Dnia Św. Jakuba w 2018 roku

W 2018 roku Odpust Apostoła jest celebrowany w Santiago de Compostela od 18 do 31 lipca. Organizatorzy zapewnili uczestnikom świetnie przygotowany program atrakcji w tym liczne wydarzenia muzyczne i kulturalne. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli.  Najbardziej spektakularny jest oczywiście pokaz multimedialny na Plaza de Obradoiro wzbogacony sztucznymi ogniami. Pokaz odbywa się każdego roku, 24 lipca od godziny 23:30 do 00:00.

Dlaczego Święty Jakub jest patronem Hiszpanii?

Choć królowie Hiszpanii uznawali Jakuba za swojego patrona już od IX wieku, to dopiero w XVII wieku przyznano Świętemu Jakubowi oficjalny patronat nad całą Hiszpanią. Zostało to ustanowione przez papieża Urbana VIII, który pod presją duchownych z Santiago de Compostela w 1630 roku postanowił wydać oficjalny dekret w tej sprawie. Wtedy również ustanowiono 25 lipca dniem Św. Jakuba.