Queixo oznacza w jezyku galicyjskim “Ser”.
Często jedzony z miodem lub pastą z owoców pigwy.
Dzięki warunkom klimatycznym regionu, (tj. bujna roślinność oraz pastwiska potrzebne do wypasu bydła) sektor mleczny odgrywał bardzo ważną rolę w rozwoju rolno -spożywczym.
Produkcja galicyjskich serów z mleka krowiego do dnia dzisiejszego jest bardzo popularna. Wysokiej jakości sery opatrzone oznaczeniem apelacji (Denominación de Origen).
Aktualnie w Galicji istnieją cztery apelacje sera: ser Tetilla, ser Arzúa-Ulloa, ser San Simón i ser Cebreiro:
-SER TETILLA
Stożkowaty lub stożkowo-wypukły kształt, posiada cienką i elastyczną skórkę, kolor żółto-słomkowy, bez śladów pleśni. Ma delikatny aromat, lekko kwaśny, przypominający mleko.
-SER ARZúA-ULLOA
Ser dojrzewa przez co najmniej sześć miesięcy. Kształt cylindryczny, posiada bardzo intensywnie żółtą skórkę, błyszczącą i z wyglądu tłustą. Ostry mleczny aromat i silny zapach lekko zjełczałego masła.
-SER SAN SIMÓN
Kształtem przypomina „bączek”.Wędzona skórka dość tłusta, twarda i mało elastyczna. Masa sera posiada delikatną konsystencję, tłustą, półtwardą, dobrze się kroi. Ser o kolorze biało-żółtym, charakterystycznym zapachu i smaku, posiada dużą ilość okrągłych, nieregularnych dziur.
-SER O CEBREIRO
Sprzedaje się zarówno jako świeży jak i dojrzały. Jego okres dojrzewania trwa co najmniej 45 dni. Obszar produkcji zarówno mleka jak i sera jest zlokalizowany w prowincji Lugo. Ser ten ma kształt podobny do grzyb. Skórka jest delikatna lub niemal niewyczuwalna, bez pleśni, kolor biały lub żółty w zależności od dojrzewania. Masa sera jest ziarnista, miękka. Ma biały kolor. Mleczny, lekko kwaśny smaku. Łatwo rozpuszcza się w ustach.