Oczywiście wszyscy jesteśmy różni i kierujemy się różnymi celami na Szlaku św. Jakuba. Nikt jednak nie może zaprzeczyć, że są też cechy, które jednoczą nas jako pielgrzymów. Dziś przedstawiamy Wam listę różnych typów pielgrzymów, która jest nieco żartobliwa, ale jednocześnie pozwala nam “zaszufladkować” różne osobowości na Camino de Santiago.

Poszczególne typy pielgrzymów często się ze sobą mieszają, jeden pielgrzym może przynależeć do kilku typów. Czy Twoim zdaniem brakuje w tym zestawieniu jakiegoś charakterystycznego dla Ciebie typu pielgrzyma? Napisz o nim w komentarzu.

🧒 Pielgrzym żółtodziób

Wszyscy kiedyś byliśmy pielgrzymami żółtodziobami! Towarzyszyły nam liczne obawy i wątpliwości, ale jednak postanowiliśmy postawić swój pierwszy krok na Camino, często za sprawą bardziej doświadczonych kolegów. Ten typ pielgrzyma zazwyczaj zabiera ze sobą o wiele za dużo rzeczy, nie potrafi dopasować odpowiedniego obuwia i niestety cierpi z powodu pęcherzy na stopach. Czuje on ogromną niepewność zaczynając pielgrzymkę i nieopisaną radość stojąc już przed katedrą w Santiago de Compostela.

💪 Pielgrzym weteran

Pielgrzym weteran to grabarz tysiąca bitew, który zna Camino de Santiago jako swoją dłoń, co roku próbuje wypróbować nowe alternatywne trasy i zwykle ucieka od sprawdzonego Szlaku Francuskiego. Zawsze chętnie pomaga początkującym i zawsze dzieli się swoimi najlepszymi anegdotami, a kiedy kończy Drogę już zastanawia sir, kiedy będzie mógł rozpocząć kolejną. Jest w pełni niezależny, nie ma znaczenia, czy ktoś będzie mu towarzyszyć, czy też przyjdzie mu wyruszyć w samotną drogę.

🥾 Poszukiwacz przygód

Ten typ traktuje Camino de Santiago jako kolejne, ciekawe wyzwanie w swoim życiu! Pragnie on zdobyć swój cel i zwykle nie kieruje się motywami religijnymi. On po prostu postrzega Camino jako bardzo ciekawe miejsce, warte zwiedzenia. Często jest on również weteranem wielu innych szlaków, nie boi się więc zdecydować na bardziej wymagający szlak, jak przykładowo Szlak Północny, czy też Pierwotny. Nie przepada za tłumami i nie zależy mu na jakimkolwiek luksusie. Ten tym wie czego chce!

🤖 Pielgrzym przyszłości

Ten typ pielgrzyma charakteryzuje się najnowocześniejszym sprzętem! Na szlaku pojawia się z najlepszymi butami trekkingowymi na rynku, niezbędną bransoletą mierzącą puls i kamerą sportową Go-Pro, aby nagrać dosłownie WSZYSTKO. Stale współpracuje ze swoim smartfonem, sprawdza swoje tempo na każdym etapie, jednak niż cieszy się zbytnio widocznym krajobrazem przed sobą. Jest ciągle online, a jego znajomi mogą regularnie podziwiać jego relacje. Ten typ również potrzebuje sporego bagażu.

✈️ Pielgrzym wczasowicz

To jeden z najpopularniejszych rodzajów pielgrzymów, ich intensywny rozwój przypada na ostatnie 10 lat. Jego znajomi i członkowie rodziny powiedzieli mu, jak dobrze się bawili na Camino, które stało się z resztą bardzo modne w ostatnim czasie. W takiej sytuacji i on chce zobaczyć to miejsce na własne oczy, nie rezygnując jednocześnie z wygody swoich wakacji. Po prostu przechodzi poszczególne etapy i nie jest zbytnio zainteresowany całą tą duchową otoczką. Zwykle pokonuje bardzo krótkie etapy, a na nocleg wybieraj luksusowe hotele. W końcu to wakacje!

✝️ Pielgrzym religijny

Bycie pielgrzymem z motywami religijnymi nie jest sprzeczne z byciem weteranem lub debiutującym pielgrzymem. Ci pielgrzymi rozumieją pielgrzymkę w taki sam sposób, jak wędrowcy sprzed wieków. Starają się ukończyć duchową podróż i przybyć do katedry w Santiago, aby oddać cześć św. Jakubowi. Biorąc pod uwagę ostatnią wzmożoną popularność Camino de Santiago wśród ogółu społeczeństwa – którzy po prostu szukają kolejnego doświadczenia – za każdym razem stanowią mniejszy procent całości. To dla nich ogromne przeżycie, pamiętają o symbolach Camino, takie jak muszle, koraliki czy też kapelusz pielgrzyma.

🌅 Pielgrzym Azjata

To pielgrzym ze wschodu, który w większości przypadków przybył do Hiszpanii z Korei Południowej. Tak… boom na Camino de Santiago dotarł także do Azji i popycha każdego roku tysiące tamtejszych pielgrzymów do podróży na drugi koniec świata. Zwykle podróżują zimą lub wiosną (to ich okres urlopu) i są przyjaźnie nastawieni do innych osób. Chociaż wielu pielgrzymów z Korei Południowej to chrześcijanie, główną motywacją do podróży do Camino jest poszukiwanie przygód i oderwanie się od rutyny.

🚴‍♂️ Bicigrino

„Bicigrino” to popularna nazwa pielgrzymów podróżujących rowerem i pochodzi od połączenia dwóch hiszpańskich słów – bici = rower i peregrino = pielgrzym. Zazwyczaj są w stanie przebyć o wiele dłuższą trasę. Ich jeden etap najczęściej równa się trzem etapom pielgrzymów poruszających się pieszo. Są entuzjastami sportu, nie noszą plecaka na plecach – cały ich bagaż jest dobrze rozłożony w sakwach – i są bardzo dobrze przygotowani na nieprzewidziane sytuacje z odpowiednim zestawem narzędzi.

źródła zdjęć:
hostelocastelo.com
i0.wp.com
noweinfo.pl
thecaminoprovides.com
fripers.pl
christarzanclemens.com
religion.elconfidencialdigital.com
elcaminoconcorreos.com
portugalbike.com