Jeśli nadal zastanawiasz się nad pozytywnymi i negatywnymi aspektami pielgrzymki na Camino de Santiago w tym roku, oto kilka dobrych powodów, aby jednak zdecydować ie się na takie doświadczenie. Szlak św. Jakuba w ostatnich latach odnotował ogromny wzrost popularności wśród ludzi z całego świata. W 2017 roku pobito nawet rekord, ponieważ aż 301 006 pielgrzymów dotarło drogą jakubową do Santiago de Compostela.

Wszystko co tylko potrzeba: kultura, historia, gastronomia i sport

Z pewnością już wiesz, że Camino de Santiago to nietypowe doświadczenie dla podróżnika: przemierzanie dziesiątek, a nawet setek kilometrów do miejsca docelowego, cieszącego się wielką sławą. Camino de Santiago oferuje ogromne dziedzictwo historyczne i artystyczne rozproszone w miejscowościach, do których nie sposób dotrzeć inaczej. Poszczególne miasta zaskoczą Cię również swoją gastronomią. Możesz cieszyć się tym wszystkim na Szlaku św. Jakuba krok po kroku, a na tym wszystki skorzysta również twoje zdrowie i kondycja, jeżeli tylko dobrze wszystko rozplanujesz.

Ciesz się niezapomnianymi krajobrazami

Podczas trasy Camino de Santiago pokonasz kilkadziesiąt kilometrów, przekraczając siedem prowincji, w przypadku Drogi Francuskiej. Będziesz mógł cieszyć się niesamowitymi widokami, takimi jak górzyste krajobrazy Pirenejów, zachwycające lasy eukaliptusowe w Galicji, kastylijskim plateau i kantabryjskim wybrzeżu, w przypadku Camino del Norte. Trudno jest dopasować różnorodność i jakość krajobrazu, która daje nam trasę pieszą, taką jak Camino de Santiago

Odkryj niepowtarzalny klimat Camino

Szlak św. Jakuba to braterstwo, empatia i solidarność, które zawsze charakteryzowały pielgrzymów Camino de Santiago. Pielgrzymi wspierają siebie nawzajem i dzielą się chętnie zdobytą wiedzą. Rada doświadczonych pielgrzymów, udzielana początkującym jest bezcenna. I ty będąc na szlaku powinieneś być zawsze chętny do pomocy i rozmowy, nawet jeżeli nie ujrzysz tych ludzi już nigdy w życiu. Camino to również niesamowita gościnność mieszkańców żyjących przy Szlaku św. Jakuba, którzy każdego roku wspierają tysiące pielgrzymów przed swoimi domami.

Brak nudnej rutyny

Już od pierwszego dnia zapomnisz czym jest rutyna. Spotkasz setki pielgrzymów, poznasz ich życiowe doświadczenia, każdej nocy będziesz zasypiać w innym miejscu, a posiłek po przebytej drodze będzie cieszył jak żaden inny. Zapomnisz o dniach tygodnia i rutynowych problemach dnia codziennego, a już na pewno o swojej pracy i obowiązkach.

Poznaj swoje własne limity

Wszyscy zgodzimy się, że chodzenie po 20 km dziennie, bez przerwy, przez kilka dni lub tygodni nie jest zwyczajną czynnością w życiu każdego człowieka. Pielgrzymka do Santiago to niezapomniana podróż, ale również życiowe doświadczenie, które wystawia nas na próbę, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Camino de Santiago tak naprawdę nie zaczyna się od pierwszego kroku na szlaku, a raczej na wiele tygodni przed. Człowiek musi stopniowo przyzwyczajać swoje ciało do takiego wysiłku. Nagle pielgrzymi zaczynają rozumieć czym jest wytrwałość i silna wola. Takie przełamywanie własnych barier jest bezcennym treningiem własnej osobowości.

Poznaj samego siebie

Jest do doskonały czas na wyciszenie, refleksje i poważne przemyślenia. Czas, aby dokładnie zastanowić się nad tym, co jest w naszym życiu najważniejsze, czy jesteśmy zadowoleni z tego kim jesteśmy, jaką rolę odgrywamy w społeczeństwie. W skrócie, jest to czas kiedy zadajemy sobie najważniejsze pytania w życiu, jednocześnie nie przesadzajmy i nie róbmy z tej wyprawy jednej, wielkiej burzy myśli. Camino de Santiago to moment, kiedy możesz uwolnić wszystkie swoje myśli i po prostu cieszyć się chwilą i swoim życiem.

To tylko kilka powodów, dla których warto wybrać się na Camino de Santiago, ale z pewnością jest ich o wiele więcej. Jakie są twoje? :)

]]]]]