Hiszpańska Mennica Królewska planuje wyemitować około 300 000 sztuk monet o nominale 2 euro upamiętniające zabytkowy cel pielgrzymek – Camino de Compostela, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Inicjatywa została utworzona przez jedno z ministerstw Hiszpanii jeszcze w 2017 roku, w dzienniku ustaw podano wtedy informację, że emisja skończy się w połowie 2018 roku, następnie moneta wejdzie do obiegu.

Na monecie widnieje wizerunek  Drzwi Świętych z Bazyliki w Santiago de Compostela. Znajdują się tam również gwiazdy, które mają być symbolem Unii Europejskiej. Od momentu kiedy waluta euro weszła w życie zwyczajem jest, że monety o nominale 2 euro są upamiętniane różnymi, ważnymi postaciami historycznymi jak i wydarzeniami. W przeszłości wykonywano już monety upamiętniające Santiago de Compostela, kiedy to w Hiszpanii obowiązywała jeszcze własna waluta.

Święte Drzwi w Santiago de Compostela

Drzwi Przebaczenia Puerta del Perdon w bazylice Świętego Jakuba są otwierane na rozpoczęcie Świętego Roku w Santiago de Compostela. Wiadomo, że po raz pierwszy ogłoszono rok jubileuszowy za panowania papieża Kaliksta II i tradycja ta była kontynuowana przez kolejnych papieży, aż do obecnych czasów. W ciągu 800 lat Rok Jubileuszowy obchodzono aż 119 razy w Santiago de Compostela. Święty rok obchodzony jest w każdym wieku 14 razy, zawsze w ten rok kiedy święto Jakuba przypada w niedziele, czyli co 6, 5, 6 i 11 lat. Jest to szczególny czas w życiu Kościoła Katolickiego, kiedy wierni mogą uzyskać odpust. W tym celu muszą oni spełnić następujące warunki:

  • odwiedzić grób Świętego Jakuba,
  • przyjąć sakrament pokuty,
  • przyjąć Komunię Świętą.

Ostatni Rok Święty miał miejsce w 2010 roku, kolejny czeka nas w roku 2021! 🙂