Film „Droga życia” przedstawia historię pielgrzyma podążającego Szlakiem Św. Jakuba.
Tom (Martin Sheen) to amerykański lekarz, który nie może pogodzić się z olbrzymią stratą. Jego syn Daniel (Emilio Estevez) zginął w Pirenejach, pokonując drogę do Santiago de Compostela. Tom udaje się do Europy, gdzie postanawia przejść Szlak Francuski, aby uczcić pamięć o swoim synu.
Jest to niezwykle dla niego trudne, ponieważ droga jest bardzo długa, a sam Tom nie posiada doświadczenia w pielgrzymowaniu. Na szczęście nie musi pokonywać tej trasy sam, ponieważ dołącza do niego mała gromada osób. Każda z nich znajduje się na zakręcie życia, a Camino de Santiago okazuje się być wyznacznikiem nowej, lepszej drogi.
Droga Życia – dlaczego ludzie wybierają się na pielgrzymkę?
Dlaczego ktoś decyduje się na długą, trudną i niepewną drogę? Okazuje się, że powody są różne. Jedni robią to z powodów religijnych, inni zaś robią to w celu oczyszczenia duszy i umysłu, pielgrzymka jest swego rodzaju formą pokuty.
Okazuje się, że są też osoby, które odnajdują pielgrzymkę jako czas wyciszenia i refleksji. Znajdują się oczywiście też takie osoby, które kierują się wszystkimi tymi powodami jednocześnie. Emilio Estevez w filmie „Droga życia” doskonale zbadał duszę pielgrzyma, zatrzymując się nad jego motywami.
Istnieją również głosy krytyczne wobec tego filmu, głównym powodem jego niedociągnięć jest niski budżet i zmarnowany potencjał niektórych scen i pomysłów. Na szczęście mimo tych kilku niedoskonałości, „Droga życia” w ciekawy sposób przedstawia sylwetkę pielgrzymów oraz ich motywów.

Droga Życia – jaką odpowiedź znajdujemy w filmie?
Przyjrzyjmy się sylwetkom głównych bohaterów i poznajmy ich motywy. Pierwszy z nich to Daniel, postać grana przez samego reżysera (Emilio Estevez). Spontanicznie wyrusza do Santiago de Compostela z ogromną dawką entuzjazmu. Daniel wybiera się w tą podróż, ponieważ jest młody i chce czerpać z życia pełnymi Garciami.
Tom, ojciec Daniela, główna postać filmu, zagrana przez Martina Sheena, wyrusza w drogę z uwagi na śmierć swojego syna. Pragnie zrozumieć motywację swojego syna i zobaczyć to, czego on sam nie mógł. Wędrówka to dla niego czas refleksji, wspomnień i łagodzenia bólu.
WYJEDŹ NA CAMINO!
Tom po drodze spotyka kolejne osoby. Jakie są ich motywy? Sarah niesie na swoich barkach ogromny bagaż przeszłości, jej małżeństwo się rozpadło i dokonała bolesnej decyzji o aborcji. Jack poszukuje nowej motywacji do życia. Natomiast Joost chce pokonać swoje własne słabości.
Naprawdę warto poznać historie i przemyślenia tych postaci. Film pomaga w zrozumieniu osób, które decydują się na pielgrzymkę Szlakiem Św. Jakuba. Okazuje się, że motywem nie jest jedynie religia, a przede wszystkim inne, bardzo prywatne i głębokie powody.