Jak co roku, wrzesień jest tym miesiącem, kiedy to na Szlaku Św. Jakuba zaczyna powoli wkradać się spokój po kilku miesiącach kumulacji pielgrzymów, którzy wykorzystali swoje urlopy na przebycie Camino latem. Według oficjalnych danych, w 2017 roku nastąpił spadek liczby pielgrzymów o 36% między sierpniem (57.680), a wrześniem (42 189). Sprawiło to, że wrzesień jest o wiele spokojniejszym i milszym czasem na przejście Camino.

Niestety pomimo faktu, że w maju i wrześniu najlepiej wędrować Szlakiem Św. Jakuba, większość osób ma problem, aby w tym okresie uzyskać urlop. Kolejnym minusem jest pogoda, we wrześniu temperatura jest już o wiele niższa i czasami warunki pogodowe zmuszają nas do zaopatrzenia się w cięższe i cieplejsze ubrania.

▷ Szlak Św. Jakuba we wrześniu — ZALETY

Jeśli możesz przejść Camino de Santiago we wrześniu, możesz się cieszyć następującymi korzyściami:

O wiele mniej pielgrzymów na szlaku

Wśród głównych zalet, jakie pielgrzymi mogą doszukać się w pielgrzymce we wrześniu, najczęściej wymieniany jest fakt, że wrzesień to koniec tłumów na Camino po intensywnym lecie. Najbardziej dokuczliwe jest to w Galicji, jednak już we wrześniu, po powrocie pielgrzymów do codziennego życia, Camino staje się mniej zatłoczone.

Bardziej umiarkowane temperatury niż w sierpniu i lipcu

Należy również wspomnieć o samej pogodzie. Choć prawdą jest, że nikt nie może obiecać nam idealnej pogody (to normalne, że we wrześniu popada czasem deszcz) temperatura będzie z pewnością znacznie łagodniejsza niż w środku lata, czyli w lipcu i sierpniu. Ulga najbardziej jest odczuwalna na Szlaku Francuskim, gdzie temperatury latem są najwyższe!

Luźniejsza atmosfera w schroniskach

Wreszcie nie możemy zapomnieć o wielkiej zalecie: mniej zatłoczone schroniska. We wrześniu odpoczynek w schronisku będzie o wiele spokojniejszy i wygodniejszy, jednak nadal poznasz tam nowych ludzi, którzy chętnie nawiążą z tobą kontakt.

▷ Szlak Św. Jakuba we wrześniu — WADY

Chociaż robienie Camino we wrześniu to praktycznie same zalety, należy przyznać, że istnieją pewne niedogodności:

Szukanie partnerów jest bardziej skomplikowane

Pomijając studentów i emerytów, którzy mogą swobodnie organizować swój wolny czas, dla zwykłych śmiertelników bardziej skomplikowane jest dostać wolne w pracy poza lipcem i sierpniem. Dlatego pielgrzymi, którzy nie chcą wędrować samodzielnie, będą mieli problemy z utworzeniem odpowiedniej grupy. Alternatywą może być jednak nasza oferta, gdzie da się wykupić kompleksowy wyjazd na CAMINO RAZEM.

Dobra pogoda nie jest już pewnikiem

We wrześniu, podobnie jak w maju, nie jest ani zimno, ani gorąco, ale będziemy znacznie bardziej narażeni na niespodzianki w postaci deszczu. To niemal pewne, że na terenie Galicji będzie padał deszcz, dlatego zaleca się, aby na wszelki wypadek wziąć ciepłe ubranie. Z drugiej strony, na początku jesieni należy pamiętać, że dni są krótsze i później się rozjaśnia. Jeśli planujesz wcześniej wstawać, powinieneś wziąć to pod uwagę.