Szlak Portugalski, czyli Camino Portugues, jest drugim pod względem popularności szlakiem prowadzącym z Porto do Santiago de Compostela.

Same zaś Porto to niezwykłe miasto pełne ciekawych miejsc takich jak rzeka Douro, wzdłuż której ciągną się winnice, najstarsze z nich z regionu Alto Douro zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Główną aleja miasta – Avenida dos Aliados z ratuszem oraz innymi ważnymi budynkami.

Ribeira, stara dzielnica portowa to miejsce dużych kontrastów; drogie restauracje, sklepy z pamiątkami, typowo turystyczne miejsca oraz wąskie uliczki w których nadal mieszkają biedniejsi mieszkańcy. Wystarczy jeden długi spacer przez uliczki miasta aby zakochać się w Portugalii oraz przygotować na rozpoczęcie wyprawy do Santiago de Compostela.

Szlak Portugalski od Porto do Santiago de Compostela

Szlak zaczyna swój bieg od Katedry Sé w Porto, prowadząc krętymi uliczkami miasta kieruje bezpośrednio wzdłuż wybrzeża, nad Ocean. Przechodząc przez miejscowości, które są za razem miejscem odpoczynku: Povoa de Varzim; Marinhas. Vianha do Castelo portowe miasto, oferujące niezwykle malownicze nadmorskie obrazy oraz długie piaszczyste plaże. Caminha odcinek do tej miejscowości prowadzi głównie przez wioski i niedługi odcinek przez las. Jest to miasteczko położone u ujścia rzeki Minho. Bardzo blisko granicy z Hiszpanią. Jest to ostatnia miejscowość w Portugalii.

Następnie dotrzemy do Mougas; Bayona by trafić do Vigo, które położone jest w Galicji nad zatoką Ria de Vigo. Szlak prowadzi początkowo wybrzeżem wzdłuż Oceanu Atlantyckiego, przed samym Vigo droga zmienia się na tereny przemysłowe. Trasa do Redondela oferuje przepiękne widoki na wybrzeże Rias Baixas  a to dzięki trasie która prowadzi po zboczach nadbrzeżnych wzgórz. Niesamowicie urozmaicona linia brzegowa. Zaś szlak do Pontevedra prowadzi Cię przez średniowieczny most Ponte Sampaio nad rzeką Verdugo i tereny zielone.

Możesz zobaczyć Santuario de las Apariciones, gdzie w 1924 r. miały miejsce dalsze objawienia fatimskie. Do Caldas de Reis będziesz podążał zaś doliną rzeki Lerez aż do San Mauro. Dalsza trasa jest prosta. Zobaczysz wiele tradycyjnych galicyjski kamiennych krzyży, romańskie kościoły i kaplice.

Trasa do Padrón wiedzie przez lasy i łąki. To właśnie tutaj można poznać niezwykły lokalny przysmak, papryczki zazwyczaj o łagodnym lekko słodkawym smaku, Pimientos de Padrón. Ciekawe jest jednak to że mniej więcej co piąta jest niezwykle ostra, dlatego porównuje się jedzenie tego przysmaku do rosyjskiej ruletki! Z Padrón jest ostatnia prosta do Santiago de Compostela czyli celu wyprawy jakim jest Katedra.

Portugalskie camino prowadzi swojego pielgrzyma przez winnice, urocze miasteczka, pola kukurydzy, czasami lasy, wzniesienia czy niewielkie góry. Dotknąć tu można na własnej skórze, wiejskiego życia. Pań piorących ręcznie. Panów w polu. Świeżego powietrza. Wolnych zwierząt. Czas się tutaj zatrzymał. Wielu mogłoby powiedzieć nawet, że chętnie zamienili by się zostając tu o chwilę dłużej…

Szlak Portugalski – droga historyczna lub wzdłuż wybrzeża

“Prawidłowy” Szlak Portugalski jest nieco oddalony od wybrzeża i oferuje całą masę pięknych widoków i atrakcji, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby miłośnicy Oceanu Atlantyckiego podążali do Santiago wzdłuż wybrzeża. Zapoznaj się z naszą ofertą pielgrzymek na Szlaku Portugalskim i wybierz idealne rozwiązanie dla siebie!