Pewnym jest, że w ostatnich latach Camino przechodzi swój renesans. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się przejść Szlak Jakubowy, a w 2017 roku osiągnięto rekord w postaci 300 000 pielgrzymów. Można więc łatwo wysnuć wniosek, że co roku na szlaku pojawiają się nowi pielgrzymi, jednak aby rekordy mogły być pobijane, na Camino muszą również powracać zawodowi pielgrzymi. Czy jest możliwym sprawdzenie ilu pielgrzymów w danym roku postanowiło ponownie przejść Szlak św. Jakuba?

Nieoficjalne badanie

Oficjalne dane, które są oferowane i udostępniane przez Biuro Pielgrzyma, dotyczą kwestii statystycznych, takich jak wiek pielgrzymów, ich płeć, motywacja, wybrana trasa lub kraj pochodzenia, jednak nie jest wiadome  (lub nie jest publicznie udostępniane) ile razy pielgrzymi wcześniej przybyli do Santiago de Compostela. Postanowiono sprawdzić to za pomocą Facebooka. Jeden z portali zrzeszający społeczność zainteresowaną tematyką Szlaku św. Jakuba postanowił przeprowadzić ankietę.

Zapytano pielgrzymów, czy planują oni ponownie wybrać się na Szlak w 2018 roku lub też czy już to zrobili. Zapytano również ilu z pielgrzymów wyruszyło lub dopiero wyruszy w roku 2018 po raz pierwszy na taką pielgrzymkę. W rezultacie 31% osób zdeklarowało się jako początkujący pielgrzymi na Camino, a aż 69% osób to już prawdziwi weterani Camino, którzy trasę przeszli nawet kilka razy. To nieoficjalne badanie pozwala nam więc domniemywać, że zdecydowana większość pielgrzymów na Szlaku św. Jakuba już wcześniej zawędrowała do Santiago de Compostela.

To bardzo pozytywna wiadomość, że z roku na rok Camino staje się coraz popularniejszy i nowe osoby doświadczają tej przygody, jednak fakt, że większość osób decyduje się wyruszyć na szlak ponownie tylko potwierdza siłę tego doświadczenia. Szlak św. Jakuba gromadzi niezwykle silną i ciekawą społeczność osób, które odnalazły w Camino sposób na spełnienie, szczęście i oczyszczenie. To wszystko sprawia, że Camino to nie tylko doświadczenie, ale również przepiękna pasja. W końcu tyle różnych tras jest do przebycia!

A teraz przyznajcie się, kto z was wybrał się lub wybiera na Camino po raz drugi? 🙂