Pielgrzymka Szlakiem Św. Jakuba wymaga przejścia wielu kilometrów, dlatego jeżeli już się zdecydowałeś na któryś ze szlaków, zapewne zastanawiasz się jakie buty będą najlepsze na tego typu trasę.

Kamienne ścieżki, niesprzyjająca pogoda, a przede wszystkim długie spacery to tylko niektóre czynniki o których należy pamiętać. Dlatego tak bardzo istotny jest wybór odpowiedniego obuwia, które będzie nam towarzyszyć podczas wszystkich etapów Camino.

Niewątpliwie buty górskie lub trekkingowe to te, które spełnią wszystkie potrzeby pielgrzyma. Zaleca się wybór butów o średniej lub niskiej wysokości dla zachowania większej mobilności.

Należy również zwrócić uwagę na to, aby były one wykonane z oddychających i lekkich materiałów. Istnieje wiele sklepów internetowych, które ułatwiają wyszukiwanie tego typu obuwia, mogące filtrować według materiałów, producentów, cen i opinii innych użytkowników.

Kolejnym wariantem są lekkie buty do uprawiania turystyki pieszej lub biegania na szlaku, na co ostatnio zdecydowało się sporo pielgrzymów. Oczywiście bardzo ważne jest, aby nie mylić tego typu obuwia z butami sportowymi. Te ostatnie są idealne jako obuwie dodatkowe, aby zwiedzić miasto po ukończonym etapie. Buty sportowe na szlaku pielgrzymkowym będą mało wygodne i mogą spowodować ból stóp.

Innym trendem, szczególnie latem i wiosną, są sandały. Z pewnością są one chłodniejsze i chociaż czasami trzeba będzie zatrzymać się, by usunąć niechciane kamyczki lub piasek to faktem jest, że doskonale dopasowują się one do stopy i mają wytrzymałą podeszwę.

Nowe czy używane buty na pielgrzymkę?

To jest pytanie za milion dolarów. I podobnie jak w wielu aspektach życia, prawda znajduje się gdzieś po środku. Na pewno nie jest wskazane, aby nowe buty założyć pierwszego dnia pielgrzymki, co nie oznacza, że nowe buty na pielgrzymkę to zły pomysł.

Najwygodniej będzie pochodzić w nowym obuwiu już kilka dni wcześniej, aby upewnić się, że są one wygodne, tak aby miały one szanse wcześniej dopasować się do stopy. Natomiast jeżeli chcesz zdecydować się na już używane wcześniej obuwie, to powinieneś sprawdzić ich stan podeszwy. Nie może być ona uszkodzona i za miękka.

Dodatkowe obuwie na Camino

To bardzo ważne, aby zabrać ze sobą dodatkowe obuwie takie jak klapki, sandały lub buty sportowe, ponieważ po całym dniu marszu stopa będzie chciała odpocząć najlepiej w o wiele lepszym i bardziej otwartym obuwiu. Dzięki temu noga odpocznie i będzie gotowa na kolejny etap.

Nie zapomnij o odpowiednich skarpetach!

Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale skarpety są tak samo ważne jak obuwie. Powinny być wykonane z oddychającego materiału, tak aby nie zatrzymywały wilgoci. Zachowanie suchych stóp to podstawa, aby uniknąć powstawania otarć i pęcherzy.

Teraz wiesz jakie buty powinieneś wybrać. Mądry wybór ochroni Cię przed niepotrzebnym bólem stóp i otarciami. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się zna nami! Służymy pomocom i wsparciem. smile

Buen Camino!