Xunta de Galicia wydała przydatną instrukcję bezpieczeństwa dla pielgrzymów wędrujących Szlakiem św. Jakuba w Hiszpanii (plik możesz pobrać poniżej). Przewodnik został opublikowany w języku hiszpańskim, galicyjskim oraz angielskim, co jest dobrą wiadomością dla naszych pielgrzymów, którzy znają któryś z tych trzech języków.

Pobierz instrukcję tutaj!

Poradnik zawiera siedem części z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi przygotowania się do Camino, a następnie jego przejścia. Są to uniwersalne porady, które będą przydatne do wędrówki Drogą św. Jakuba zarówno w Hiszpanii jak i Portugalii. Znajdziemy tam nie tylko informacje na temat numeru alarmowego 112, ale również opis najczęstszych problemów zdrowotnych, które towarzyszą pielgrzymom oraz porad jak ich uniknąć.

Poruszone zostały również kwestie bezpieczeństwa na szlaku oraz w schroniskach, o których wspominaliśmy już we wcześniejszych artykułach. Większość zawartych w nim informacji wydaje się być trywialnymi, ale często przypominamy sobie o nich już po fakcie.

Kwestie zapewnienia bezpieczeństwa pielgrzymom mają przede wszystkim znaczenie w kontekście konkretnej sytuacji, które wystąpiły na Camino de Santiago na przestrzeni ostatnich trzech lat. Wydanie przewodnika jest częścią ogólnego planu przygotowań do kolejnego roku świętego, który przypada na rok 2021 roku.

Warto zaznaczyć, że dużą rolę w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa na Camino de Santiago odgrywają wszyscy pielgrzymi, którzy dbają o siebie na wzajem na szlaku. Organizujemy zarówno zorganizowane pielgrzymki grupowe, jak i indywidualne wyjazdy dla grup. Tak naprawdę nawet wyruszając samotnie na szlak, nie będziesz sam. Jakie są tego zalety?

  1. Grupy pielgrzymów: Pielgrzymi w grupie idą równym tempem, nocują w tych samych miejscach. Jeśli znikniesz im z oczu, będą się martwić, a jak Cię zobaczą, to z pewnością się ucieszą i zapytają co się z Tobą działo.
  2. Poczekają za każdym na szlaku: na trudniejszych odcinkach grupa zwolni, będzie czekać aż wyłonisz się zza zakrętu. Czasami nie pozwolą Ci pójść gdzieś samotnie, bo wiedzą, że nie ta pora, więc będą chcieli mieć Cię w zasięgu wzroku.
  3. Podzielą się wodą i jedzeniem: Czy zabrakło Ci wody? Sklep zamknięty i jesteś głodny? Z pewnością ktoś na szlaku nie pożałuje Ci swojego jedzenia i picia.
  4. Zaprowadzą do lekarza. Nie mówisz po hiszpańsku, a lekarz nie zna angielskiego? Nie ma problemu, inni pielgrzymi pójdą z Tobą do lekarza, kupią leki w aptece i doprowadzą Cię do schroniska.
  5. Ostrzegą Cię. Czasami inni pielgrzymi na szlaku będą jak Anioł Stróż, ostrzegą o czyhającym niebezpieczeństwie, spojrzą na sytuację z nieco innej perspektywy i otworzą kolejne drzwi.
  6. …. dopisalibyście coś?