Ponferrada to miasto powstałe w średniowieczu, stolica regionu Bierzo znajdująca się w samym sercu prowincji León. To jedno z najbardziej znanych miast na Szlaku Św. Jakuba. Znajduje się zaledwie 200 kilometrów od Santiago de Compostela.

Takie położenie sprawia, że to idealne miejsce startowe na Camino de Santiago, gdzie przejście całej trasy powinno zająć 10 dni (lub 4 na rowerze). Pielgrzymi zaczynający Camino w Ponferradzie zazwyczaj decydują się na 9 etapów co kwalifikuje uch do uzyskania composteli, tyczy się to zarówno piechurów jak i rowerzystów. 

Oczywiście przejście 200 km Szlaku Francuskiego z Ponferrady wymaga odpowiedniego przygotowania, niektóre etapy są dość wymagające. Nie należy więc jest trasy lekceważyć, ale pamiętajmy też, że Szlak Francuski jest łatwiejszy od Szlaku Północnego czy też Pierwotnego. Rozpoczynając Camino w Ponferradzie nie musimy obawiać się o niejasne oznakowanie lub też brak wsparcia. Na tym odcinku możemy podróżować bez obaw samotnie, a także otoczyć się innymi ludźmi w razie potrzeby.

Jaka pora roku jest najlepsza na Camino z Ponferrady?

Najlepszą porą roku na podróż Szlakiem Francuskim z Ponferrady jest wiosna, lato i początek jesieni. W tym okresie nie powinnyśmy napotykać na częste opady deszczu, spotkamy na szlaku wielu innych pielgrzymów i nie będziemy narzekać na zaplecze gastronomiczne, 

Jeśli jednak planujesz przejść tę trasę zimą to wiedz, że istnieje zimowy wariant szlaku, który omija zasypane w tym czasie śniegiem góry O’Cebreiro. Ta alternatywa trasa od wieków jest wykorzystywana przez pielgrzymów w okresie zimowym, kończy się w Lalinie, w prowincji Pontevedra, przecinając naturalny kanał rzeki Sil. Po przybyciu do Lalíny wariant zimowy łączy się z drogą Sanabres, która prowadzi na południowy wschód do Santiago de Compostela.

Czy Camino na rowerze z Ponferrady to dobry pomysł?

Droga z Ponferrady do Santiago ciągnie się przez 200 km i można ją pokonać na rowerze zaledwie w 4 dni. Pierwszego dnia będziesz musiał pokonać górę z O’Cebreiro na szczycie, co jest dość wymagające. Kolejne 3 etapy są znacznie łatwiejsze i dość wygodne dla rowerzystów. Pamiętaj, że przejechanie 200 km na rowerze z Ponferady uprawnia do uzyskania composteli. 

Jak dostać się do Ponferrada?

Ponferrada to miasto dobrze połączone koleją i drogami z resztą Hiszpanii, jednak miasto nie ma lotniska. Nasi pielgrzymi najczęściej przylatują z Polski do Madrytu, następnie zapewniamy im wygodny transport do Ponferrady.

Etapy Szlaku Francuskiego z Ponferrady

Camino de Santiago z Ponferrady nie zajmie nam więcej niż 10 dni. Taka wędrówka składa się z 9 etapów pieszych do Santiago de Compostela. Zwiedzimy region Bierzo, Przejdziemy przez górzyste tereny O’Cebreiro, będziemy podziwiać galicyjskie lasy i ostatecznie dotrzemy do katedry w Santiago de Compostela. 

Etap 1: Ponferrada – Villafranca del Bierzo (20,9 km)
Etap 2: Villafranca del Bierzo – O Cebreiro (29,6 km)
Etap 3: O Cebreiro – Triacastela (21,7 km)
Etap 4: Triacastela – Sarria (18 km)
Etap 5: Sarria – Portomarín (21,6 km)
Etap 6: Portomarín – Palas (25,4 km)
Etap 7: Palas del Rei – Arzúa (29,4 km)
Etap 8: Arzúa – Pedrouzo (18 km)
Etap 9: Pedrouzo – Santiago (21,1 km)