Nie jest tajemnicą, że Hiszpanie uwielbiają bawić się i świętować, a magiczna Noc Św. Jana, czyli Fiesta de San Juan z 23 na 24 czerwca jest jednym z najbardziej oczekiwanych świąt w tym kraju. Wydarzenie to obchodzone jest przez wiele kultur świata, w tradycji słowiańskiej znane jest jako Noc Kupały. Pierwotnie była to próba zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca.

W rzeczywistości wcale nie jest to najkrótsza noc w roku, ponieważ jest nią 21 czerwiec i tego dnia występuje przesilenie letnie. 24 czerwiec jest dniem narodzin Św. Jana Chrzciciela, kiedy to noc trwa również bardzo krótko. Od tego dnia, dokładnie za pół roku przypada dzień narodzin Jezusa Chrystusa. Najbardziej hucznie noc ta jest celebrowana w Andaluzji.

Fiesta de San Juan – Święto ognia i wody

Tej nocy głównie pali się ogniska, a następnie tańczy dookoła nich, skacze przez nie, spotykane jest również polewanie się wodą różaną lub też z rozmarynu. Zwyczaj ten pochodzi jeszcze z czasów przed chrześcijaństwem i ma oczywiście korzenie pogańskie. Pierwotnie symbolizował on odpędzenie zła, swego rodzaju oczyszczenie, powitanie słońca oraz nadanie mu większej siły, ponieważ nadchodzące dni będą coraz krótsze. Inaczej mówiąc, jest to celebrowanie zwycięstwa dnia nad nocą, jasności nad ciemnością. Święto to jest otoczone magią i legendami o wielkiej sile.

Jeden ze zwyczajów karze przeskoczyć przez ognisko od 7 do 9 razy, w zależności od miejscowych pochodzenia przesądu. W tym czasie należy pomyśleć życzenie, które na pewno się spełni. Sam ogień ma ochronić uczestnika przez nadchodzącymi nieszczęściami. W Hiszpanii obowiązuje zakaz samowolnego rozpalania ognisk i można to robić jedynie w wyznaczonych miejscach. W Granadzie jest to możliwe w znanej, cygańskiej dzielnicy Sacramonte w Muzeum Jaskiń, które jest organizatorem tej imprezy. Tam w magicznej scenerii, z przepięknym widokiem na Alhambrę przy sączących się dźwiękach gitary, można skakać przez ognisko i oddać się przedniej zabawie. 

Fiesta de San Juan w Andaluzji

Jednak głównymi miejscami zabaw są plaże, gdzie można rozpalać ogniska. Oczywiście wszystko jest autoryzowane i pod kontrolą. Najpopularniejsze plaże, gdzie organizowane jest to święto to La Calahonda, Pelalillo, Poniente i del Cable przy Motril, Salobreña, Almuñecar i La Herradura. Tego dnia plaże te są oblężone przez tysiące ludzi i dosłownie płoną setkami ognisk.

W przeszłości wierzono, że kąpiel w morzu w Noc Św. Jana także zapewnia zdrowie i płodność na cały rok oraz ochronę przed złymi duchami. Kąpiąc się należy przeskoczyć 9 fal tyłem do morza, a następnie umyć o północy twarz. Po wszystkim nie można spoglądać w lustro, ponieważ inaczej czary nie zadziałają.

Zwyczajów i tradycji związanych z tym świetęm jest mnóstwo, w zależności od regionu Hiszpnii. Znacie jakieś, o których nie wspomniano w artykule? 🙂