Camino del Norte do przejechania na rowerze jest niestety dość trudne. Szlak nie jest zbyt dobrze przystosowany do roweru i niestety często trzeba go pchać, nosić, albo szukać objazdów. Jednak dla chcącego nic trudnego, organizujemy również wyjazdy szyte na miarę. Razem pokonamy przeszkody i zaplanujemy idealną wyprawę rowerową na Camino del Norte. Oto kilka praktycznych informacji. 🙂

Trudności na Szlaku Północnym dla rowerzystów

Camino del Norte rowerem jest niestety nie do przejechania. Szlak prowadzi przede wszystkim po bardzo stromych i nie dostosowanych do roweru szlakach. Dlatego właśnie niezbędne jest stosowanie wcześniej sprawdzonych objazdów, czasami są one oznakowane, ale jeszcze częściej nie, co powoduje, że możemy napotkać na trasie schody lub inne rowerowe trudności. Strome odcinki powodują, że rower trzeba często pchać, a nawet wnosić, a to jest dużo cięższe niż marsz z plecakiem. Służymy jednak pomocą i propozycją rożnych alternatyw.

Objazdy rowerowe na Camino del Norte

Objazdy są różnie oznakowane, w zależności od regionu, o ile w ogóle je napotkamy. W Kraju Basków oznaczenia na trasie zdarzają się niestety bardzo rzadko, ale są czytelne na znakach – w jedną stronę jest strzałka i bucik, a w drugą strzałka i rower, co wydaje się być dosyć proste. Dalej już oznaczeń brakuje. Warto wiec zaopatrzyć się w darmowe informatory dostępne na szlaku, każdy odcinek jest dobrze opisany, a na mapie oznaczona jest droga alternatywna o ile istnieje.

W Kantabrii nie ma co liczyć na oznaczenia, w informatorze też na próżno ich szukać. W Asturii jest już trochę lepiej, oznaczeń jest dosyć sporo i opisane są skrótem BICI. Niestety to nie jest bardzo dobra wiadomość, ponieważ większość trasy alternatywnej jest pokierowana drogą N-632. Ostatnią prowincją jest Galicja, która ma bardzo dobre i dokładne oznaczenia. Większość słupków wskazuje dokładną odległością do Santiago de Compostela. Rowerowych objazdów brakuje, ale można nieco odbić od szlaku na drogę rowerową.

Pamiętaj jednak, że zapewnimy Ci pomoc, plan i wsparcie na szlaku. Możemy przygotować wyprawę, na której połączysz walory Szlaku Północnego ze swoją miłością do rowerów. Zapewniamy transport bagażu, sprzęt rowerowy, nocleg i odpowiednio przemyślany plan podróży.

Sklepy i restauracje na Szlaku Północnym

Na trasie Camino del Norte znajduje się sporo źródełek z pitną wodą, więc nie ma potrzeby wozić ze sobą większego zapasu, a jeśli nie w źródełkach to wodę można uzupełnić z kranu w schronisku. Odpowiedni zapas warto mieć zawsze w sakwie lub plecaku. Jeśli chodzi o sklepy i restauracje tych jest na Szlaku Północnym bardzo dużo, ale zdarzają się dłuższe odcinki, kiedy nie ma na trasie żadnego sklepu ani restauracji. Dlatego też woda w zapasie zawsze musi być!

A może jakaś alternatywa?

Camino Jeżeli w pełni chcesz się nacieszyć walorami Szlaku Północnego, powinieneś zastanowić się nad pielgrzymką pieszą. Idealnym szlakiem na rower będzie Szlak Francuski i Portugalski (sprawdź tutaj)! Napisz do nas i przedstaw nam swoje pomysły, wspólnie zaplanujemy idealną wyprawę!