Święty Jakub prowadził działalność misyjną wśród ludzi zamieszkujących Półwysep Iberyjski, po śmierci jego ciało zostało przeniesione do Galicji.
Istnieje pewna legenda która mówi, że pustelnik ujrzał gwiazdy spadające na niedaleko położone wzgórze. Odkrył tam grobowiec ze szczątkami Świętego Jakuba. W tym miejscu rozpoczęto budowę świątyni. Miasto które powstało wokół katedry to właśnie Santiago de Compostela co oznacza Pole gwiazd Świętego Jakuba(od łacińskich słów campus stellae).
Warto wiedzieć,że Santiago, oczywiście wraz z Rzymem oraz Jerozolimą już w średniowieczu było jednym z głównych miejsc pielgrzymek.
Camino de Santiago na pewien czas straciło swoją popularność, jednak z czasem zainteresowanie wędrówką ponownie wzrosło, miały na to wpływ wizyty Jana Pawła II, książka ‘Pielgrzym” Paulo Coelho oraz film ‘Droga Życia’. Obecnie szlak przemierza ogromna ilość ludzi i każdego roku pielgrzymów jest coraz więcej.
Sama historia oraz tajemnica która kryje się na Szlaku Św Jakuba zaciekawia i prowokuje aby wyruszyć szlakiem i odkryć niezwykłość wędrowania.
Jest wiele Dróg prowadzących do Santiago, jedną z najpopularniejszych jest szlak Francuski. Trasy oznaczone są muszlą –przegrzebka, tzw muszla św Jakuba. Początkowo była ona symbolem ukończenia pielgrzymki, dostawało się ją po dotarciu do miasta Finisterre. Aktualnie jest symbolem i znakiem rozpoznawczym pielgrzymów wędrujących do Santiago de Compostela.
Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, każdy ma indywidualne podejście do pielgrzymki, dlatego na szlaku spotkać można wiele różnorodności, ciekawych ludzi oraz niezwykłych historii co czyni wyprawę jedyną w swoim rodzaju.
Z jednej strony każdy dzień w pewnym sensie jest do siebie podobny: wczesnym rankiem pielgrzymi wstają i zaraz po śniadaniu wyruszają w trasę ustalając sobie konkretny dystans, cel danego dnia. Wieczorem wszyscy spotykają się w schroniskach i wymieniają doświadczeniem przebytej drogi. Jednak patrząc na to z innej perspektywy każdy dzień jest wyjątkowy i inny od poprzedniego ze względu na miejsca które się poznaje oraz ludzi jakich się spotyka.
W przeciwieństwie do pielgrzymek masowych, takich jak np pielgrzymka do Częstochowy, wyprawa Camino jest raczej przeznaczona dla małych grup lub indywidualnych wędrowników którzy chcą doświadczyć odnowy duchowej, bez względu na wyznanie czy pobudki osobiste. Każdy pielgrzym posiada credencial – oficjalny paszport pielgrzymka w którym zbiera na trasie pieczątki. Dzięki temu gdy dotrze do celu otrzyma compostelę- certyfikat ukończenia Drogi Św Jakuba.
Minimalny dystans jaki należy pokonać aby dostać certyfikat to 100km pieszo lub 200km rowerem/konno.
W 1985 roku Stare Miasto wraz z Katedrą zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.