Zima sprzyja czytelnictwu. Z tej okazji Zespół Szlaku Jakuba przygotował dla Was listę książek o drodze do Santiago de Compostela.

Moja droga do Santiago.
Opowieść pielgrzyma-agnostyka – książka autorstwa Roberta Ward’a. Książka przywołuje miłe wspomnienia z wędrówki, autor w dość wciągający sposób opisuje Camino, które żyje dzięki ludziom, z którymi po drodze można zamienić kilka słów, zjeść posiłek, ponarzekać na stan stóp. Cała gama osobowości, mająca różne powody, cele i dążenia, smutki i radości. Autor stara się nie oceniać żadnego z nich. Jak sam mówi, nowe Camino nie jest już tylko katolickie. Należy do każdego, kto chce odbyć pielgrzymkę, a każdy ma własny powód. Chociaż na pierwszy rzut oka może wydać się niektórym płytki, mniej istotny, to jest on tak samo dobry jak każdy inny. “Stoję jak dzieciak, nie wiem, jak ruszyć z miejsca. Wtedy myślę o nich, o wszystkich pielgrzymach, którzy tędy szli. Mówią mi: Nie jesteś sam. Jesteśmy tu z tobą. Zawsze tu byliśmy. Weź nas teraz za ręce i przejdźmy razem”.

Camino. Do Santiago i w głąb siebie.
Książka autorstwa ks. Andrzeja Antoniego Klimka.

Camino Polaco. Teologia – Sztuka – Historia – Teraźniejszość. Tom 1
To praca zbiorowa pod redakcją ks. dr hab. Piotra Roszaka oraz Waldemara Rozynkowskiego która jest zaproszeniem do poszukiwania i do odkrywania skojarzeń związanych ze Szlakiem Jakuba. W tej propozycji odnajdziemy skrzyżowanie różnych ujęć ze strony historii, historii sztuki, teologii, antropologii, geografii, kulturoznawstwa, muzykologii i wszelkich innych dziedzin tak, by pokazać dynamikę drogi wiary i wartości ale także po to by pozostawić lekki niedosyt.

Pielgrzym
Powieść brazylijskiego pisarza Paulo Coelho, który odbył w 1968 r. pielgrzymkę do słynnego hiszpańskiego sanktuarium Santiago de Compostela, trasą Camino Frances. Coelho wielokrotnie podkreślał, że ta podróż była przełomem w jego życiu. Przede wszystkim chodziło o doznanie mistyki, które wywołało w autorze emocje o których musiał napisać jako pisarz i tak powstał właśnie 
PielgrzymPowieść oparł na swoim osobistym doświadczeniu. Bohater książki również wyrusza w drogę, którą po śmierci Jezusa szła Maryja wraz z Jakubem apostołem. Towarzyszy mu tajemniczy przewodnik, Petrus pod którego okiem pielgrzym osiąga kolejne poziomy wtajemniczenia. Wraz z nim czytelnik rozpoznaje anioły i demony. Przekonujemy się także, że w praktyce strome podejścia są łatwiejsze niż by się wydawało.
– Aby pokonać wroga, wykorzystaj siłę tego, co właśnie robisz.
– Czas nie zawsze przemija w jednakowym rytmie. To my decydujemy o rytmie czasu.
– Człowiek nigdy nie przestaje marzyć. Marzenie jest pokarmem dla duszy, jak żywność jest strawą dla ciała. Przez lata naszego życia bardzo często się zdarz, że marzenia niosą rozczarowanie, a pragnienia kończą się zawodem, mimo to wciąż trzeba marzyć, w przeciwnym razie nasza dusza umiera.

Łaska pielgrzymowania. Santiago de Compostela
Album autorstwa Adama Bujaka który ukazuje wspaniałe katedry, niezwykłe pejzaże, niesamowite misteria. Prezentuje urodę i bogactwo kulturowe tysiącletniego, pielgrzymiego szlaku do grobu św. Jakuba Starszego.

Iacobus
To historyczna powieść hiszpańskiej pisarki i dziennikarki Matilde Asensi. Jest to sprawnie napisana i jedna z ciekawiej pomyślanych fabuł, z pogranicza sensacji i powieści historycznej, dla której pierwowzorem było z pewnością Imię róży. Nie dziwi, że Iacobus był bestsellerem ostatnich lat w Hiszpanii. Poszukiwanie skarbu jest wyśmienitym pretekstem do wplatania w tok opowieści szczegółów architektonicznych średniowiecznych budowli, a także faktów historycznych i opisu potęgi templariuszy. Matilde Asensi daje swojemu czytelnikowi wymowny obraz średniowiecznych królestw hiszpańskich, Paryża, Awinionu i słynnego po dziś dzień szlaku pątniczego do Santiago de Compostela. 

Codex Calixtinus
Autorem Codex Calixtinus jest Aymeric Picaud. Jest to najstarszy przewodnik po drodze świętego Jakuba. Księga powstała na zlecenie papieża Kaliksta II, który polecił spisać księgę zawierającą informacje dotyczące kultu św. Jakuba jak również będącą pomocą dla pielgrzymów i zachętą do pielgrzymowania. Kodeks składa się z pięciu ksiąg, którego pierwsza jest zbiorem nabożeństw, modlitw, śpiewów oraz kazań dedykowanych świętemu Jakubowi. W drugiej zaś czytelnik znajdzie cuda przypisywane św. Jakubowi, a także te, które zdarzyły się w świątyniach znajdujących się na Szlaku Jakuba w całej Europie (wśród nich urodzenie się Bolesława Krzywoustego, którego ojciec, Władysław I Herman wysłał poselstwo do San Gil w północnej Katalonii z prośbą o modlitwy w intencji urodzenia syna). Trzecia księga opisuje męczeńską śmierć i przeniesienie zwłok św. Jakuba z Jerozolimy do Galicji. Czwarta zawiera historie z wojen Karola Wielkiego przeciw Maurom. Ostatnia jest przewodnikiem pielgrzyma. Ciekawostką jest fakt, że będąc w Santiago de Compostela macie niepowtarzalną okazję obejrzeć oryginał Codex Calixtinus, mieszczący się w szklanej gablocie w Pazo de Xelmírez! 

I my pójdziemy na kraniec świata
Napisana przez Pierre Barret oraz Jean-Noël Gurgand, wydana w 1979 roku. Jest to trzecia i ostatnia część francuskiej powieści historycznej z okresu wypraw krzyżowych pt. Turnieje Boże. Głównym bohaterem powieści jest Wilem d’Encausse, który porzuca rodzinę i kraj ojczysty, by wyruszyć na pielgrzymkę do Composteli. Podczas podróży Szlakiem Jakuba poznaje wielu ludzi kierujących się najrozmaitszymi pobudkami w swej pielgrzymiej drodze. Jest to droga niebezpieczeństw ale także nadziei. Tłem powieści jest walka krzyżaków z Zachodu, walczących pod Toledo z Emirem Zielonym. Krzyżowcy z Francji pustoszą Południe i palą katarów. Rusza też dramatyczna krucjata dzieci, by odzyskać Ziemię Obiecaną, a Filip August dzielnie stawia opór koalicji Anglików, Niemców i Flamandów. Te burzliwe dzieje stanowią historyczne tło dla pielgrzymki Wilema d’Encausse, która kończy się tam, gdzie słońce każdego dnia zatapia się w morzu, czyli tytułowym, metaforycznie ujętym krańcu świata.

The Camino: A Journey of the Spirit
Jest to powieść amerykańskiej aktorki Shirley MacLaine, która przede wszystkim znana jest z wielu ról filmowych takich jak Kłopoty z Harrym Alfreda Hitchcocka czy Garsoniera Billy’ego Wildera. To opowieść kobiety, która w roku 1994 pokonała 500 km trasę Szlakiem Jakuba w 30 dni. Camino Shirley MacLaine to podróż tysiąca wcieleń, jest to święta droga prowadząca w kierunku szczytu wędrówki jakim jest Santiago de Compostela. Póki co nie doczekaliśmy się polskiego tłumaczenia, więc jest to propozycja dla osób, którym nie obce są wydania amerykańskie.

Oto nasze propozycje oswojenia zimowych wieczorów.