To nasza osobista selekcja z pięcioma najbardziej imponującymi etapami Szlaku Francuskiego, który ciągnie się od Saint Jean Pied de Port do Santiago de Compostela.

Nasz wybór najpiękniejszych odcinków Szlaku Francuskiego jest oczywiście oceną subiektywną. Mimo iż bazujemy na naszym wieloletnim doświadczeniu oraz zdaniu wielu innych pielgrzymów, to zawsze znajdzie się osoba, która podważy naszą opinię. Dlatego też zachęcamy do zapoznania się z naszą propozycją i wyrażenia swoich spostrzeżeń w komentarzach! Chcemy również podkreślić, że lista jest uporządkowana według kolejnych etapów Szlaku Francuskiego, a nie według ich atrakcyjności.

Roncesvalles – Zubiri

To jeden z najtrudniejszych etapów na samym początku Szlaku Francuskiego i dla większości osób poważne wyzwanie. Mimo, iż rozpoczyna się na wysokości 1000 metrów, a kończy na 500 m , to długie, niskie i strome zbocza są wymagające dla naszych nóg. Jednak ten cały wysiłek i ból zostaną wynagrodzone niesamowitymi widokami. Ten etap pozwoli Ci przekroczyć zachwycające pola i lasy, pełne pięknej przyrody, gdzie poczujesz niesamowity klimat Camino. Pomiędzy cieniami dębów, buków, jodeł i ostrokrzewów będziesz przeskakiwać małe strumyczki i kamienie. Widok na tamtejsze doliny i same Pireneje jest spektakularny!

Puente la Reina – Estella

Etap ten jest stosunkowo łatwy i krótki. Co prawda w pełnym momencie będziemy musieli podjąć wspinaczkę, jednak i tu widoki są doskonałe. W poprzednim etapie zachwycało piękno natury, ten z kolei raczy nas smaczkami architektonicznymi. Będziemy podążać dawnymi, rzymskimi drogami, przejdziemy również przez kilka mostów z tamtego okresu. Kolejna część drogi jest wypełniona rzekami, polami, winnicami oraz drzewami oliwnymi. Doskonałe widoki dla miłośników średniowiecznej architektury.

Frómista – Carrión de los Condes

Kolejny etap jest dość krótki, prosty i spokojny. Praktycznie cała trasa przebiega w lini prostej, które pozwoli nam cieszyć się pięknym krajobrazem. Na równinach odkryjemy piękne kościoły, godne kilku minut odpoczynku, kontemplacji i modlitwy. Ten etap pozwoli nam przekroczyć słynny Canal de Castilla i jest to jedna z największych atrakcji tej trasy. Dla wielu etap ten jest zbyt monotonny, inni delektują się każdym postawionym krokiem.

El Burgo Ranero – León

Jest to długi i wymagający etap, jednak jeśli zdecydujesz się go pokonać, dotrzesz do słynnego León. Miasto to oferuje wiele ciekawych atrakcji. Przybycie do tego miasta jest jednym z najlepszych doświadczeń na Szlaku Francuskim, a sama katedra w Leon to jeden z najbardziej zachwycających zabytków na trasie. Wiele osób narzeka na krajobraz industrialny przed wejściem do miasta, jednak bądź cierpliwy! Leon wynagrodzi Ci wszystko!

Villafranca del Bierzo – O Cebreiro

Troche długi etap, jednak niesamowity. W trakcie Twojej wędrówki po Camino wiele miejsc Cię zachwyci, a jednym z nich jest właśnie wejście do Galicji przez O Cebreiro. Spektakularne miejsce z oryginalnym klimatem Galicji, które umila nam całą wędrówkę. Widok na samej górze zapiera dech w piersiach, będąc jednym z najlepszych panoram na Szlaku Francuskim. Wiele osób nazywa ten etap “pocztówką Camino”. Trasa warta każdego wysiłku!