Jeśli nie przeszedłeś jeszcze Camino de Santiago, to żadna opowieść nie będzie na tyle wiarygodna, aby móc zrozumieć te wszystkie emocje i odczucia, które towarzyszą pielgrzymowi. Może Cię ona jedynie zaciekawić i zachęcić do samodzielnego doświadczenia tego zjawiska. Okazuje się bowiem, że  niemal 50% pielgrzymów decyduje się przejść Camino z powodu swoich bliskich, którzy opowiedzieli im o takiej możliwości. Nic też nie pokazuje tak dobrze Camino, jak odpowiednio zmontowany film, który przemówi do widza znacznie mocniej, niż inne formy przekazu. Z pewnością takim filmem jest „W międzyczasie”, który z pewnością warto zobaczyć.

Autorzy filmu Agnieszka Błaszczyk i Paweł Brzenczek stworzyli niezwykły dokument, przedstawiający fenomen Szlaku św. Jakuba. Film ten przedstawia wiele ciekawych postaci, jak i spostrzeżeń tego czym tak naprawdę dla kogoś może być Camino.

Jest to swego rodzaju spotkanie z drugim pielgrzymem długodystansowym. Spotkaniem, które wywołuje bardzo wiele różnych emocji. Film chwilami jest niesamowicie wzruszający, a za chwile wywołuje na naszej twarzy uśmiech. Pokazuje elementarne walki na Camino de Santiago, przykładowo z bólem kręgosłupa, spuchniętą nogą, deszczem kapiącym przez kaptur, zamokniętym butem oraz kamieniami wpadającymi między palce w sandałach.

„W międzyczasie” to film gdzie nie napotka się długich, patetycznych dialogów czy też monologów smutnych pielgrzymów. Są tam natomiast ukazane krajobrazy Szlaku Portugalskiego z Lizbony malowane bardzo krótkimi i ciekawymi opowieściami. Z pewnością każdy pielgrzym, który już przeszedł jakąś trasę Szlaku św. Jakuba będzie się utożsamiał z bohaterami i doskonale zrozumie ich punkt widzenia. Na pewno nie jeden z Was pomyśl “Też tak miałem!”.

Ogromną pomocą w zrozumieniu znaczenia świadomego pielgrzymowania są liczne komentarze oraz refleksje ubogacające historię autorów. Do współpracy zaproszono 3 różne osoby, które patrzą na Camino w całkowicie odmienny sposób: filozofa – dr Marcina Fabjańskiego, księdza – prof. Józefa Bremera oraz podróżnika – Łukasza Supergana, który zainspirował wielu pielgrzymów do wyruszenia do Santiago de Compostela. W ten sposób film zyskał całkowicie szersze spojrzenie na fenomen pielgrzymowania i nie zamknął się jedynie w sferze emocji i doświadczeń autorów. Różnice w światopoglądzie oraz spojrzeniu na Drogę pozwalają istotnie poszerzyć horyzonty postrzegania fenomenu tej pielgrzymki i znaleźć odpowiedź na pytanie: czym jest dla mnie Camino?

Zatem, jeśli tylko będziecie mieć okazję, to koniecznie zobaczcie ten film. To doskonały dokument zarówno dla osób, które dopiero zastanawiają się na wyruszenie do Santiago, jak i dla doświadczonych piechurów, którym z pewnością łza nie jeden raz zakręci się w oku. 🙂