Camino de Santiago to doświadczenie, które każdego roku przyciąga tysiące pielgrzymów z całego świata. Taka wędrówka może trwać dni, tygodnie, a nawet miesiące i prowadzi aż do świętego miasta Santiago de Compostela. Dziś porozmawiamy o dwóch najpopularniejszych szlakach – francuskim i portugalskim.

Szlak Francuski

Szlak Francuski jest zdecydowanie najbardziej pełen życia, spotkasz tam najwięcej osób. Trasa ta została upamiętniona w wielu książkach i filmach, mowa tutaj m.in. o filmie „Droga życia” z Martinem Scheenem w roli głównej. Z pewnością przyczyniło się to do dalszej popularyzacji właśnie tej trasy. Jak sama nazwa wskazuje, trasa rozpoczyna się we Francji,  a dokładniej w granicznym mieście St-Jean-Pied-de-Port. Jednak tylko pierwszy etap przebiega przez Francję, wszystkie pozostałe biegną przez północną część Hiszpanii.

Cały szlak liczy ponad 800 km, aby go przejść potrzebne jest około 1,5 miesiąca. Te osoby, które mają tyle czasu, aby ukończyć ten odcinek od początku do końca będą mogły podziwiać bardzo zróżnicowane krajobrazy – od imponujących Pirenejów, kolorowych winnic w La Rioja, surowych widoków Plateau, po obszary wiejskie Galicji z jej intensywną zielenią. Nie można również zapomnieć o najważniejszych miastach północnej Hiszpanii, takich jak Pamplona, ​​Logroño, Burgos, León i oczywiście Santiago de Compostela.

Niestety mało to ma tyle czasu i siły aby pokonać tak wymagający odcinek. Większość pielgrzymów pokonuje ostatnie 100 km trasy z miejscowości Sarria do Santiago. Jest to wymagane minimum.

Szlak Portugalski

Pielgrzymi, którzy są towarzyscy i chcą poznać ludzi z całego świata podczas wędrówki, bez wątpienia będą cieszyć się Szlakiem Francuskim. Istnieje jednak jeszcze inna popularna trasa, która równie często jest brana pod uwagę – Szlak Portugalski.

Punktem wyjścia w tym przypadku jest Lizbona, stolica Portugalii. W przeciwieństwie do tego, co dzieje się na Francuskiej Drodze, w tym przypadku większość trasy przebiega na terytorium Portugalii. Tylko ostatnie 100 km trasy z Tui do Santiago przechodzi przez Hiszpanię, wszystkie w regionie Galicji. Droga portugalska nie jest tak dobrze znana jak francuska, ale z roku na rok zyskuje na popularności. Dlaczego? Za spektakularne widoki, które możemy podziwiać podczas całej podróży. Szczególnie imponujący jest krajobraz z oceanem atlantyckim w tle, który towarzyszy nam aż do Pontevedra.

Długość tej trasy wynosi około 200 km, jednak i w tym przypadku wiele osób decyduje się na krótszy odcinek, przykładowo z Porto do Santiago.

Dlaczego warto iść na Camino?

Powinniśmy się udać na pielgrzymkę z uwagi na niezapomniane przeżycia? Czy powodem są przepiękne krajobrazu? Doznania duchowe, którymi Szlak św. Jakuba jest przepełniony? Przyjaźni ludzi, zarówno pielgrzymi i ludność lokalna wraz z jej tradycjami i gastronomią? A może powodem jest wewnętrzna potrzeba wzbogacenia siebie i swojego życia?

Wszystkie te odpowiedzi są poprawne. Bez wątpienia Camino de Santiago to coś wyjątkowego i chyba nie ma osoby, która żałowała tej wędrówki. Taka pielgrzymka wzbogaca naszą osobowość, wiedzę i doświadczenie. To po prostu trzeba przeżyć! 🙂

Zapoznaj się z naszymi propozycjami pielgrzymek na Szlaku Św. Jakuba tutaj, chcemy towarzyszyć Ci w tym wyjątkowym doświadczeniu! 🙂