Camino del Norte czyli Szlak Północny to trasa prowadząca wzdłuż północnego wybrzeża Hiszpanii, stąd też pochodzi jej nazwa. Swój początek ma w miejscowości Irun przy samej granicy z Francją, prowadzi wzdłuż wybrzeży Atlantyku przez Kraj Basków, Kantabryjię, Asturię i Galicję.

W porównaniu do bardziej popularnej Camino Frances, Północna Droga jest o wiele bardziej malownicza i o wiele mniej zatłoczona. Pod względem wyposażenia jest tu nieco mniej hosteli, zwłaszcza w pierwszej połowie podróży, jednak z naszą pomocą wszystko zostanie dobrze rozplanowane.

Północne wybrzeże Hiszpanii nie kojarzy się z tradycyjnym krajobrazem tego kraju, gdyż jest nieco chłodniejsze i o wiele bardziej zielone. Dzieje się tak z powodu częstszych opadów, dlatego więc pielgrzym powinien być zawsze na nie przygotowany. Nawet jeżeli na szlaku pojawi się deszcz to i tak rekompensatą są cudowne widoki z bujną roślinnością, zielonymi wzgórzami i górami.

Szczególnie piękne widoki można podziwiać w pobliżu Picos De Europa, jest to pasmo górskie zbudowane z wapnia, stanowi część Gór Kantabryjskich. Znajduje się tam najstarszy park narodowy Hiszpanii, prawdziwa gratka dla miłośników wspinaczek. Picos De Europa znajduje się w pobliżu morza tak jak i Szlak Północny. W okresie letnim wielu pielgrzymów korzysta z tego położenia i decyduje się na orzeźwiającą kąpiel w morzu.

Oznaczenie szlaku jest całkiem dobre, jedynie w Kraju Basków nieco gorsze. Większość pielgrzymów jednak nie widzi w tym większego problemu i bez większego trudu porusza się wyznaczoną trasą. Najlepiej jest obrać ten szlak w okresie letnim czyli w lipcu i w sierpniu.

 

Najważniejsze miasta na Szlaku Północnym

 

San Sebastian

Miasto, które już na początku XX wieku było popularnym kurortem wakacyjnym, chętnie odwiedzanym przez Hiszpanów i obcokrajowców. Cechą charakterystyczną miasta jest zatoka w kształcie muszli, która jest niezwykle urokliwa.

Guernica

Większość z was zna tą nazwę, gdyż jest ona ściśle powiązana z europejską sztuką. Miasto zostało niemal całkowicie zbombardowane w trakcie wojny domowej w Hiszpanii w 1937 roku. Dziś miasto jest odbudowane i ponownie cieszy swym urokiem. Guernica jest również znana z drzewa, które liczy niemal 500 lat.

Bilbao

Stolica baskijskiej prowincji Viscaya. To bardzo urokliwe miasto położone przy głębokim ujściu do morza rzeki Nervión. Miasto słynie z odważnego łączenia historii ze współczesnością. Bilbao jest niezwykle atrakcyjne zarówno dla miejscowych jak i turystów.

Santander

Piękne miasto, którego centrum zostało niemal doszczętnie spalone w 1941 roku. Wydarzenie to jednak zmotywowało mieszkańców do rozwoju miasta i tak narodziła się tam piękna sztuka i architektura. Najlepszym sposobem na zwiedzanie są długie spacery.

Oviedo

Miasto pełne imponującej sztuki, zabytków i historii. Sam Woody Allen określił je następująco: “Oviedo to wyborne miasto, egzotyczne, piękne, czyste, przyjemne, spokojne, to miasto pieszych. Jest takie jakby nie należało do tego świata, jakby nie istniało. Oviedo jest jak bajka o dobrych wróżkach…”

Gijon

Miasto położone nad zatoką Biskajską w Hiszpanii. Gijon oferuje świetną mieszankę morskiej tradycji Hiszpanii, jest to doskonałe miejsce na zwiedzenie nieco innej Hiszpanii. Miasto słynie z dynamizmu, nowoczesności i ciekawych atrakcji turystycznych.

 

Ciekawostki o Camino del Norte

5 lipca 2015 roku UNESCO na 39 spotkaniu w Bonn podjęło decyzję o zwiększeniu ilości szlaków jakubowych w Hiszpanii i dopisało cztery szlaki północne: Camino del Norte, Camino Lebaniego, Camino Primitivo i Camino Vasco del Interior. Od tego momentu długość Szlaków św. Jakuba wpisanych na listę UNESCO sięga ponad 2200 km.

W 2016 roku na 277 913 pielgrzymów zmierzających do Santiago de Compostela około 17 292 przeszło  trasą Camino del Norte. 🙂