Fisterra i Muxia to istotna część legend i opowieści powstałych na przestrzeni wieków na Szlaku św. Jakuba. Te galicyjskie miasteczka, znajdujące się na wybrzeżu Costa de Morte w wyobrażeniach naszych przodków były samym końcem świata, gdzie średniowieczne wyobrażenie ziemi spotykało się z bezkresem zimnych wód oceanu. Wielu pielgrzymów Camino de Santiago wydłużało swoją wędrówkę do grobu świętego Jakuba, aż po “finis terrae”, czyli kraniec ziemi. Docierając na Półwysep Finisterre dokonywali rytualnego obmycia w zimnym morzu, następnie symbolicznie podpalali swoje ubrania i buty. Miało to niejako symbolizować odrodzenie człowieka, po przebytej drodze, która często stanowiła pokutę. Współcześnie to właśnie tutaj umiejscowiono punkt zero Camino de Santiago, czyli słupek milowy wskazujący koniec drogi lub też jej początek – w zależności od punktu widzenia danej osoby.
Warto również wspomnieć o zapominanej już miejscowości Muxia, która znajduje się za Finisterre. Mieści się tam Santuario de Nosa Señora da Virxe da Barca, której jest jednym z najbardziej istotnych sanktuariów maryjnych w Galicji. Legenda głosi, że Matka Boża pojawiła się na kamiennej łodzi, aby dodać otuchy św. Jakubowi. Pozostałością po tej łodzi, są słynne kamienie, które znajdują się tuż przy oceanie, a najbardziej znanym jest Kamień Abalar. Okazuje się jednak, że rytuał obmycia w Oceanie jest o wiele starszy niż obecność chrześcijaństwa na tych ziemiach, ponieważ mieszkający tam Celtowie do VII wieku p.n.e. oddawali cześć słońcu i celtyckiemu bogu światła Lugh. Przypuszcza się, że dzisiejsza trasa pielgrzymkowa pokrywa się z wędrówkami antycznych ludów, które wędrowały na ten mityczny koniec ziemi, aby oddać cześć swoim bóstwom.
Wędrując z Santiago de Compostela dalej, aż na Wybrzeże Śmierci można uzyskać dwa dokumenty potwierdzające dojście do Fisterry oraz Muxii. Ważne, aby zrobić to w prawidłowej kolejności i być w posiadaniu paszportu pielgrzyma z pieczątkami, co stanowi dowód przejścia wymaganej trasy.
Z Santiago de Compostela do Finisterre i Muxia
Do Finisterre i Muxia można dotrzeć na kilka sposobów. Pierwsza opcja, to indywidualna pielgrzymka, którą również możemy dla Was zaplanować, można także dojechać tam autobusem z Santago. Jeżeli zdecydujesz się na pielgrzymkę grupową, organizujemy również wycieczki do Finisterre, Muxii i Wodospadu Ezaro. Piesze pokonanie całej trasy zajmuje od 3 do 4 dni. Sporą ciekawostką jest fakt, że za pokonanie odcinka z Santiago de Compostela przez Finisterre do Muxii i powrót pieszo do Santiago można otrzymać compostelę. Wtedy spełnimy wymóg przejścia przynajmniej 100 km pieszo, co jest niezbędne do otrzymania dokumentu w Biurze Pielgrzyma.
Podstawową różnicą między compostelą, fisterraną i muxianą jest podmiot wydający potwierdzenie przejścia szlaku. W przypadku composteli jest to katedra w Santiago de Compostela, a w przypadku fisterrany i muxiany lokalne władze miejskie, czyli burmistrzowie tych miast. Nie ma podawanych na bieżąco oficjalnych danych, które wskazują, jak wielu pielgrzymów pokonuje tą trasę i uzyskuje stosowny dokument. Ostatnie dane z 2014 roku wskazują na liczbę ponad 23 000 pielgrzymów, którzy otrzymali fisterranę i muxianę.
Nie wszyscy mają czas i chęci na pieszą wędrówkę, można więc dojechać do tych miejscowości komunikacją lub zapisać się na wycieczkę.
- Jeżeli chcesz pokonać tę trasę pieszo – NAPISZ DO NAS
- Jeżeli chcesz zapisać się na wycieczkę – SPRAWDŹ TUTAJ
Zdecydowanie warto wybrać się tam na parę dni i posiedzieć nad Oceanem Atlantyckim spoglądając na sam “koniec świata”. Cudownie jest, pospacerować długą plażą lde la Langosteira, posiedzieć na kamieniach przy sanktuarium w Muxii i zastanowić się nad sensem życia. Dla smakoszy dobrego jedzenia i wina zapewne znajdą się jakieś owoce morza i białe wino Ribeiro, z których słynie Galicja. Podoba Ci się taki plan? Skontaktuj się z nami! 🙂