Spakowanie podręcznego plecaka na pielgrzymkę wydaje się być banalnym i mało istotnym zadaniem, niestety w praktyce okazuje się, że wcale tak nie jest. Odpowiednio przemyślany ekwipunek może znacznie ułatwić nam pielgrzymkę i uratować z niejednej, problematycznej sytuacji.

Pamiętaj aby nie przesadzić z ciężarem, dlatego zastanów się 2 razy czy dana rzecz na pewno będzie dla ciebie niezbędna na trasie. Ta zasada jest ważna, ponieważ nie chcesz przeciążyć kręgosłupa oraz sprawić, ze wędrówka będzie prawdziwą udręką.

Plecak

Nie decyduj się na pierwszy lepszy plecak, wygrzebany ze strychu… no chyba że jest to sprawdzony sprzęt. Randomowy plecak jest dobry na jednodniową wędrówkę, ty jednak spędzisz na trasie wiele dni. Plecak nie powinien być przede wszystkim ładny, ale praktyczny. Wiele osób wędruje z kijami trekingowymi, dlatego warto również zadbać o możliwość przymocowania ich do plecaka. Oto kilka wskazówek odnośnie tego czym kierować się przy kupnie plecaka na Camino de Santiago:

– pojemność
– regulowany komin
– pokrowiec przeciwdeszczowy
– kieszenie w zasięgu ręki
– dodatkowe paski i gumeczki
– dobrej jakości, oddychający materiał
– sprawdź jak się w nim czujesz

Co zapakować do plecaka?

Jedzenie:

Prowiant, zapas wody mineralnej, świetnie sprawdzą się batony energetyczne lub czekolada, przekąski. Pamiętaj jednak, że na trasie znajdują się sklepy, więc nie musisz przesadzać z zapasami.

Podstawowe wyposażenie:

Pokrowiec przeciwdeszczowy, power bank, gotówka, latarkę lub czołówka + baterie, mapa, kompas, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, środek na komary.

Ubranie:

W zależności od pory roku dobieramy ubrania do panujących warunków atmosferycznych. Szczególnie na szlakach północnych panują nieprzewidywalne warunki pogodowe. Powinieneś przegotować się na upały, jak i na deszcze i ochłodzenie. Dobierz ubrania rozważnie i nie przesadzaj z ich ilością. Zawsze warto włożyć do plecaka podręcznego ubrania w razie zmiany pogody. Pamiętaj o płaszczu przeciwdeszczowym!

Apteczka:

Zawsze warto ją mieć przy sobie, a jeśli nie możesz zabrać w pełni wyposażonej apteczki, pamiętaj o następujących elementach: plastry, bandaż elastyczny, jednorazowe rękawiczki lateksowe, opatrunki, woda utleniona, środki przeciwbólowe.

Nerka

To świetny patent, który pozwoli ci przechowywać najważniejsze rzeczy w zasięgu twojej ręki. Dzięki temu nie będziesz musiał co chwile sięgać do plecaka, zyskasz również bezpieczeństwo i kontrolę nad najcenniejszymi przedmiotami.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Zabierz ze sobą pozytywną energię! Wyprawa na Camino to niezapomniane przeżycie i doświadczenie, ciesz się tym wydarzeniem i bądź dumny ze swojego osiągnięcia. Czeka Cię mnustwo przygód, zobaczysz przepiękne widoki i poznasz ciekawych ludzi.

BUEN CAMINO! 🙂