CREDENCIAL DEL PEREGRINO
Paszport pielgrzyma, w którym na całej trasie zbiera się stemple, los sellos. Znaleść je można w schroniskach, w kawiarniach, w sklepach, ale również w muzeach czy kościołach. Paszport pielgrzyma jest bardzo ważnym dokumentem, na którego podstawie wyrabiany jest certyfikat w Santiago de Compostela o ukończeniu szlaku.

MUSZLAhttps://www.facebook.com/szlakjakuba/photos/a.1611581299079174.1073741829.1605354616368509/1976491655921468/?type=3&theater
Jednym z symboli pielgrzymki i pielgrzymów do Santiago de Compostela jest muszla (przegrzebka), nazywana także muszlą świętego Jakuba. Na szlaku wskazuje drogę do Santiago de Compostela, zazwyczaj z liczbą pozostałych km do pokonania. Pielgrzymi zawieszają je już zazwyczaj pierwszego dnia przy swoich plecakach. Jako ciekawostkę dodamy, że badacze dalej nie są zgodni co do tego dlaczego to właśnie muszla jest symbolem wyprawy do grobu świętego Jakuba. Jedna z teorii jest taka, że pielgrzymi nosili ze sobą muszle jako dowód, że dotarli do Santiago de Compostela, ponieważ ten rodzaj muszli występował jedynie w Atlantyku. Drugą ciekawą teorią i prawdopodobną jest to, że pielgrzymi pokonując szlak używali muszli jako naczynia. Przybywając do kościołów czy domów otrzymywali tyle jedzenia ile będą w stanie nabrać właśnie muszlą, dzięki temu każdy gospodarz bez względu na zamożność mógł pomóc wędrownikowi.

ŻÓŁTA STRZAŁKA
Zastępuje niekiedy w swoim funkcjonowaniem na szlaku muszle – wskazuje nam kierunek drogi do Naszego celu jakim jest Santiago de Compostela. Odnajdując ją mamy pewność, że idziemy w dobrym kierunku.

ALBERGUE
Prowadzone są najczęściej przez lokalne społeczności, parafie, stowarzyszenia oraz władze samorządowe. Schroniska przeznaczone są w pierwszej kolejności dla pielgrzymów pieszych. W sezonie wakacyjnym zbyt późne przyjście do schroniska może skończyć się noclegiem na świeżym powietrzu. Dotyczy to przede wszystkim schronisk na ostatnich 500 km. W schroniskach “publicznych” prowadzonych przez parafie, stowarzyszania, nie ma możliwości rezerwacji miejsc – pielgrzymi przyjmowani są w kolejności przybycia.

Na szlaku są też schroniska prywatne, w których czasami nocleg jest z pewnością bardziej komfortowy (właśnie takie znajdziesz w naszej ofercie).

BUEN CAMINO
Czyli dosłownie dobrej drogi – to tradycyjne pozdrowienie hiszpańskich pielgrzymów. Ale nie tylko. Wiele osób, które przeszły szlak uważa, że można nie znać hiszpańskiego na camino ale wybierając się trzeba znać ten zwrot 🙂 Dużo osób dodaje do tego jeszcze uśmiech, a to już w ogóle +1000 pkt energetycznych dla mijającego nas pielgrzyma.