Ponoć wiara porusza góry, a już na pewno pielgrzyma i to o setki kilometrów bez względu na wyznawaną religię. Chociaż Camino de Santiago jest jedną z najpopularniejszych tras pielgrzymkowych w Europie i z roku na rok coraz bardziej popularną, wszystkie główne religie mają swoje święte miejsca kultu, które stały się punktami odniesienia dla wiernych. Każde z tych miejsc odgrywa ogromną rolę w historii danej religii.

Mekka (islam)

Mosque, Masjid, Saudi Arabia, The Kaaba, Mecca

Mekka  Jest uważana za najświętsze miasto dla muzułmanów jako miejsce narodzin Proroka Muhammada i miejsce kultu, w którym wszyscy wierni religii islamskiej muszą odbyć pielgrzymkę przynajmniej raz w życiu. To saudyjskie miasto jest niezwykle ważne dla muzułmanów i każdego roku przyjmuje ponad 13 milionów pielgrzymów z całego świata. Pielgrzymki do Mekki trwają już 1400 lat, od siódmego wieku.

Ściana płaczu (judaizm)

Ściana Płaczu znajduje się w Jerozolimie, świętym mieście nie tylko dla Żydów, ale także chrześcijan i muzułmanów. Jest to najświętsze miejsce dla judaizmu i jest jedyną pozostałością Świątyni Jerozolimskiej po jej zniszczeniu przez Imperium Rzymskie w pierwszym wieku naszej ery. Była to odbudowa pierwszej świątyni, zbudowanej jeszcze przez Salomona, zniszczonej po inwazji Babilończyków około 500 lat przed Chrystusem. Zgodnie z wierzeniami żydów, Trzecia Świątynia zostanie odbudowana wraz z nadejściem Mesjasza.

Varanasi lub Benares (hinduizm)

To miasto Indii, na zachodnim brzegu rzeki Ganges, jest jednym z siedmiu świętych miejsc dla religii hinduskiej. Do świątyni przybywa 20 mln pielgrzymów rocznie, jest to najbardziej zatłoczone centrum pielgrzymkowe na świecie. Odbywają się tam rytualne kąpiele w Gangesie o samym wschodzie słońca. Zgodnie z religią hinduistyczną, każdy wierzący musi odwiedzić Varanasi przynajmniej raz w życiu, oczyszczając swoje ciało kąpielami w jednym z ponad 100 ghatów miasta – są to schody, które schodzą do rzeki Ganges.

Lourdes (religia katolicka)

Gozo, Church, Lourdes, Catholic, Europe, Architecture

W tym małym francuskim miasteczku u samego podnóża Pirenejów, znajduje się słynne Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes. Według wierzeń, Matka Boska objawiła się tam 14-letniej dziewczynce Bernadette Soubirous aż 18 razy. Z czasem powstał tam wielki  kompleks świątynny poświęcony Matce Boskiej, do którego rocznie przybywa 8 mln pielgrzymów.

Bodh Gaya (buddyzm)

Znalezione obrazy dla zapytania Bodh Gaya pielgrzymi

To miasto w północno-zachodnich Indiach jest niezwykle ważne w buddyzmie, ponieważ jest to miejsce, gdzie książę Siddhartha Gautama  osiągnął nirwanę, stając się Buddą. Osiągną ją poprzez medytację przez trzy dni i trzy noce, jak wskazuje tradycja buddyjska. Dokładnie w miejscu, w którym medytował Siddharta, znajduje się drzewo figowe, które uważane jest za bezpośredniego potomka pierwotnego drzewa Bodhi. Tuż obok wybudowano kompleks świątynny Mahabodhi, jeden z największych w buddyzmie.

Rzym (religia katolicka)

Vatican, Overlooking, St, Peter'S Square

Rzym jest najważniejszym miastem dla tej religii, ponieważ jest siedzibą Papieża. Oprócz tego, znajdują się tam groby dwóch apostołów Jezusa z Nazaretu – Świętego Piotra i Świętego Pawła. W obu miejscach ich spoczynku wznoszą się dwie monumentalne bazyliki: Bazylika San Pablo Extramuros i oddalona o 11 km Bazylika San Pedro (w mieście Watykan). Obie świątynie są częścią pielgrzymki siedmiu kościołów Rzymu.

Santiago de Compostela (religia katolicka)

Znalezione obrazy dla zapytania santiago de compostela katedra dzien swietego jakuba

Camino de Santiago to nazwa pielgrzymki do świętego miejsca dla religii katolickiej, gdzie zgodnie z tradycją spoczywają szczątki apostoła Jakuba Starszego, który zgodnie z wierzeniami dotarł do Hiszpanii, aby głosić tam Ewangelię. Początki Camino de Santiago sięgają około 821 r. Zaczęło się to wraz z odkryciem grobu apostoła i pierwszej pielgrzymki króla z Asturii Alfonsa Wstydliwego, jednakże największa popularność szlaku przypada na późniejsze wieki. Po setkach lat zapomnienia Camino de Santiago doświadczyło odrodzenia swojej popularności w połowie XX wieku, wraz z rozwojem turystyki religijnej. Obecnie z roku na rok bite są rekordy ilości pielgrzymów, a wszystko wskazuje na to, że popularność szlaku będzie nadal rosnąć.