Specjaliści zalecają pielgrzymom stosować następującą zasadę – całkowita waga plecaka nie powinna przekraczać 10% wagi ciała, tak aby jego noszenie było bezpiecznie i nie sprawiało bólu. Przed zakupem plecaka zastanów się najpierw co powinieneś do niego spakować.

Co należy spakować do plecaka podręcznego na Camino?

To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań na przestrzeni ostatnich lat. Tego typu wątpliwości pojawiają się zazwyczaj przed pierwszą pielgrzymką na Szlaku Św. Jakuba. Podpowiemy Ci jaki plecak wybrać, co należy spakować, a co będzie zbędnym obciążeniem. Wkładając każdą rzecz do plecaka zastanów się – czy to jest Ci na pewno potrzebne?

Wybór plecaka na Camino

Jest to jedna z najważniejszych decyzji przed wyruszeniem na pielgrzymkę, jednak to nie od tego powinniśmy zaczynać. Nie idź do sklepu po to aby kupić najlepszy plecak jaki znajdziesz, najpierw zastanów się co chcesz ze sobą zabrać, a dopiero potem dostosuj do tych rzeczy swój plecak. Dopiero po jasnym określeniu tego co chcesz ze sobą zabrać, będziesz wiedzieć jakiej wielkości i z jakimi gadżetami plecak musisz kupić.

Zapewniamy transport bagażu, co zapewni spore odciążenie, jednak mimo to będziesz musiał spakować dodatkowe ubrania do swojego plecaka podręcznego.  Zwłaszcza północ Hiszpanii cechuje się zmienną pogodą, dlatego będziesz potrzebował dodatkowych ubrań w razie ocieplenia, ochłodzenia lub deszczu. Zadbaj o to, aby były one jak najlżejsze. Jeżeli chcesz spakować jakieś kosmetyki, takie jak krem do opalania, chusteczki , dezodorant, decyduj się na miniatury tych produktów.

Postaw na kreatywność! W naładowanym telefonie znajduje się mapa, latarka, zegarek, aparat itd. Dzięki temu nie musisz pakować tych wszystkich rzeczy. Pamiętaj również o tym, że Szlak Św. Jakuba z roku na rok jest coraz lepiej zagospodarowany. Znajdziesz tam sklepy, bary i wszystko to co będzie Ci potrzebne.

Zasada 10%

Tak jak wyjaśniliśmy na początku, 10% obciążenia naszego ciała to maksymalny ciężar jaki możemy załadować na swoje plecy. Upewnij się, że twój plecak mieści się w tej normie. Oczywiście nic się nie stanie, jeżeli ciężar nieco przekroczy te 10%, ale musisz być rozsądny. Zaplanowaliśmy poszczególne etapy tak, aby każdy mógł bezpiecznie je przejść, jednak zalecamy rozwagę, zwłaszcza w trakcie pakowania plecaka podręcznego.

Jeżeli nie zastosujesz zasady 10% obciążysz plecy i dodatkowo swoje nogi. Każdy etap liczy od 20 do 30 km, zbyt duży ciężar może spowodować ból, a nawet kontuzję. Od lat obserwujemy ten błąd u wielu pielgrzymów, którzy nadmiernie obciążają swoje plecy. Nie warto igrać ze zdrowiem, pamiętaj o zasadzie 10%!