Tylko w 2016 roku około 278 041 osób ukończyło przynajmniej 100 km trasy do Camino de Santiago, a z roku na rok liczba ta stopniowo wzrasta. Jednak mimo faktu, iż pielgrzymka cieszy się tak sporym powodzeniem nie należy podchodzić do niej lekceważąco. Zastanów się, czy jesteś w stanie przez kilka dni pokonywać aż 20 km dziennie?  Pielgrzymka do Camino de Santiago wymaga zarówno duchowego jak i fizycznego przygotowania. Należy pamiętać o wcześniejszym treningu jak i odpowiednim doborze ubrania, obuwia, plecaka i prowiantu. Pomocne okażą się również regeneracyjne ćwiczenia pomiędzy kolejnymi odcinkami drogi. Czytaj dalej o tym jak przygotować się na wyprawę do Camino de Santiago.

Po pierwsze trening

Jest on niezwykle istotny, ponieważ  konieczne jest nadanie mięśniom odpowiedniej elastyczności i napięcia. Należy skupić się przede wszystkim na mięśniach nóg, pleców i szyi. Zalecane jest rozpoczęcie treningu na kilka miesięcy przed startem pielgrzymki. W tym celu warto rozpocząć codzienne wędrówki po wyznaczonych trasach, tak aby z tygodnia na tydzień móc stopniowo zwiększać ich trudność i dystans.

Wybór obuwia jest również bardzo istotnym elementem przygotowania, o którym należy pamiętać. Jeżeli zamierzasz wybrać się na pielgrzymkę w nowym obuwiu, należy je odpowiednio wcześniej rozchodzić i dopasować do stopy, tak aby uniknąć niepotrzebnych obtarć i bólu. Najlepszy wyborem na pielgrzymkę do Camino de Santiago są buty trekkingowe, ponieważ zapewniają one doskonałe wsparcie dla kostki. W sklepie sportowym można znaleźć odpowiednie buty trekkingowe dopasowane do warunków letnich.

Należy skrupulatnie przeanalizować wybraną trasę na Camino de Satiago, tak aby przygotować się na każdą ewentualność i uniknąć zaskoczenia. Dzięki analizie naszej trasy, odpowiedniemu treningowi i dopraniu prawidłowej odzieży unikniemy na trasie niepotrzebnej frustracji, a cała pielgrzymka stanie się dla nas czystą przyjemnością. Wiedz jednak, że planowanie poszczególnych etapów trasy i dopasowanie ich do indywidualnych możliwości konkretnej osoby jest zadaniem naszego biura. Pomożemy Ci przygotować się do pielgrzymki i wspólnie ją przejdziemy. 😊

Osoby chore

Czy osoba z przewlekłą chorobą serca może dołączyć na szlak do  Camino de Santiago? Okazuje się, że nie ma ku temu poważnych przeciwskazań. W wielu przypadkach przejście Szlaku Jakuba rekomendowane jest jako część rehabilitacji dla chorego. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że spacery na trasach od 20 do 25 kilometrów w ciągu tygodnia są w pełni tolerowane kardiologicznie i nie jest to nadmiernie wymagająca czynność dla ludzkiego organizmu. Oczywiście wskazane jest odpowiednie przygotowanie ciała do takiego wysiłku, o czym pisaliśmy wyżej. Nie należy również zapominać o rozciąganiu i diecie! Rekomendujemy również skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o wyprawie na szlak. Ten udzieli fachowej, zindywidualizowanej porady.

Ćwiczenia na szlaku

Ćwiczeń nie należy zaprzestać w raz z rozpoczęciem pielgrzymki. Koniecznie należy wykonywać odpowiednie ćwiczenia regeneracyjne podczas wykonywania kolejnych części trasy. Przed rozpoczęciem kolejnego etapu pielgrzymki należy odpowiednio rozciągnąć ciało, w tym przede wszystkim nogi. Uczestnicy powinni kontrolować pracę swojego serca oraz tętno, a jeżeli pojawi się silne zmęczenie najlepiej zdecydować się na przerwę.

Jedz często, ale lekko

W trakcie pielgrzymki należy odpowiednio się odżywiać i nawadniać oraz całkowicie zapomnieć o alkoholu, tytoniu i obfitych posiłkach. Lepiej jest jeść drobne porcje w ciągu półgodzinnych przystanków, niż siedzieć przez półtorej godziny. Pij regularnie, nawet wtedy gdy nie masz ochoty. Nie możesz doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Teraz już wiesz jak przygotować swoje ciało na pielgrzymkę do Camino de Santiago. Nie poddawaj się i pamiętaj, że możesz liczyć na naszą pomoc.