Warto zgłębiać swoją wiedzę na temat Szlaku Św. Jakuba. Nie chodzi jedynie o przebieg tras i punktów do zwiedzenia, ale również o historię Camino, która pozwali nam na zrozumienie fenomenu pielgrzymek do grobu św. Jakuba. Warto poznawać historie najbardziej znanych i szanowanych pielgrzymów na Camino de Santiago. Niektóre hostorie są dość nowe, jak ta Eliasa Valina, a niektóre starsze jak własnie Teodomira z Ira Flavia. Cofnijmy się więc wstecz do IX w naszej ery.
Biskup Teodomiro, który żył między VIII a IX wiekiem, jest jedną z najważniejszych postaci Szlaku Św. Jakuba, znaną z odkrycia szczątków apostoła Jakuba w miejscu, w którym dziś spoczywają, na terenie krypty katedry w Santiago de Compostela. Uważa się, że Teodomiro został mianowany biskupem kilka lat przed odkryciem szczątków, jeszcze w 818 lub 819 roku.
Historię Teodomira znamy za sprawą średniowiecznych kronik, które sugerują, że ten biskup diecezji Iria Flavia został ostrzeżony tam w latach 820–830 przed pojawieniem się dziwnych błysków na kopcu lasu Libredón. Mówi się, że przez kilka nocy pustelnik zwany Pelayo widział łunę światła wskazującą na konkretny punkt, nastepnie powiadomił o całym zajściu biskupa.



Odkrycie biskupa Teodomiro
Gdy Teodomiro i dwaj inni kapłani udał się do miejsca, w którym widzieli blask, w gęstym lesie natknął się na stary i zapomniany grobowiec. W tym mauzoleum znaleziono trzy ciała – Jakuba Starszego i dwóch jego uczniów (Teodora i Atanazego). Zgodnie z legendą, Teodor i Atanazy zabrali łodzią szczątki świętego Jakuba z Palestyny do Galicji, aby pochować go na Półwyspie, a po pochowaniu szczątków strzegli grobowca.
Pomimo braku dowodów archeologicznych, w 1884 roku papież Leon XIII uznał, że szczątki należały do apostoła i jego dwóch uczniów. Od tego czasu jego relikwie spoczywają w krypcie pod ołtarzem głównym katedry w Santiago.

Pierwszy kamień przyszłego Camino de Santiago
Po odkryciu szczątków Teodomiro wysłał wysłanników do Oviedo, aby przekazać kluczowe odkrycie królowi Alfonso II z Asturii. Monarcha był obecny wraz ze swą świtą na ziemiach galicyjskich, a po sprawdzeniu odkrycia polecił zbudować pierwszy kościół w miejscu, gdzie spoczywały szczątki. Był to zarodek świątyni, którą zaczęto budować półtora wieku później.
Co ciekawe, istnienie biskupa Teodomiro było kwestionowane przez historyków. Jednak w połowie XX wieku w piwnicy katedry w Santiago przeprowadzono kilka wykopalisk, w których znaleziono granitowy grobowiec samego Teodomiro, co było potwierdzeniem jego istnienia.
Można uznać Teodomira za osobę, która zapoczątkowała ten wielki kult. To on sprowadził do Santiago pierwszego pielgrzyma Camino Alfonso II i to dzięki niemu rozpoczął się wielki kult apostoła Jakuba. Gdyby nie Teodomir, prawdopodobnie nigdy nie przeczytalibyscie tego wpisu i nie przeżylibycie niezapomnianego doświadczenia, jakim jest Camino de Santiago. 🙂