Sami Hiszpanie twierdzą, że prawdziwe oblicze tego kraju można odkryć właśnie w trakcie obchodów Wielkiego Tygodnia. Poznajcie 5 powodów, dla których warto spędzić Wielkanoc w Hiszpanii, chociażby przechodząc wybrany Szlak św. Jakuba. 🙂

1. Wielkanoc w Hiszpanii – Wyjątkowy klimat

Hiszpańskie święta są o wiele bardziej celebrowane niż w Polsce. A najważniejszym świętem chrześcijańskim, jest właśnie Wielki Tydzień. Z jednej strony to poważna uroczystość, a z drugiej niezwykle radosna i kolorowa. Ich niezwykła oprawa nadaje im niesamowitego charakteru, którego nie odczujemy nigdzie indziej na świecie. W trakcie Wielkiego Tygodnia główne ulice hiszpańskich miast oraz tamtejsze place zmieniają się nie do poznania, a to za sprawą uroczystych pochodów, z którym słynie Hiszpania. Za organizację pochodów odpowiadają konfraternie, czyli tamtejsze bractwa religijne. Bractwa przygotowują się do tego wydarzenia przez cały poprzedzający rok. Uczestnicy, przemierzając ulice miast, niosą wielkie ,,pasos”, czyli platformy, na których ustawione są figury biblijnych postaci. Pasos są bardzo ciężkie i ważą do kilku ton! W pochodach spotkać można pątników w tradycyjnych strojach, a nawet rzymskich żołnierzy w zbrojach. Przedstawiane są sceny biblijne. Cała Hiszpania ma kolejny powód do fiesty, kraj jest wypełniony muzyką.

2. Wielkanoc w Hiszpanii – Oryginalne zwyczaje

Z jednej strony to radosne obchody, z drugiej poważne i pełne emocji zwyczaje nieraz budzą zaskoczenie wśród turystów. W prowincji La Roja w San Vicente de la Sonsierra w trakcie wielkotygodniowych pochodów można zobaczyć przykładowo sceny samobiczowania męczenników, zwanych picaos. Do tej roli zgłaszają się odpowiedni ochotnicy, którzy idą boso, owinięci białymi szatami, biczując się do krwi. Innym zwyczajem, wywodzącym się z Aragonii, są uroczyste pochody w rytmie bębnów odbywające się w Wielki Piątek. Jest to jedyne miejsce na świecie, które świętuje Wielkanoc w taki sposób. Tysiące bębniarzy uczestniczy w tradycyjnych pochodach, a czas, w którym rozbrzmiewa charakterystyczny dźwięk nazywany jest ,,Rompida de la hora”. W Teruel rozpoczyna się on w Wielki Czwartek, kiedy wybija północ, a w mieście Calanda trwa od piątkowego popołudnia nawet przez 24h.

3. Wielkanoc w Hiszpanii – Pyszne potrawy

Potrawy na wielkanocnym stole w Hiszpanii nie przypominają tych, które podawane są w Polsce. Spędzając święta w tym kraju, można zjeść pyszną potaje de garbanzos, czyli potrawki z cieciorki, będącej rodzajem zupy. Kolejnym daniem do obowiązkowego skosztowania w Wielkanoc jest dorsz z pomidorami oraz szpinak z ciecierzycą. Na koniec torrijas w pięknym złocistym kolorze, które przypadną do gustu każdemu. Torrija to słodkie danie przyrządzane ze smażonego chleba, szczególnie często serwowane w Andaluzji. Gotowe torrijas podaje się z dodatkami, czyli z miodem, cynamonem, słodkim syropem, czy też winem. Osobom lubiącym desery na pewno zasmakowałaby tamtejsze buñuelos, czyli maleńkie pączki z dużą ilością nadzienia. Hiszpanie nie wyobrażają sobie świętowania bez ich „małpy wielkanocnej” czyli mona de pascha, drożdżowego ciasta z jajkiem w środku. W przeszłości ciasto zawierało ugotowane jajka, ale obecnie zastępuje się je jajkiem z czekolady. Świąteczna Hiszpania to istny raj dla miłośników jedzenia!

4. Wielkanoc w Hiszpanii – Przyjaźni ludzie

Hiszpanie to naród szczególnie towarzyski i przyjazny. Podczas pierwszego spotkania zamiast polskiego podania ręki całują witanego w oba policzki. Szybko można zaskarbić sobie ich przyjaźń chwaląc hiszpańską kuchnię, starając się mówić po hiszpańsku, okazując ciekawość w stosunku do tamtejszych zwyczajów oraz sposobu życia. Mieszkańcy tego kraju są ekstrawertykami, po prostu uwielbiają spędzać wspólnie czas w barach i kawiarniach, sącząc ulubione napoje i prowadząc żywiołowe dyskusje. Hiszpanie żyją spokojnie. Kochają dobrą zabawę, a fiesta przy gorących rytmach salsy i śpiewach flamenco trwa do samego rana. Święta Wielkanocne są w Hiszpanii okresem bardzo radosnym – w końcu niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to dzień zwycięstwa nad samą śmiercią.