Szczęśliwe dotarcie do katedry w Santiago nie jest jedynym celem przejścia Szlaku św. Jakuba. To co najcenniejsze można spotkać na trasie, czyli piękna architektura i krajobrazy, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Trudno byłoby nam opisać wszystkie atrakcje, prawdopodobnie potrzebna byłaby do tego cała książka. Wybraliśmy jednak kilka miejsc, które szczególnie zapadają pielgrzymom w pamięci i o których powinniście pamiętać, wybierając się na szlak.

Odwiedź Pałac Episkopalny w Astordze (Szlak Francuski)

Pałac znajduje się w prowincji León i jest to bezcenna okazja na zwiedzenie budynku zaprojektowanego przez samego Antoniego Gaudiego (jedna z nielicznych prac modernistycznego tego architekta poza Katalonią). Ten neogotycki pałac w Astordze, przypominający bardziej średniowieczny zamek, jest nieodzowną wizytą pielgrzymów, którzy mogą podziwiać ten niesamowity budynek.

Przejedź przez romański most w Puente la Reina (Szlak Francuski)

Ten romański most z sześcioma półokrągłymi arkadami, które przecinają rzekę Arga w prowincji Nawarra, jest jednym z najstarszych zabytków Camino de Santiago. To prawdziwy świadek ponad 1000 lat pielgrzymek. Od średniowiecza pozwala przejść na drugą stronę rzeki milionom osób. To w tym miejscu wiele osób ryzykowało własnym życiem, aby tylko móc odwiedzić grób apostoła.

Pozostaw swój kamień przy Cruz de Ferro (Szlak Francuski)

Cruz de Ferro, niedaleko Foncebadón, wyznacza najwyższy punkt Szlaku Francuskiego, czyli najpopularniejszej drogi prowadzącej do Santiago de Compostela. Ten symboliczny pomnik, który mówi pielgrzymom, że nadszedł czas, aby opuścić Bierzo w kierunku Galicji, jest jednym z najczęściej odwiedzanych punktów na szlaku. Jest to wysoki pal z żelaznym krzyżem na szczycie. W przeszłości był on znakiem dla pielgrzymów szukających schronienia w najzimniejszych i najbardziej nieprzyjaznych miesiącach roku.

Spacer wzdłuż wybrzeża Kantabrii (Szlak Pólnocny)

Szlak Północny to jedna z najbardziej wymagających tras, ale z pewnością nagradza pielgrzymów najbardziej spektakularnymi widokami Camino de Santiago. Jedną z głównych atrakcji trasy jest widok gór z jednej strony i zatoki z drugiej. W momencie, w którym pielgrzym opuszcza Kraj Basków i przechodzi do Kantabrii, może podziwiać niezapomniane widoki na Zatokę Biskajską.

Przejedź przez rzekę Miño (Droga Portugalska)

Jednym z najpopularniejszych szlaków Camino de Santiago w ostatnich latach jest bez wątpienia Droga Portugalska, którą coraz więcej pielgrzymów wybiera ze względu na jakość krajobrazu i jako alternatywę dla zatłoczonego Szlaku Francuskiego. Jedną z jego wyjątkowych atrakcji jest opuszczenie miasta Valença do Miño w Portugalii, przekraczającego most Tui International, który łączy się z miastem Pontevedra. Pielgrzym postawi stopę na hiszpańskiej ziemi po raz pierwszy w Tui przekraczając długi most o długości prawie 400 metrów, który łączy dwa brzegi Miño.

Zrób zdjęcie w Alto del Perdón (Szlak Francuski)

Bez wątpienia jednym z naszych ulubionych zakątków Szlaku Francuskiego jest Alto del Perdón, wzgórze z imponującymi widokami na dolinę, który można podziwiać po uprzedniej wspinaczce między polami słoneczników i dziesiątkami wiatraków. Na szczycie znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych pomników na Camino.

Spacer po plaży katedr w Ribadeo (Szlak Północny)

Jedną z głównych atrakcji Szlaku Północnego jest delektowanie się nadmorską scenerią, która cieszy nas od Kraju Basków, aż do Galicji. Przed nami setki kilometrów przepięknych plaż, a jedną z najbardziej wyjątkowych i znanych jest Playa de las Catedrales, w Ribadeo, to jedno z najbardziej turystycznych miejsc w okolicy.

Zobacz zachód słońca z Wybrzeżu Finisterre (Camino de Santiago do Finisterre)

Jeżeli przejście wybranego Szlaku św. Jakuba to dla ciebie za mało, koniecznie przejdź się na pielgrzymkę z Santiago do Finisterre. Coraz więcej pielgrzymów kontynuuje wędrówkę do Costa da Morte i dociera do Atlantyku, odwiedzając imponującą latarnię morską, gdzie można podziwiać spektakularny zachód słońca na Wybrzeżu Finisterre.