Szlak św. Jakuba obfituje w bardzo liczne i zróżnicowane atrakcje turystyczne. Średniowieczne kościoły oraz klasztory, dzika przyroda, piękne krajobrazy, a także to, czego z pewnością nie brakuje w całej Hiszpanii – imponujące zamki! 

W historycznym regionie Bierzo, który stanowi jeden z powiatów na północy Kastylii i León znajduje się spektakularna twierdza. To zamek templariuszy obecny w miejscowości Ponferrada. Poza wyjątkowymi walorami architektonicznymi może on pochwalić się bardzo ciekawa historią.

Historia zamku Templariuszy w Ponferrada

Budowla nazywana jest zamkiem templariuszy, pomimo faktu, że zakon rezydował w niej przez niewiele ponad sto lat. Przypuszcza się jednak, że już w czasach antycznych istniała w tym samym miejscu celtyberyjska fortyfikacja, wiele razy przebudowywana w późniejszych czasach przez Rzymian, a później przez Wizygotów.

Położenie osady Ponferrada na Szlaku Francuskim sprawiło, że z polecenia króla Leonu Ferdynanda II w 1178 roku została ona zasiedlona przez zakon templariuszy. W 1196 roku w regionie Bierzo miała miejsce inwazja wojsk króla Kastylii Alfonsa VIII. Kolejny król Leonu, Alfons IX, w związku z tym że templariusze udzielili wsparcia przeciwnikowi, zdecydował się na zastąpienie ich obecności w Ponferrada zakonem Szpitalników Św. Jana (tzw. kawalerzy maltańscy). W roku 1211 monarcha ten zawarł jednak pokój z templariuszami i przywrócił im sprawowanie kontroli nad miastem. Ci, w ciągu kolejnych lat dokonali znacznego ufortyfikowania Ponferrady, w tym kompletnej przebudowy starego zamku jeszcze w 1282 roku.

W  trakcie panowania króla Kastylii, Ferdynanda IV, we Francji odbył się proces dotyczący templariuszy, na mocy którego w 1310 roku nastąpiło rozwiązanie zakonu oraz całkowita konfiskata jego dóbr. Ówczesny wielki mistrz zakonny Rodrigo Yánez, zdecydował się więc przekazać zamek infantowi Don Juanowi. Niedługo potem Castillo de Ponferrada stał się częścią zespołu fortyfikacji Korony Kastylijskiej.

W 1340 roku król przekazał zamek pod opiekę galicyjskiego szlachcica, majordomusa Pedro Fernándeza de Castro, który dokonał jego dalszej modyfikacji. Jeżeli wierzyć zapiskom, w trakcie sprawowania władzy przez następcę, jego brata Fernando de Castro, Ponferrada była miastem o niezwykle istotnym znaczeniu militarnym. W 1354 roku stacjonowała w nim armia 730 rycerzy konnych, a także 1200 piechurów. W kolejnych stuleciach zarówno miejscowość jak i zamek były miejscem intensywnych wydarzeń: bitew, konfiskat, zdrad, procesów, a nawet egzekucji.

Architektura i zwiedzanie zamku w Ponferrada

Dzisiejsza, zewnętrzna architektura zamku o wielokątnym, nieregularnym kształcie podstawy niestety nie jest świadectwem dokonań budowniczych pracujących pod nadzorem templariuszy. Choć prezentuje się imponująco, jest to efekt przebudowy fortyfikacji głównie w XV wieku.

Za to wewnątrz zamku można zobaczyć umocnienia pochodzące jeszcze z XII wieku, tak więc z czasów stacjonowania tam słynnego zakonu templariuszy. Są tam liczne dziedzińce, barbakan i imponujące wieże.  Należy do nich wzniesiona na eliptycznej podstawie trzykondygnacyjna Torre del Malvecino oraz inna, wyróżniająca się spiczastą bramą. W północną fasadę zamku wkomponowana jest Torre del Moclín, potężna baszta zbudowana na planie sześciokąta.

Wejście do Castillo de Ponferrada prowadzi przez kamienny most oraz bramę, nad którą znajdują się wieżyczki zwieńczone zgrabnymi blankami. W średniowieczu dostępu do zamku broniła głęboka fosa oraz rzeka znajdująca się za jego tylną częścią.