Korzystanie z laski lub kija trekkingowego, choć nie jest niezbędne, jest wysoce zalecane dla pielgrzymów. Od wieków jest to dość istotny  element wyposażenia na Camino de Santiago (którzy w przeszłości nie tylko używali go do chodzenia, ale także do obrony) i można go nazwać ważnym symbolem. Tradycyjny kij trekkingowy jest bardziej nowoczesny i dodaje kilka zalet, które wyjaśnimy poniżej. Sprawdźmy różnicę pomiędzy kijem trekingowym, a zwykłą laską.

Co jest lepsze – laska czy kij trekkingowy?

Drewniana laska to “trzecia stopa pielgrzyma”, jest niczym innym jak długim drewnianym kijem z metalową końcówką, jest bardzo powiązana z Camino de Santiago. Jest to tradycyjny, ikoniczny element pielgrzymów, którzy mają nawet emocjonalny stosunek do niego, ponieważ niejednokrotnie zdobią go w różnoraki sposób, przykładowo muszlami. Taka laska zwykle wykonana jest z drewna kasztanowego i z zasady musi przekraczać wysokość ramion pielgrzyma.

Po drugiej stronie stoją kije trekkingowe, o wiele bardziej nowoczesne, kojarzą się nam z górami, ponieważ są one niezwykle pomocne przy bardziej wymagających podejściach i zejściach. Coraz częściej widać je na Camino de Santiago, pielgrzymi mogą nosić jeden lub dwa kije, regulując je tak, aby osiągnęły wysokość łokci. Mogą być wykonane z aluminium, stali lub włókna węglowego, są na ogół lekkie, mają paski do wiązania ich z nadgarstkami i rozciągliwe pręty. Dzięki temu można je przechowywać w walizce lub plecaku i są stosunkowo łatwe przy transporcie.

Wybór pomiędzy tradycyjnym kijem lub kijem trekkingowym nie jest łatwy, ponieważ oba są w pełni funkcjonalne, aby podążać Camino de Santiago z większą pewnością siebie, zwiększając swój komfort.

Zalety używania laski lub kija trekkingowego na Camino de Santiago:

1. Służą do kontrolowania stałego tempa naszego kroku, jest to istotne przy wędrówkach dłuższych niż 25 km.

2. Pomagają nam pewnie postępować w trudnym terenie, w dół lub w górę, bez konieczności przenoszenia całego ciężaru ciała na kolana lub kostki.

3. Dodają dodatkowe punkty wsparcia dla naszego ciała, poprawiając równowagę, redukując zmęczenie.

4. Kije trekkingowe są składane, można je regulować na wysokość i zabierają niewiele miejsca. Jest to idealne na przykład do podróży samolotem bez konieczności płacenia za dodatkowy bagaż. Zawsze można je przyczepić do plecaka w trakcie wędrówki.